Ön düzende sürüş konforu azalması.

asarigul

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi ramazanlar.2016 yeni kasa ikon clio 4 aracım var. şu ana kadar sıfır alalı herhangi bir arıza açmadı. Ancak son zamanlarda arabanın esnemesi ve konforu azaldı. kasislerden ve yama asfalt ve bozuk yollardan geçerken titreşim lak luk sesler geliyor. Saga sola çekme yok Araç 37000 de Pandemiden dolayı rahatlıkla servise de götüremiyoruz. Yalnız amortisör sesi değil. Acaba zamanla rot başları, z rotlar ile amortisör üst takozlarında daki lastik aksamında aşınma olabilir mi. sadece serviste 2 ay önce amortisör körüğünün içindeki plastiği gıcırtı geliyor diye yağladılar. Acaba konu hakkında bilgisi olan var mı? Teşekkürler.

tokyo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun öncelikle,

Bu şekilde konfor düşüşünü bir çok sebebi olabilir. Bunlardan bazılarını siz yazmışsınız ama önemli bir konu da lastikler. Her ne kadar araç 37.000 km de olsa da 4 yıl geçmiş üzerinden, ister istemez lastikler sertleşmiştir.
Kasislerde ve hafif çukurlarda bile lak-luk sesler elbette hiç hoş değil ve ön düzen ile ilgili sesler. Bir rot-balansçıya 30-40 TL karşılığında kontrol ettirerek hasarlı/arızalı parça varsa değiştirerek devam ederbilirsiniz.
Son bir sıkıntı olabilir ama inşallah değildir. Bu tür takırtı-tukurtu gibi çukurlarda gelen sesler eğer ön düzen de değil ise maalesef direksiyon kutusunda sorun olabiliyor. Dediğim gibi inşallah değildir ama bu da olabilir bir sorun.

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
lastik basınçlarınızı kontrol ettiniz mi ? Zira bende araçta bir sertlik hissedip bugün basınçlara bir bakayım dedim 44 psi çıktı :) kışın sıcaklık -10 seviyelerinde gezerken 32 psi olarak basınç ayarlamıştım ancak yaz sıcakları gelince hava genleştiğinden basınç çok yükselmiş. 32psi yapınca yumuşadı.. galiba kış ve yaz iklim şartlarında 8-10 psi fark yaratıyor

Son düzenleme:

asarigul

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu gün 32 psi basınca ayarladım . Düzeldi, Hava saatlerinin basıncıda değişik oluyor. Petroldan Petrola farklı oluyor.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu gün 32 psi basınca ayarladım . Düzeldi, Hava saatlerinin basıncıda değişik oluyor. Petroldan Petrola farklı oluyor.

Artık bar veya psi hangisi olursa standart olarak her araçta lastik patlayinca çalışan değil kadranda anlık olarak gosterilen ayrı ayrı 4 tekerlegide gosteren düzen olmalı. Esp standart, abs standart, airbag 2 tane olsa da standart, tpms standart ama ureticiler burada da kolaya kacip sadece basınç kaybi veya patlama olduğunda uyarı verecek şekilde sistemi duzenliyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi