Ön konsoldaki tiz (tweeter) hoparlörler !..

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün bahsettiğim tweeterlari bağladım.baglanti gayet kolay üstelik hazır hat da yoktu.on kapılara giren kablo soketine ulaşıp oradaki hoparlor kablolarına bağladım.sag ve sol kapı için ayrı ayrı.ilk başta onlarca kablodan hoparlor kablosunun hangisi olduğunu seçemedim.sonra baktım o kablo demetinde sadece 2 kablo birbirine spiral gibi dolanarak gidiyor işte bunlar hoparlor kabloları.sonuc gayet güzel tizler bariz netlesti eski halinden daha iyi.

SONATE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün bahsettiğim tweeterlari bağladım.baglanti gayet kolay üstelik hazır hat da yoktu.on kapılara giren kablo soketine ulaşıp oradaki hoparlor kablolarına bağladım.sag ve sol kapı için ayrı ayrı.ilk başta onlarca kablodan hoparlor kablosunun hangisi olduğunu seçemedim.sonra baktım o kablo demetinde sadece 2 kablo birbirine spiral gibi dolanarak gidiyor işte bunlar hoparlor kabloları.sonuc gayet güzel tizler bariz netlesti eski halinden daha iyi.

Sizden rica etsem detaylı bir şekilde yapmış olduğunuz işlemi,vaktiniz olduğunda ayrıntılı bir şekilde yazarmısınız.
(keşke video yada fotograf çekseydiniz işlemleri yaparken,tabi artık geçmişte kaldı neyazıkki..)
- örneğin hop.lere giden kablolar ne renk, (artısı,eksisi bellimi)
- önce üstten mi sarkıttınız tweeter kablosunu, üstten sarkıttığınızda aşağıdan nerden çıkıyor kablonun uçları,herhangi bir tellemi sarkıttınız alttan kablo uçlarını çıkartmak için.
- kabloları lehimlemi birleştirdiniz,yada izole bantlamı birleştirdiniz.
- tweeter'ları yapıştırdınızmı yuvalarına..
ama en önemlisi yukarıdan sarkıttığınız kabloların konsolun altından çıkartılma işlemi,özellikle bunu ayrıntılı anlatırsanız ( zahmet olmazsa ) sevinirim..
şimdiden teşekkürler..

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tüm işlemler çok basit .foto çekmedim çünkü malesef siteye foto eklemek için format değiştirme felan uğraşmak istemedim.tweeterlarin dışında plastik kabı vardı onu söktüm.boylece tweeter yuvası büyüklüğünde yuvarlak oldular ve ust kısmındaki hafif çıkıntılar yuvadan aşağı düşmesini engelledi.ayrica sarsıntıyla tıkırtı yapmasın ve yuvaya sıkıca otursun diye etrafına bi kaç tur bez bant sarıp yuvaya oturttum sıkı sıkı oldu.

Kabloyu tweeteri yuvaya sokmadan göz kararı aşağı yetecek kadar ekledim.torpidonun kapı açılınca sağ ve sol yanindaki kapaklar( hani airbag on off düğmesi olan kapak) arasına bisey sokup asılınca çıkıyor tırnaklı. Onları söktüm, tweeter yuvasından kabloyu biraz sokunca o yanlardan rahatca elle yoklayıp tutup çekin aşağı sarkıtın.

Kabloları malzeme olmadigindan ilkel yolla birlestirdim; önce hoparlöre giden kabloları azcık siyirdim maket bıçağıyla sonra tweeter kablosunu sıkıca dolayıp elektrik bandıyla bantladım.kablo renklerine her araçta farklı olabilir diye dikkat ermedim.dedigim gibi kablo demetinin içinde iki hoparlor kablosu birbirine sarmal şekilde ordan rahat ayırt ediliyor diğer kablolar düz giderken o iki kablo burgu makarna gibi birbirine sarmal duruyor.

SONATE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tüm işlemler çok basit .foto çekmedim çünkü malesef siteye foto eklemek için format değiştirme felan uğraşmak istemedim.tweeterlarin dışında plastik kabı vardı onu söktüm.boylece tweeter yuvası büyüklüğünde yuvarlak oldular ve ust kısmındaki hafif çıkıntılar yuvadan aşağı düşmesini engelledi.ayrica sarsıntıyla tıkırtı yapmasın ve yuvaya sıkıca otursun diye etrafına bi kaç tur bez bant sarıp yuvaya oturttum sıkı sıkı oldu.

Kabloyu tweeteri yuvaya sokmadan göz kararı aşağı yetecek kadar ekledim.torpidonun kapı açılınca sağ ve sol yanindaki kapaklar( hani airbag on off düğmesi olan kapak) arasına bisey sokup asılınca çıkıyor tırnaklı. Onları söktüm, tweeter yuvasından kabloyu biraz sokunca o yanlardan rahatca elle yoklayıp tutup çekin aşağı sarkıtın.

Kabloları malzeme olmadigindan ilkel yolla birlestirdim; önce hoparlöre giden kabloları azcık siyirdim maket bıçağıyla sonra tweeter kablosunu sıkıca dolayıp elektrik bandıyla bantladım.kablo renklerine her araçta farklı olabilir diye dikkat ermedim.dedigim gibi kablo demetinin içinde iki hoparlor kablosu birbirine sarmal şekilde ordan rahat ayırt ediliyor diğer kablolar düz giderken o iki kablo burgu makarna gibi birbirine sarmal duruyor.

paylaşımınız için, çoooook teşekkürler.. :)

jewath

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, elimde orjinal captur tweeterı vardır. İlgilenenlere verebilirim.

voles2003

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
paylaşımınız için, çoooook teşekkürler.. :)
Biraz geç oldu ama kablo renklerini paylaşayım. [emoji1] Ben bugün 2 adet orjinal tweeter alıp montajını yaptım.
Şoför tarafı kapıdakı hoparlör kablosunun rengi yeşil + beyaz- , diger taraftaki hoparlör kablosu ise açık kahverengi + turuncu - . Bizzat ölçü aletiyle ölçüp tespit ettim.
2 adet orjinal tweeter i bon... 'dan 138 tl ye aldım. Araba gögsünün 2 yanindaki tırnaklı ufak kapakları sökmek gerekiyor. Kapı etrafındaki fitilleri biraz açıp kapı eşiği içinde bulunan kanala ulaştıktan sonra kablo demetini bulup yukarda belirttiğim renklere tweeterleri bağladığınız takdirde tweeterler sorunsuz çalışıyor.
39a6cb51611b3c829436b3056de19a29.jpg

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

today

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arka kapılar için soket hoparlör renklerini de ben yazayım.

Sağ arka kahverengi + gri -
Sol arka mor + yeşil -

Son düzenleme: