Oto cila önerisi

arifd

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkesin şimdiden bayramı mübarek olsun inş bayram öncesi aracıma bi pssta cila bakım yapmayı düşünüyorum amatör bi uygulama ile kendim sizin tavsiye edeceğiniz ürün marka vs varmıdır araç beyaz renk clio 4 teşekkürler

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Makinayla mi elle mi yapacaksiniz?

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soft99 urununu kullandim ancak cila degil boya koruma kendisi.. cila dediginiz 1 max 2 yikamada gider.. boya koruma pasta cila isleminin sonrasinda yapildigindan cilayi altta kendini ustte tuttugundan cilanin verdigi parlakligi koruma altina alir kendi parlatma ozelligi cila kadar degil bu urunun.. cilanin aractan akip gitmesini engelleyerek uzun sure aracinizin parlak kalmasini saglar.. bir diger yandan da agac sakizlari ve kus pisliklerinin boyaya zarar vermesini de engellemis olursunuz.. islemin son adimi olarak boya koruma yapilmayacaksa; ben cila isini bosa harcanan emek ve zaman olarak gorurum. Bir de araciniz beyaz renk oldugundan ne kadar cilalasaniz da maalesef cok parlamiyorlar ha yok mu parlatabilen elbetteki var ama profesyonel cihazlarla gercekten isini bilen adamlarin boya uzerine 4-5 farkli asamada profesyonel urunler uyguladiginda ulasilabiliyor belirgin kalici farklara.. beyaz aracin en guzel kullanim sekli, surekli temiz guzel yikanmis sekilde tutmak diyorlar ugrasanlar.. benim hic beyaz aracim olmadigindan kendim sunu sunu yaptim su sonucu aldim diyemiyorum. Yapan kisilerin cumlelerini aktarmaya calistim. Ama soft 99 gercekten kalici etkiye sahip bir boya koruma urunu 8 ay civarinda kaliyor duzgun uygulandiginda.. kolay gelsin

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimki de beyaz clio 4.oncelikle urun olarak piyasada cok var.ben dun yillik boya bakimi kendim yaptim.amator polisaj makinam var.once boyadaki hafif hareleri( gunesin vurdugu yerde gorunen yuvarlaklar seklindeki orumcek agi gibi kilcal dairesel cizikler) gidermek icin daha once almus oldugum befar marka hare gidericiyi makinayla kullandim.befar hare giderici Turk Mali ama hare gidermede cok basarili ben bi kac araca yapmistim.daha sonra koruyucu ve parlatici olmasi icin daha once markette indirim oldugu icin almis oldugum Turtle wax shade of colors white cilayi elle kullandim.Masallah gayet guzel de oldu.zaten cilayi en az 3 ayda bir tekrarlarim.soft 99 urunu onceki aracima kullanmistim kati wax su iticiligi parlakligi gayet iyidi tabi kalicilik oyle 1 yil felan surmedi oyle bi beklentimde yoktu.arac beyaz oldugundan urunler pek ayrismiyor birbirinden.boyanizin durumuna gore karar vermek lazim.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracın rengi, kaç yaşında olduğu en son ne zaman ne gibi bir işlem gördüğü ve resmimi paylaşabilirseniz çok daha keskin ve verimli yardımcı oluruz.

şimdi temelinde kil ve pasta gerektiren vede devamında koyu renk bir araca önerilecek ürünler başka, sıfır sayılacak kadar temiz zemini olan vede açık renk bir araca sunulacak başka olur.

onun yanısıra siz kişi/karakter olarak ne sıklıkla yıkarsınız,sizmi yıkarsınız yoksa oto yıkamacıyamı verirsiniz buda önemli sonuçta petrolde sabun yada oto yıkamacıda sabun kullanılacaksa atacağınız cilanın ömrü çok ama çok daha kısa olacaktır hatta 1-2 yıkamada bile gidebilir o sebeble buda önemli bu detayıda göz önünde bulundurarak ürün tavsiye edeceğim.

şahsen ben şirket aracı kullandığım için çok wax temelli ürün kullanamıyorum çünkü 1-2 oto yıkacıya bıraktımmı akıp gidiveriyor oysa şahsi aracım olsa oto şampuan ile kendim yıkasam belki kullanırdım.

ben Menzerna Power lock kullanıyorum ve elle değilde makina ile uyguluyorum ayda 4-5 defa yıkanan aracıma 3 ay yetiyor gayet boncuklama vs iyi ama öyle dehşet bir parlaması yok daha çok korumaya yönelik tabi cila yada koruma olmayan bir araç gibi değil elbet parlıyor ama wax daha derin daha doğal parlatır ama işte onunda ömrü aşırı kısa hatta bence türkiye şartlarında anlamsız denilecek derecede

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Ben cilada Meguiars'ın ürünlerini tercih ediyorum. Tech 2.0 Wax çok iyi parlatıyor ve koruyor...

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
açıkcası waxların heleki özelliklede tech 2.0 tarzı waxların koruması hiç ama hiç beğenmiyorum, parlatması ok ama koruma diyince bence bu işin meraklısıysanız ufak boyut olan ucuz olan kutulardan 4-5 marka çeşit alıp aynı alanda hepsinden uygulayarak test etmelsiniz.

şahsen koyu aracımda,adana sıcağında,adana tozunda 2.0da dahil hangi waxı kullandıysam 1 ay gitmedi, ha bu bakış açısı kimisinin standartlarına göre 6 ay bile gitti diye yorum alınır ama koruma başta neyse o olmalı başta kaputda 1500 baloncuktu siz 2 ay sonra 300 baloncuk görüyorsanız o artık halen koruyor değil varla yok arasında geziyordur.

gerçekten sağlam uzunlukta koruma istiyorsanız elle değil, makinayla üstelik öncesinde zemindeki pürüzlerden kil vs uygulaması yaparak Sealant yada sealer yani cila değilde boya koruma yaparak elde edersinizki bakınız yurtdışında 6-7 ay koruda denilen powerlock kullanıyorum buradaki şartlarda o bile 3 ay anca koruyor öyle 12 ay vs lütfen unutun arkadaşlar onu kim söylese ya işe çok çaylaktır yada reklam yapıyordur.

ben turtlewax sealer ,menzerna powerlock, autoglym(modelini unuttum), chemical brothers,meguiars 2.0tech, mothers california gold syntetic wax kullandım aralarında koruma olarak en uzunu powerlock ama maalesef buda aralarında en az detay,parlaklık veren üründü.

öbür yandan bu işe merak salmış ve 2 aya bir uygularım diyeceğim biri için kesinlikle mothers tavsiye ederim özellikle orta koyulukta yada koyu araçlarda çok iyi iş çıkarıyor.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sunu farkettim sivi cilalar katilara gore daha az kalici oluyor.ben de zaten 3 ayda bir felan kendim cila yaparim.elimde su an sonax kirmizi kutudaki sivi cila ve turtle wax shade of colors beyaz cila var.ara sira yapiyorum.zaten clio 4 ufak araba uzun surmuyor yormuyor.onceden sonata vardi yap yap bitmiyor üsendiriyordu.bu arada sonaxin kalicigi cok kisa.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
katı herzaman daha iyi olacak hem diyebiliriz hem diyemeyiz, bir ürün modeli hem katı hem sıvı var ise model olarak atıyorum Meguiars tech 2.0 hem sıvı hem katı var ise katısı elbet daha çok sonuç veren olacaktır ama uygulamasıda silmeside daha zor tabi.

yalnız marka ve modeller arasında kıyas yapıldığında katılar daha kalıcıdır diyemeyiz, bir katı waxın kralı gelse sıvı Menzerna powerlock'ın yarısı performansını göstersin evimin tapusunu veririm o derecede iddialıyım :)

şöyle ifade edeyim aracım ayda 5 defa oto yıkamacıda yıkanıyor oto şampuan kullanmadan vede oldukça basit ucuz olan endüstriyeş sabunla onun yanısıra adana tozu ve sıcağına maruz kalıyor, adana'da aşırı yağan nisan mayıs yağmurlarına vede araç koyu renk ona rağmen onca olumsuzluğa 3 ay dayanıyor bu bahsettiğim sürede bol bol boncuklama yapıyor vs.

aynı araç aynı koşullar meguiars 2.0 tech katı aracımda 3 oto yıkamada yani henüz 1 ay bile dolmadan adeta yok oluyor. tabi burada kilit nokta oto şampuan kullanımı o yüzden konu sahibine bunu sordum ama eşit şartlarda oto şampuan dahil kullanılsa sıvı olmasına rağmen powerlock karşısında rakip olan katı wax pek tanımıyorum hatta yarı yolu alırsa amena