Oto temizlik lütfen yardım

grejuva8

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba
arkadaşlar aracımın koltuk ve tavanını kendim temizlemek istiyorum malum oto yıkamacılar oto kuaföre ciddi ücretler talep etmekteler bu temizliği kendim yapabilirmiyim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben eski aracimda yaptim. super oldu. bol köpüklü suyu tül perde ile ovarak Boca ettim. sonra halı yıkama makinesi ile vakumladim. bir gece camlar açık birakin yoksa nem kokusu bir ay çıkmaz. bir saat sürmedi toplam.

once tavan i sonra kapilari en son koltukları yapın ama

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde koltukların iyi bi temizliğe ihtiyacı var lakin bende hali yikama makinasi yok :) bu durumda neler yapilabilir?

solidgrind

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar hepimiz araçlarımızın iç ve dış olarak sürekli temiz ve bakımlı olmasını isteriz. Ben de aracımın yıkamacılarda aslında hiç de özenilmeden ve dikkatli bakıldığında görülen kılcal çizik ve hareler oluşturarak yıkandığını farkedince bu yıkama ve bakım işi nasıl olurmuş diyerek araştırmaya başladım. Sonuçta, kimilerimizin bildiği, benimse yeni öğrendiğim "detailing" yani "detaycılık" hobisi ile karşılaştım. Bu işle alakalı forumlardan araç temizleği ve ötesinde epey şey öğrendim. Hatta araçlarımızı zaman zaman temizlerken zarar bile verdiğimizi öğrendim. Kısacası araç iç-dış temizliğinden, cilasından, korumasından, her türlü şeyle ilgili bu forumlarda çok doğru bilgiler var. Piyasada satılan uygun ürünlerle ilgili tecrübeli arkadaşlar tavsiye veriyorlar. Örneğin detailturkey forumuna girip ilgili bölümden istediğiniz konuda bilgi bulabilirsiniz. Hatta şöyle söyleyeyim, detailing dükkanları da forumda kendi uygulamalarını paylaşıyorlar. Dolayısıyla işin doğru yöntemini ve ürününü öğrenir ve kendiniz uygulayabilirsiniz. Konu araç temizliği olunca ortada herkesin kendine göre bir uygulaması ve fikri var ama inanın detaycılar bunların çoğunu forumda paylaşıp eğleniyorlar:)

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Sakın ama sakın tavanı ıslak bez ile silmeyin makinada vurmayın bırakın öyle kalsın. 2 ay sonra kumaşın altındaki sünger çürüyüp bezi bırakıyor ve tavan sarkması olayı oluyor. Tekrardan söylüyorum tavana ve kapı döşemelerine dokunmayın...

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sakın ama sakın tavanı ıslak bez ile silmeyin makinada vurmayın bırakın öyle kalsın. 2 ay sonra kumaşın altındaki sünger çürüyüp bezi bırakıyor ve tavan sarkması olayı oluyor. Tekrardan söylüyorum tavana ve kapı döşemelerine dokunmayın...

ben de ilave edeyim. benim bu uygulamayi defalarca yaptığım araç 2006 toledoydu. renault da farkli olabilir

tals

Mustafa SEVER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar hepimiz araçlarımızın iç ve dış olarak sürekli temiz ve bakımlı olmasını isteriz. Ben de aracımın yıkamacılarda aslında hiç de özenilmeden ve dikkatli bakıldığında görülen kılcal çizik ve hareler oluşturarak yıkandığını farkedince bu yıkama ve bakım işi nasıl olurmuş diyerek araştırmaya başladım. Sonuçta, kimilerimizin bildiği, benimse yeni öğrendiğim "detailing" yani "detaycılık" hobisi ile karşılaştım. Bu işle alakalı forumlardan araç temizleği ve ötesinde epey şey öğrendim. Hatta araçlarımızı zaman zaman temizlerken zarar bile verdiğimizi öğrendim. Kısacası araç iç-dış temizliğinden, cilasından, korumasından, her türlü şeyle ilgili bu forumlarda çok doğru bilgiler var. Piyasada satılan uygun ürünlerle ilgili tecrübeli arkadaşlar tavsiye veriyorlar. Örneğin detailturkey forumuna girip ilgili bölümden istediğiniz konuda bilgi bulabilirsiniz. Hatta şöyle söyleyeyim, detailing dükkanları da forumda kendi uygulamalarını paylaşıyorlar. Dolayısıyla işin doğru yöntemini ve ürününü öğrenir ve kendiniz uygulayabilirsiniz. Konu araç temizliği olunca ortada herkesin kendine göre bir uygulaması ve fikri var ama inanın detaycılar bunların çoğunu forumda paylaşıp eğleniyorlar:)

aynen sana katılıyorum detailturkey forumu araç temizlik ve boya koruma bakımından çok faydalı mesela ben oraya üye olmadan önce en basitinden araba yıkmayı bilmiyormuşum herkesin doğru bildiği şeyler halbuki yanlışmış örnek lastikleri arap sabunu ile parlatma lastikleri çatlatıyormuş. Detay konusunda herkese tavsiye ederim

SYSOP

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Aman hocam detailing hastalıktır bulaşan kurtulamaz aman :D

İşin şakası halı yıkama makinesi tehlikelidir kumaşta sarkmalara sebep olabilirsiniz. En risksiz yöntemi kumaş,döşeme temizliğinde kullanılan ürünlerden alıp kova-bez ikilisiyle yavaş ve yüzeysel temizliktir. Zaten içindeki süngeri temizleyecek değiliz ki :) Uygulamayı da mümkünse ufak görünmeyen bir kenarda test edip sonrasında tüm koltuklarda yapın. Tavan sıkıntı ben yaparım diyen kişiye bile teslim etmem ben tavanımı sarktığı zaman kimse işinin arkasında durmaz.
Atas Detap diye bir ürün var örneğin bunu kullanabilirsiniz kullanım inceliklerini de detay forumundan öğrenebilirsiniz.