Oto teyp arıza

selmansanli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımın teybi 2 yıla yakın arızalıydı. Önceleri radyo çalışmıyordu. Belli bir süre aux'a bağladığım mp3 ile idare ettim. Daha sonra hiç ses alamamaya başladım. Radyo/CD/AUX/Bluetooth hiç bir kaynaktan ses alamıyordum. Aracı yetkili servise götürdüğümdebeni piyasadaki teypçilere yönlendirdiler. Teypçi arkadaşlarla fiyat konusunda anlaşamadık.

Aracı piyasada CAN CLIP cihazı olan uzman bir arkadaşa götürdüm. 261 error kodunu veriyordu. bu kodun anlamı: multimedya cihazı bulunamadı. Neyse can clip cihazı ile tanıtma/ arıza silme girişimleri başaısızlıkla sonuçlandı.

Aracın beyni ile bir arıza olmayacağına karar verdim zaten arıza beyinde olsaydı reno yetkili servisi bunu yapardı. Aracın radyosunu söktüm. İlk çıkış entegresini test edeceğim (ATX 12v power ile masaüstünde) çıkış entegresi TDA7564B
bu entegre can clip ile haberleşebiliyormuş. (kaynak: alldatasheet) dolayısıyla masaüstünde çıkış verse bile araçta çalışmama ihtimali var.

[FONT=&quot]Ayrıca PCB üzerinde [/FONT][FONT=&quot]TJA1040[/FONT][FONT=&quot] CANBUS haberleşmesini sağlayan 8 bacaklı SMD bir entegre var. Haliyle "261 hata kodu multimedya cihazını görülmedi/bulunmadı" anlamına geliyor. Cihaza güç vermeden, lehim dokundurmadan sizlere danışmak istedim.

[/FONT]

[FONT=&quot]Arızanın tanımı: Power düğmesine basınca navigasyon ekranı açılıyor. Radyonun düğmeleri üzerindeki backlight ışıkları geliyor. Source (ses kaynağı tab) düğmesine basınca yani ses kaynakları (radyo/bluetooth/CD/AUX) tarayınca hiç ses gelmiyor. Kısaca cihaz çalışıyor ama ses gelmiyor. İstenirse video ekleyebilirim.[/FONT]
[FONT=&quot] 1-Hiç ses gelmemesi ses çıkış entegresinden şüphelenmemi ;[/FONT]
[FONT=&quot] 2-Can clip cihazının radyoyu görmemesi de canbus iletişiminin olmadığını (TJA1040) gösteriyor.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Tavsiyelerinizi bekliyorum. ( Lütfen araç kutup başını ayırma, Sigorta sağlamlığı tavsiye etmeyin bunlar denendi zira yetkili servis böyle bir arızada beni baska oto teyp tamircisine yönlendirmezdi...[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Megane 3 orjinal radyomun pinout'larını bulamadım. radyonun üstümde Bosch yazıyor galiba BLAUPUNKT ile aynı.

[/FONT]

[FONT=&quot]Datasheet dosyaları ektedir.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Bana göre çok düşük bir ihtima olsada ; cihaz için reprog yapmak/firmware yüklemek gerekliliği olabilir mi? Hep birlikte konu üzerinde ilerleyip tartışalım...

[/FONT]

[FONT=&quot]
[/FONT]

megane-3-oto-teyp-ar%C4%B1zas%C4%B1-hakk%C4%B1nda.133500

TTekin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim de 2005 megane II dynamique hb aracımın teybi çalışmıyor diye söyledi aracı aldığım arkadaş, teybi yine de aldım, teyp için bi kaç farklı ürün denemesi yapmak üzere malesef kablolarını pert etmişler, kabloları toparlayabilirsem tamir etmeye çalışacağım, konuyu takibe alıyorum, eğer bi çözüm yolu görürsem de burdan paylaşırım, teybin ne sorunu olduğu hakkında aldığım arkadaşın da deneyemediğim için benim de bir fikrimiz yok

selmansanli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün aliexpresten aldığım TDA7564B ses çıkış entegresini montajladım. Sonuç değişmedi. DDT4ALL ile multimedya beynine bağlanmayı deneyip bazı modifikasyonları deneyecem. @TTekin siz bir hurdacıdan aradığınız kablo demetini bulup yapabilirsiniz...

TTekin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün aliexpresten aldığım TDA7564B ses çıkış entegresini montajladım. Sonuç deÄŸiÅŸmedi. DDT4ALL ile multimedya beynine baÄŸlanmayı deneyip bazı modifikasyonları deneyecem. @TTekin siz bir hurdacıdan aradığınız kablo demetini bulup yapabilirsiniz...

hurdacıya gerek kalmadan kablolar biraz uğraş sonrası toparladım yalnız teypte hiç bir tepki yok, dün farklı bir sorun için şaşmaz oto sanayideydim, ne ne sorunumu çözebilen çıktı ne orjinal teybi tamir ederim diyen, sanayideki ustalar inşaatta kalıp ustası mı anlayamadım...

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
hurdacıya gerek kalmadan kablolar biraz uğraş sonrası toparladım yalnız teypte hiç bir tepki yok, dün farklı bir sorun için şaşmaz oto sanayideydim, ne ne sorunumu çözebilen çıktı ne orjinal teybi tamir ederim diyen, sanayideki ustalar inşaatta kalıp ustası mı anlayamadım...
Usta kalmadı desek yeridir
Simdikiler bilgisayar dan arıza tespit ve sök tak yapıyor tamir etme yok