otomati vites 3. viteste kaliyor

onur520

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2000 model otomatik coupe sahibiyim. Son zamanlarda vites 3 te takılı kalıyor. Kalkarken agagimi frenden çekince çok yavaş ivmeleniyor. Gaza basınca da sanki manuelde yarim debriyaj gidiyor gibi yapıyor. Araba gaza basinca sanki gaz yemiyor gibi.Yolda giderken bazen bir sure sonra düzenliyor bazen duzelmiyor. Veya kontağı kapatıp açınca da bazen düzeliyor. Sizce ne olmuş olabilir bir ustaya göstermeden önce başına boyle bir şey gelen varsa bilgilendirebilir mi beni. Şimdiden teşekkürler.

Serkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun. otomatik kullanan arkadaşlar belki bir fikir verebilir.

bvgra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun ben de 2001 Model Otomatik kullanıyorum. Otomatik sistemde tam verim almak ve şanzumanın 4. vitese geçmesi için mutlaka yeterli ısıya ulaşması gerekiyor şanzuman yağının. Soğuk havalarda ilk çalıştırmadan sonra 3-4 km gittikten sonra 4. vitese geçer normalde. Herhangi bir arıza lambası yanıyor mu ? Bir kere benim de başıma benzer bir şey geldi. Araç 4. viteste giderken birden vites küçülttü ve gösterge panelindeki AUTO yazan arıza lambası yandı. Kenara çekip arabayı durdurup yeniden çalıştığımda lamba söndü ve normal bir şekilde devam ettim. İlk çalıştırmalarda genelde çok performanslı kullanmazsanız bu soğuk havalarda bir sıkıntı olmaz gibime geliyor. Ama devam ederse mutlaka göstermelisiniz. Bu şekilde kullanmak daha büyük arızalara sebep olabilir.

onur520

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
auto işareti hic yanmadi şimdiye kadar. Yanı anlamış değilim kafasına gore yapıyor bunu. Mesela bugün isten çıktım araç 8 saat hic çalışmadi sabahtan aksama kadar. İlk 10 km filan bur sıkıntı yaratmadı. Işıklarda durdum vites düşürmedi. Yine 3. Veya 2. Viteste takılı kaldı. Bazen de tam tersi oluyor. 3. Viteste kalkiyorum ışıklarda duruyorum sonra normale dönüyor vitesler. Şuan konyada ikamet ediyorum sanayideki ustalari hic tanımıyorum. Şanzıman sonuçta konyada guvelilir biter bilen var mi