Otomatik aracı olanlarda frenden gaza geçerken geri kaçırma yaşayan var mı ?

thehero

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
15. dci 110 hp Otomatik Kadjarım var.
Yoldaki meyil az olsa bile frenden gaza geçerken araç geriye kaçıyor? EDC sisteminde bunun olması normal mi? Yoksa düzeltilmesi gereken bir durum mu ? Bilen var mı?

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dik yokusta frene tam basin sonra bir deneyin. Belki acemilik yasiyorsunuzdur. Eger yine kayiyorsa servise gidin. Normal degil

thehero

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslında bazen kaçırıyor bazen kaçırmıyor gibi bir durum var. Servisle görüştüm, müsait olduğumda götüreceğim. Fakat bazı otomatik araçlar geri kaçırır, bu da onlardan mı diye merak ediyorum...

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Kadjar veya Captur farketmeksizin EDC şanzımana sahip araçlar rampada geri kaçırmaz, araçta bir sıkıntı olabilir...

cimkeri

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslında bu araçlar tam otomatik olmadığı için geri kaçırırlar. O yüzden hill holder var bu araçlarda. yazılım gereği aracın çok az yada hiç kaymayacağı eğime kadar bu sistem devreye girmez. Dolayısı ile hafif eğimlerde biraz geri kaçırabilir ama hemen yakalar. Start stop devreye girdiğinde , ayağı hızla frenden çekip gaza basınca daha çok kaçırma olabiliyor. Bu durumu engellemek için de ayağınızı önce hafifçe frenden çeker gibi yaparsanız araç çalışır ve hillholder devreye girer. Bahsi geçen kaydırma benim aracımda da var ve normaldir. Hafif eğimlerde olur yalnızca. Bazı volkswagenlerde autohold vardır. O her an araçı tutar. Ancak oda aracı zorlayabileceği için kapatılabilir bir sistemdir.
Özetle risk olmayacak eğimlerde bu araçlar geriye kaçırır.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Aslında bu araçlar tam otomatik olmadığı için geri kaçırırlar. O yüzden hill holder var bu araçlarda. yazılım gereği aracın çok az yada hiç kaymayacağı eğime kadar bu sistem devreye girmez. Dolayısı ile hafif eğimlerde biraz geri kaçırabilir ama hemen yakalar. Start stop devreye girdiğinde , ayağı hızla frenden çekip gaza basınca daha çok kaçırma olabiliyor. Bu durumu engellemek için de ayağınızı önce hafifçe frenden çeker gibi yaparsanız araç çalışır ve hillholder devreye girer. Bahsi geçen kaydırma benim aracımda da var ve normaldir. Hafif eğimlerde olur yalnızca. Bazı volkswagenlerde autohold vardır. O her an araçı tutar. Ancak oda aracı zorlayabileceği için kapatılabilir bir sistemdir.
Özetle risk olmayacak eğimlerde bu araçlar geriye kaçırır.
EDC şanzımanlı Captur'da start&stop sistemi bulunmuyor, Kadjar'da var mı?

hatipoglu

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Kadjar'da start-stop var evet.

Önceki aracım Peugeot 308'di, 6 yıl kullandım, eşimin de Fiat 500L var. Her ikisi de otomatikleştirilmiş şanzımanlardı (tam otomatik değil). İkisinde de hill-holder vardı, Peugeot hiç bir eğimde kaçırmazdı ama Fiat ilginç şekilde hafif eğimlerde hill-holder devreye girmediğinden ciddi şekilde geri kaçırabiliyordu. Fiat'da start-stop var, devreye girince hill-holder devreden çıkyor, geri kaçırmamak için motoru vitese dokunarak çalıştırmak zorunda kalıyorsunuz.

Kadjar'a gelince, EDC şanzıman diğer iki araçtan daha fazla güven veriyor. Çok başarılı hill-holder, geri kaçırma hiç yaşamadım. Ciddi eğimde denememiş olmakla birlikte, start-stop devreye girerken de o kısa sürede kaçırmıyor sanki, uygun bir yerde denemem lazım.

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslında bazen kaçırıyor bazen kaçırmıyor gibi bir durum var. Servisle görüştüm, müsait olduğumda götüreceğim. Fakat bazı otomatik araçlar geri kaçırır, bu da onlardan mı diye merak ediyorum...

Benim aracda bazen kaydiriyo bazen kaydirmiyo anlamadim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
İşte bizimde adımız antikacıya boşuna çıkmamış :)) 70'li 80'li yılların otomatiklerinde milim geri kaçma olayı yaşamadım ben,anladığım kadarı ilede çok kayda değer bir geri kaçma olayı değil bu düze yakın zeminde 1-2 cm filan olmalı doğrumu?

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İşte bizimde adımız antikacıya boşuna çıkmamış :)) 70'li 80'li yılların otomatiklerinde milim geri kaçma olayı yaşamadım ben,anladığım kadarı ilede çok kayda değer bir geri kaçma olayı değil bu düze yakın zeminde 1-2 cm filan olmalı doğrumu?

Valla bildiginiz freni birakinca kayiyoda kayiyo gaza basana kadar 1 2 cmlik bisey degil yani :)

Sent from my iPhone using Tapatalk