Otomatik kilitleme... Bu bir özellik!

munchausenbyproxy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün başıma paylaşmak ve başınıza gelmesin diye dikkat çekme istediğim trajikomik bir olay geldi.
Aracımı salı günü devir aldım. Çarşamba aracı merak eden komşumla evin çevresinde test sürüşüne çıktık, ben yolcu koltuğunda cebimde anahtar ile oturuyordum, test ettik geldik yolun ortasında durduk. Ben sürücü koltuğuna geçip gideceğim o eve çıkacak. Araç çalışır vaziyette araçtan indik kapıları kapadık ve ben arabaya geri giremedim!
Açma kapama tuşuna basıyorum tüm kapıları deniyorum, yok. Dedim heralde kumandanın pili bitti.
Arkadaşa gitme dedim sağolsun sağanak yağmurda bekledi. Çıktım yedek anahtarı aldım geldim yine açılmıyor. Bu arada arkadaşım sağolsun internetten bakmış aynı şekilde kapıda kalıp yol yardımını beklemiş birinin iletisini bulmuş. Dedim heralde açılmayacak, rezil oldum.

Yol yardımını aradım, fiziksel anahtarı deneyin dedi tarif etti neyse ki açtık. Sonra sordum ne alaka niye kitledi diye hırsızlığa karşı geliştirilen bir özellikmiş. Tamam çok mantıklı ama açma tuşuna basınca niye açılmıyor dedim özelliği böyle dedi! Eyvallah dedim kapattım.

Anahtarsız giriş ve çalıştırma olan bir araçtan cepte anahtarla inince otomatik kilitlenmesi ve geri yaklaşınca bile açılmaması gerçekten çok akıllıca bir özellik keşke öteki aracımda da olsaydı (Ford kuga).

Ancak kumandadaki açma tuşuna basılınca açılmaması hiç bir mantıklı açıklamasını bulamadığım efsanevi bir gerizekalılık örneği.
Yedek anahtarla dahi açamayınca ilk anda düşündüğüm şey ya arabada bebeğim olsaydı, ben bu aracı en iyisi direkt satayım idi.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba.
Aracınızda gizli özelliklerden açık olan var mı?
Süper kilitleme modu ile de oynamış olabilirler.Bu olan mantıklı bir olay değil.Böyle bir özellik için kullanıcı kitabında bir şeyler yazıyor olmalıydı.Yol yardımının cevabı da bence mantıklı değil.3.5 senedir bu aracı kullanıyorum.Her sabah aracımı garajdan dışarı çıkarıp 6-7 metre ilerideki garaj kapısını kapatmaya gidiyorum.Anahtar hep yanımda oluyor.Bugüne kadar anlattığınız olayı hiç yaşamadım.

Servise kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

munchausenbyproxy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba.
Aracınızda gizli özelliklerden açık olan var mı?
Süper kilitleme modu ile de oynamış olabilirler.Bu olan mantıklı bir olay değil.Böyle bir özellik için kullanıcı kitabında bir şeyler yazıyor olmalıydı.Yol yardımının cevabı da bence mantıklı değil.3.5 senedir bu aracı kullanıyorum.Her sabah aracımı garajdan dışarı çıkarıp 6-7 metre ilerideki garaj kapısını kapatmaya gidiyorum.Anahtar hep yanımda oluyor.Bugüne kadar anlattığınız olayı hiç yaşamadım.

Servise kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.
Aracımın önceki sahiplerinden biri gizli özellik açtırmış olabilir bilmiyorum doğrusu. Elm cihazım var ama henüz bağlamadım serviste güncelleme yapılacak haftaya onu bekliyorum. Fırsatım olursa pc indirip bakabilirim belki.

Ama yol yardımı tüm olayı gayet olağan karşıladı ve ben açma tuşuna basınca neden açılmıyor dediğimde özelliği öyle zaten dedi.

Servis randevusu için sorulacaklar listesine ekledim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Mutlaka sorun.İceriden kilitleme tuşuna badılarak kilitlense bile açma düğmesine basmadan kapı koluna elinizi attığınız anda açılıyor.Sizde ki anormal bir durum.
Bazen servisler arızayı bile normal özellik gibi ve arıza degilmiş gibi çok rahat anlatabiliyorlar.

Sizin ki kesinlikle normal bir durum değil.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun ben de cebimde anahtar varken motor çalışırken her otoparka girişimde iniyorum bu sorunu yaşamadım.
Sizdeki standart değil bence de hata.

Tam hatırlamasam da Fluence'im de vardı sanırım. 2 kere basınca Süper Kilit devreye giriyordu, içerden de kapı kolundan açılmasını engelliyordu. belki dış kapı kolunu etkilemiş olabilir mi diyeceğim ama ne olursa olsun, anahtardaki açma kapamayla açılması lazımdı. Çözümü bulursanız; ben de merak ettim nedenini.