Otomatik vites geri kaçırma sorunu

ferhat0316

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, Megane sedane 4 edc şanzıman aracım geri eğimli bir yerde beklerken ayağımı frenden çekince geri kaçırıyor. Bazende eğimli bir yerde geri vitese taktığımda araba öne doğru belli bir süre kayıyor. Bu durum normal midir yoksa bir sorun mudur?

TuRKSySTeM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öyle durumlarda frene biraz sert basın, yolun eğimine göre bazen Yokuş Kalkış desteği devreye girmiyor. Ben bununla ilgili Renault'u arayıp şikayet oluşturdum. Servis uğradığınızda kontrol ederiz dedi.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, Megane sedane 4 edc şanzıman aracım geri eğimli bir yerde beklerken ayağımı frenden çekince geri kaçırıyor. Bazende eğimli bir yerde geri vitese taktığımda araba öne doğru belli bir süre kayıyor. Bu durum normal midir yoksa bir sorun mudur?

Aracın belli bir süre öne yığılması yanı bir iki saniye icin öne yığılması şanzıman iyi kavramayı yapana kadar ki zamanından kaynaklanıyor. Otomatik araçlarda hill holder ( yokuş kalkış desteği ) mevcut ama standart hale ne zaman geldi sizin aracınızda var mi servise bir kontrol ettirin.

Arac eğimli bir yerde iken örneğin aracın burnu yokuş asagi bakıyor ve geri hamle yapmanız gerekiyor. Benim araçta hill holder olmasına rağmen tutmuyor. Sadece aracın burnu yokuş yukarı bakarken tutuyor ve frene çok sert basmanıza gerek yok. Yokuş yukarı bir kere durduğunuz zaman kendi otomatik devreye giriyor. Eğer devreye girmiyorsa ya aracınızda o ekipman yoktur yada sistem arızalıdır.

Yani her iki durumda da servise gösterip bilgi almanızda faydalı olur. En azından varsa da kontrol ettirmiş olursunuz.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com

gencmuzik04

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba, bence bu geri kaçırma konusunu yanlış anlıyorsunuz, başka bir başlıkta da bu konudan bahsedilmişti. Yaklaşık 10 tane farklı marka-model otomatik aracım olduğu için sistemlerini kullana kullana öğrendim. Olay eğimle alakalı, bizim araçlarda (daha doğrusu hill holder kullanan çoğu araç) belli bir eğim olmadan yokuş kalkış desteği devreye girmiyor, atıyorum %30 eğimden sonra devreye giriyor ya da kaçsa işte... Daha önce kullandığım c4 e-hdi da yarı otomatikti ve hill holder vardı ve mantığı bizimkiyle aynıydı, hatta daha yeni sattığım bluehdi peugeot 308 dizel otomatik aracım tam otomatik olmasına rağmen kaçırıyordu ki onda tork konvertörü vardı. Yanlış hatırlamıyorsa wolkwagen golf 7 dizel otomatik kullanmıştım ve onda araç her durduğunda el frenini çekiyordu ve hiç bir zaman kaçırmıyordu geri, tabi bu ayarlardan kapatılabiliyordu. Yani bence belli bir eğime kadar aracın geri ya da ileri kaçırması bir problemden kaynaklı değil. Eğer çok dik yokuşta kaçırıyorsa o zaman problem olabilir aracınızda.

ferhat0316

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler verdiğiniz bilgi için. Aracım icon ve yokuş kalkış desteği mevcut. Frene güçlü basarsam devreye giriyor fakat frene hafif basarak duruduğumda devreye girmiyor.

erdem1998

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler verdiğiniz bilgi için. Aracım icon ve yokuş kalkış desteği mevcut. Frene güçlü basarsam devreye giriyor fakat frene hafif basarak duruduğumda devreye girmiyor.
Hill Holder için frene biraz kuvvetli basmanız gerekiyor. Tam basmazsanız araç durma konusunda kararsız olduğunuzu düşünüp sistemi devreye almıyor. Tüm araçlarda böyledir.

ferhat0316

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hill Holder için frene biraz kuvvetli basmanız gerekiyor. Tam basmazsanız araç durma konusunda kararsız olduğunuzu düşünüp sistemi devreye almıyor. Tüm araçlarda böyledir.
Verdiğiniz bilgi için teşekürler. Sorun olmadığını öğrenince içim rahatladı. Fakat geri viteste devreye girmiyor sanırım bu gün ısrarla frene sonuna kadar basmama rağmen öne kaydırdı.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sadece Toyota da frene sert basınca hill holder işareti göstergede çıkıyor. Onun haricinde diğer markalar ağırlıklı olarak Renault dahil eğimi algılayarak kendi giriyor devreye. Frene sert basmak veya sonuna kadar basmak sistemi devreye almaz eğim yoksa.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracınızın önü yokuş yukarı bakarken geri vitesteyseniz geri kayması normal bir durum,şayet tam tersi aracınızın önü yokuş aşağı bakıp vitesi geriye aldığınızda öne kayma oluyorsa o zaman bir problem var demek .Benim aracımda geri viteste devreye giriyor kayma olmuyor.Her sabah site otoparkımda yaşadığımdan dolayı tecrübeyle sabittir.Servisle görüşün mutlaka.

IIKEYII

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim deneyimlememe göre yokuşlarda kararsız davranırsanız bir miktarda olsa kaydırma yapıyor.Ama hangi yöne olursa olsun ayağınızı frenden çekip gaza basarsanız kaydırmıyor.Gaz pedalının üzerine hafifçe dokunursanız öne veya geriye kaydırma yapıyor.