Otomatik vites / Geri vitese vuruntulu geçme sorunu

dd2dl5

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar ;

Arkadaşlar 2005 1.6 Otomatik megane 2 aracımı yeni aldım sayılır. Aracın vites geçişleri gayet güzel hissedilmiyor fakat geri vitese taktıktan sonra gaza biraz bastığımda vuruntulu geçiyor, gaza yavaş yavaş basarsam sıkıntı olmuyor. Sebebi nedir yardımcı olur musunuz ?

megane2_2004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sadece geri viteste mi yapıyor? İleri giderken ani durup geri vitese alınca yapması normal. Motorun sesini dinleyin, geri vites moduna geçtiğini anlarsınız, o zaman freni bırakın kendisi geri gider zaten. Daha sonra gaza basın, sarsıntı/vuruntu olmayacak. Böyle yaptığınızda da sarsıntı/vuruntu oluyorsa bunu ileri viteste de yapar. Bu da şanzıman takozu ile ilgilidir. Ucuz bir parça, sadece akü söküleceği için biraz zahmetlidir.
Otomatik vitesi ilk defa kullanıyorsanız bir süre zorlamadan alışmaya çalışın. Kullanımı çok keyiflidir. Selenoid değişim zamanı gelinceye kadar manueli aratmaz; hatta daha keyiflidir. Kullandığınız araç tam otomatik vites. Fiat'ın veya Corsa'ların easytronic viteslerini kullandıysanız veya manuel vitesli araçtan geçtiyseniz alışmanız biraz zaman alır.

mtyucel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Karakteristik olarak tam otomatik viteslerde geri vites kısmen vuruntu ile oturur. Kesinlikle hareketsiz anda geri vitese almaya ve vuruntu gelmeden gaz vermemeye dikkat ediniz.

Ankara / 2007 model 1.5 dci Megane II Expression Faz II Hatchback

dd2dl5

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sadece geri viteste mi yapıyor? İleri giderken ani durup geri vitese alınca yapması normal. Motorun sesini dinleyin, geri vites moduna geçtiğini anlarsınız, o zaman freni bırakın kendisi geri gider zaten. Daha sonra gaza basın, sarsıntı/vuruntu olmayacak. Böyle yaptığınızda da sarsıntı/vuruntu oluyorsa bunu ileri viteste de yapar. Bu da şanzıman takozu ile ilgilidir. Ucuz bir parça, sadece akü söküleceği için biraz zahmetlidir.
Otomatik vitesi ilk defa kullanıyorsanız bir süre zorlamadan alışmaya çalışın. Kullanımı çok keyiflidir. Selenoid değişim zamanı gelinceye kadar manueli aratmaz; hatta daha keyiflidir. Kullandığınız araç tam otomatik vites. Fiat'ın veya Corsa'ların easytronic viteslerini kullandıysanız veya manuel vitesli araçtan geçtiyseniz alışmanız biraz zaman alır.

Hocam ileri viteslerde hiçbir sorun yok. Sadece veri vitese aldığımda vites geçişi hissediyorum geri vitese geçtikten sonra gaza yüklenince vuruntulu bir şekilde aniden geri atıyor kendini. Ama gaza çok yavaş yavaş basarsam hiç bir vuruntu geri atma olmuyor. Bilemiyorum belki de bu durum normaldir ama ben bu konuda biraz sıkıntı çekiyorum. Çünkü bazen rampaya park ediyorum 2 araç arasına, bulunduğum yerden çıkarken geri vitese taktıktan sonra hızlı hareket etmem gerekebiliyor bu nedenle geri vitese alır almaz gaza bastığımda aniden geri atıyor araç kendini. Veya bazen trafikte bile öyle bir oluyor ki geri vitese alıp hızlı ve küçük manevralar yapmam gerekebiliyor zaman zaman böyle durumlarda da geri vitese taktıktan sonra ağır ağır korkarak basıyorum gaza buda tabi çok ağır kaldığından o trafikte tepki topluyorum :) Otomatik vites ilk defa kullanıyorum.Hor kullanmayı hiç sevmem. Çok narin ve titiz kullanırım. Bütünüyle çok iyi alıştım otomatik vitese yalnız şu geri viteste ki ani vuruntuya alışamadım

megane2_2004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sadece geri viteste bazen ben de aynı hatayı yapıyorum. Tam durmadan veya geri vites modundaki hafif ses değişimini beklemeden gaza basınca oluyor.
Yokuşta ise geri kaçırmaz zaten, aceleye gerek yok. Eğer tam durmazsanız o zaman geri kaçırır, gaza bastığınızda vuruntu yapar. Bir de ani fren yaptığınızda araç hala öne doğru ivmelidir. Dursanız bile o hala ileri gitmek ister. O yüzden düzgün kullanımla sorun kalmayacaktır.