Otomatik vites şanzıman yağı değişimi

hda

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende değişmesi gerektiğini düşünüyorum ama servisle anlaşamadık işte. Megane lerde tork konvertörlü. Sizin yağı nasıl değiştirdiler?

balkanboi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bana açıklandığı kadarı ile şanzıman yağını boşaltma işlemi için yağın öncelikle soğuk olması gerekiyormuş. Bu nedenle aracı mümkünse 1 gün önceden akşam bırakmamı istediler. Sonradan da yağı ısıtmaları gerekiyormuş. Bu konvertörde kalan yağıda boşaltmak için (sadece tapa açıldığında şanzımadaki yağ tamamen boşalmıyormuş) gerekliymiş. Tam detayları söylemedikleri için biraz kabaca yazdım. Tam emin olmamakla birlikte sanırım son yağı koymadan önce farklı bir yağ ile şanzımanı bir süre çallıştırıyorlardı. Bu işlemler için özel bir makina kullandıklarını özellikle belirtmişlerdi.
yağın soğuması gerektiği doğru ben şanzımancı uzak olduğu için bırakmadım o yuzden soğuması için o kadar bekleyemezdim yaklaşık 1 saat bekledim sonra işleme alındı araç ama yağı ısıtığını görmedim sadece yağı koyup işlemi bitirince olduğu yerde aracı çalıştırdı.

sarman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motor soğuduktan sonra alttaki yağ boşaltma tapasını seviye ölçme tapasını açarak boşalttılar. Bostancı oto sanayinin oradaki tofaş servisi akrabamındı. Senelerdir tanıdığı ve çalıştığı Bostancı Otomatic Center a gönderdi. İşleri sadece otomatik vites. Bütün otomatik işlemlerimi onlar yapıyor. Tavsiye ederim.

sametkeles

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selam arkadaşlar şimdi benım anlamadığım konu servis ömurluk diyor tabi benım mantığım el vermıyor buna bazı arkadaşlarda değiştirmekte yarar var diyor sizce ne yapmalıyım yağı değiştirsemmi tam emın olmadım.. :(

chcts1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cvt şanzıman yağını değiştiren oldu mu acaba ?

msinekci

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
slm arkadaşlar 2008 model otomatik scenic 2 aldım. özellikle geri vitese atarken vuruntu yapıyor neden olabilir. yağ değişimi ile ilgili servise sordum geğiştirilmez diyor. şanzıman ustaları 100000 de değişir diyorlar. bilgilerinizi aktarırsanız sevinirim.

Salih kurt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2008 renault megan otomatik vites kullaniyorum. Aracım 224.000 binde hiç şanzuman yağı değiştirmedim.
Acaba otomatik vites şanzuman yağı değiştiriliyor mu?
Sizden bilgi istiyorum..

Alikurt1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2011 clio 3 otomatik şanzıman
Öncelikle selamın aleyküm 2011 clio 3 1.6 16 valf otomatik şanzıman yağı ne kadar koyulması bide markası nedir vites parktaykenmi tapasını açmam gerekir ufak bir bayırda 90ı geçmiyor yardımcı olursanız çok iyi olur