Otomobil sahipleri dikkat!

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
[h=2]Araç sahiplerine çok önemli uyarı geldi.Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmayan “xenon far”lara sahip araçların “ağır kusurlu” kabul edileceği ve muayeneden geçemeyeceği bildirildi.[/h]

TÜVTURK İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Koray Özcan, xenon (gaz deşarjlı) farların daha iyi görebilmek için gün ışığına yakın bir ışık veren aydınlatma sistemi olduğunu söyledi. Bazı araçların, fabrika çıkışından itibaren bu tür farlara sahip olduğunu anlatan Özcan, şöyle konuştu: “Orijinal olmayan ve daha sonra yedek parça şeklinde alınarak monte edilen xenon farkların takıldığı araçlarda otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmamaktadır. Bu durum, karşı yönden gelen sürücülerin görüşünü engellediği için tehlike oluşturuyor. Bu durum, 15 Ocak tarihine kadar hafif kusur olarak muayene raporuna yansımaktaydı. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca trafik güvenliği açısında tehlike yaratması nedeniyle gerekli değişiklik yapıldı.”

cantekin67

Cantekin YAVUZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yüksek kelvin değerlerine sahip xenon kitleri zaten sağlıklı bir görüş açısı sağlamıyor kötü hava koşullarında. Merceksiz sisteme sahip farlara 6k'ya kadar takılabilir, kolay kolay kimseyi rahatsız etmez. Fakat ayarının çok düzgün olması zorunludur. Ben sürekli uzun yol yaptığım için normal far kullanıyorum, yaza doğru mercekli far alıp içine 6k ya koyucam. Ama maalesef herkes aynı bilince sahip değil. Adam doğanın farının içine koyuyor 12k'yı, resmen kör ediyor insanları. Ya da denyonun biri hem kısa hem sis xenon açıp çıldırtıyor önünden gideni.
Bizim insanımız bu tür şeyleri öğrenemez, maalesef genetik bir problemimiz var, Türk hastalığı. Muayene falan hikaye, 2 dakika da normal farlar çalışır hale gelir, adam yine geçer muayeneden.

RenaultSporT

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
orjinalden xenon olupta otomatik yukselik ayarı olmayan arabalar mevcut 2000 lerden kalma
ayrıca orjinalden mercek olmayıp xenon olan arabalarda mevcut bu tip arabalara d2s yerine d2r ampul takılıdır
bu adamlar napıcak peki. bunlar heralde otomatik far yukseklik ayarını karısdan araba gelince kısılan bir sey gibi algılıyor
halbuki sadece ilk calıstırma da bir inip kalkıyor ayarlıyor okadar aractaki yuke gore
sonra onun ayarlamasıda cok bisey ifade etmiyor en ideal ayar o sekilde oluyorsa bu sistemin oldugu hicbir araba far yönü hatalı diye muayeneden kalmaması lazım ama kalıyor
cunku manuel olarakta farın uzerinden farı indirip kaldırabilirsiniz, yani isteyen gider fardan otomatik ayar olsa bile en tepeye kadar kaldırır farı

excoupe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
keşke başlasalar artık... mercek olmayan zenonlu biri arkama geçince başlıyorum.... :D

Burak61

Bilgi Girilmemiş
Ben de mercek yok ama otomatik far ayarı var bende en düşükte 4te kullanıyorum karşıdan gelenle kaç kere denedim göz almıyor görüş açısı düştüğünde (yağmur vs.) kaldırıyorum mecburen kimseyi arkamdan sövdürecek değilim 7k var bende biraz bilinçle xenon çokta kusurlu bi far tipi olmuyor bence....

excoupe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de mercek yok ama otomatik far ayarı var bende en düşükte 4te kullanıyorum karşıdan gelenle kaç kere denedim göz almıyor görüş açısı düştüğünde (yağmur vs.) kaldırıyorum mecburen kimseyi arkamdan sövdürecek değilim 7k var bende biraz bilinçle xenon çokta kusurlu bi far tipi olmuyor bence....
bizim sitede olcağını sanmıyorum zaten kardeşim... benimkisi bilinçsiz karadüzencilere :eyv

imaparatoR-9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merceksiz ve far yıkamasız xenonlu araçlar zaten muayaneden geçemiyor ki bu kural cok önceden beri vardı sislerdekine bişi demiyorlar ama normal halojen farlarda xenon yasak trafik polisleride gördükleri yerde ceza yazıyor zaten yağmurlu havada xenon hiç bişi göstermiyor

RenaultSporT

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
onların bahsettigi farklı bir sistem burak otomatik far ayarı olan arabada kendin elle ole indirip kaldıramassın dügmesi olmaz
bahsedilen sey
sende mesela xenon var mercekli farda var ve icerde seninki gibi indirme kaldırma dugmesi var, o sekilde kalıyorsun muayeneden, o dügme olmucak arabada kendin manuel indirip kaldıramaman lazım, araba onu otomatik yapsın istiyorlar
o sekilde yani kalıcaksın muayeneden

Burak61

Bilgi Girilmemiş
onların bahsettigi farklı bir sistem burak otomatik far ayarı olan arabada kendin elle ole indirip kaldıramassın dügmesi olmaz
bahsedilen sey
sende mesela xenon var mercekli farda var ve icerde seninki gibi indirme kaldırma dugmesi var, o sekilde kalıyorsun muayeneden, o dügme olmucak arabada kendin manuel indirip kaldıramaman lazım, araba onu otomatik yapsın istiyorlar
o sekilde yani kalıcaksın muayeneden

Yanlış okumuşum Aytuğ abi bu sistem sonradan xenon takılmasını önlemek için olmuş o zaman zengin bassın parayı alsın full arabayı olayına dönmüş bu yani...

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
keşke başlasalar artık... mercek olmayan zenonlu biri arkama geçince başlıyorum.... :D

yapacak başka birşey yok başlamadan olmuyor abi :) bende uyuz oluyorum