Panaromik Cam Güvenli mi?

Semavi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Panaromik cam tavanlar herhangi bir kaza,devrilme yandan çarpma durumunda sac tavan kadar güvenli midir?

Bazı panaromik tavanlı araçlarda sac tavanlarda olduğu gibi ortada bir çıta bulunmakta,fakat kadjar da bu orta çıta yok.
çıta ve çıtasız olarak her iki durumu da değerlendirerek Panaromik cam tavan hakkında fikirlerimizi buluşturmak isterim.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
diğer markalarda ufak sunroofların yolda durup dururken patladığına dair çok yazı okudum. Servisleri n açıklaması genleşme nedeniyle bazen oluyor olmuş. panoramik camda bir de kaza durumunda düşünemiyorum.

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Aslında hiçbir fikrim yada tecrübem yok ama birkaç bilen arkadaşla konuşup aldığım bilgiler ışığında psikolojik olarak sakat fakat teknik yada güvenlik açısından sactan daha güvenilir sanki.............

https://www.youtube.com/watch?v=zzww9GLGgis

Semavi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben bayi de sorduğumda ne açıdan bakıldığı önemli dedi,dolu yağdığında sac tavanlar çökerken cam tavanlarda bişey yoktu,ama kaza gibi durumlarda da tabi sac tavan daha iyi orta kısımda da ek çıtaları da oluyor dedi.

filzof_alican

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
güvenlik konusu bir yana kadjara cam tavan yakışıyor be abi qw

eskipapaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli arkadaşlar, 9 yıl Citroen Picasso 7K kullandım ve panaromik camı vardı. Hatta Kadjardan daha büyük bir alana sahip olan bu camın yetkililerin söylediğine göre saçtan daha güvenli olduğu söylenmişti.
Güvenilir olup olmadığı kazanın oluş şekline göre değişebilir. Bence kendinize fobi ortamı yaratmayın, bırakın keyfince sürün ve zevk alın. Saygılarımla.

Semavi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet ali.can Kadjara gerçekten yakışıyor.
eskipapaz doğru söylüyorsun yanıtına katılıyorum,ama işte bayide böyle söyleyince insan düşünüyor,bambam11 'in dediği gibi genleşme olayı yaşanır mı bunda da, şimdi onu düşünmeye başladım .

bir kaç ay daha arabasız kalcam,eylül ekim ertelendi benim araç,artık siz foruma yedek anahtarı bırakırsanız öyle idare ederim o zamana kadar :eek:

filzof_alican

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ispanya üretimli gt line vardı bende. o da panoramik açılır cam tavandı. 3 yıl kullandım öyle bahsedilen genleşmeye şahit olmadım.
daha öncede sunroof lu vardı ondada görmedim.
kısaca araç almak şans işidir. olabilir de olmayabilirde...
sonuç = kısmet :)

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Panaromik cam tavan kaza sırasında kesinlikle güvenli değil.Nedeni ise tavan destek kirişlerinin olmayışı.Normal sac tavanlarda ortada bir tane kalın(Orta yan direkler arası) ayrıca bunun önünde ve arkasında birer tanede ince var.Yani 3 destek kirişi var.
Normal sunrooflarda bu ortanın önündeki destek kolonu da yok.Yan darbelere karşı oldukça zayıflıyor ön darbelerde de yan kadar olmasa da B sütunu dedikleri ön direklerin desteği azaldığından katlanma ihtimali artıyor.

Zaten çarpışma testlerinde de sunrooflu araç pek görmezsiniz.

Semavi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Panaromik cam tavan kaza sırasında kesinlikle güvenli değil.Nedeni ise tavan destek kirişlerinin olmayışı.Normal sac tavanlarda ortada bir tane kalın(Orta yan direkler arası) ayrıca bunun önünde ve arkasında birer tanede ince var.Yani 3 destek kirişi var.
Normal sunrooflarda bu ortanın önündeki destek kolonu da yok.Yan darbelere karşı oldukça zayıflıyor ön darbelerde de yan kadar olmasa da B sütunu dedikleri ön direklerin desteği azaldığından katlanma ihtimali artıyor.

Zaten çarpışma testlerinde de sunrooflu araç pek görmezsiniz.

evet çarpışma testi olarak da çok aradım panaroma tavanı ve dediğiniz gibi göremedim.Ki rastlayan varsa paylaşırsa görmüş ve merakımızı da gidermiş oluruz.