Pedaldan ayağımı çekmeme rağmen gaz veren 1.5 EDC

FluenceAnk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen haftalarda başıma gelen bir problemi anlatmak istiyorum. Arabayla hastaneye giderken ayağımı gazdan çekmeme rağmen aracın 1-2 saniye boyunca kendisinin gaza basmaya devam ettiğini anladım. Bu durum o kadar garipti ki çok dik bir rampada dahi ayağımı gazdan çektikten sonra kendisi rampada hızlanmaya devam ediyordu. Trafikte çok riskli durumlar yaşattı bana. Ardından AVM otoparkına girip park ettim, alışverişimi yaptım ve eve dönerken hiç böyle bir durum olmadı. Yaklaşık 2 haftadır aynı sorunun yaşanmasını beklememe rağmen olmadı. Bu arada pedalın takılı kalıp kalmadığını elimle iki kez kontrol ettim fakat sorun pedalda değildi. Araba sanki "cruise control" açmışım gibi kendisi gaz veriyordu. Bu sorunu yaşayan var mı? Sorun hakkında bilgisi olanlar bilgilendirebilirse çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler :)

ARAÇ: 2012-Fluence-1.5 Dizel-110HP-EDC-Dynamique

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
önceliklikle aracınız yağ eksiltiyor mu eğer eksiltiyorsa tahmin olarak söylüyorum aracın intercoollerına motor yağı geliyor olabilir basınç ile o yağı emme manifoltuna yolladığında mazot ile birlikte yağda yanma yapıyorsa gazı kesseniz bile o yağ bitmeden gaz veriyormuş gibi davranabilir şuan yapmaması belki o yağı tüketti ve tekrar intercoollerda yağ birikene kadar yapmayacaktır dizellerde tehlikeli bir durumdur buna ambele deniyor tabi bu bir tahmin yine de iyi bir ustaya göstermenizde fayda var

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Benzer birşey bende 2012 Fluence de yaşamıştım. Gaz pedalları telli değil araçlarımızda , elektroniklerde arıza sebebiyle takılmalar yaşanabiliyormuş , değiştirilmesinde fayda var bence .

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
paspas takılsa siz düzeltene kadar takılı kalırdı. demek ki sorun motorda. emrebali hocamın dediği gibi olabilir. baktırmak sizin yararınıza

FluenceAnk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim size. Ben en iyisi tekrarlamasını beklemeden ustama gidip baktırayım. Gidince öğrendiğim yeni bir durum olursa buraya da yazarım.