Periyodik Bakımda Farklı Bir Motor Yağı Kullanmak?

greybeard

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,

2016 model Megane IV 1.5 dCi 110bg aracımın 80000km bakımını yakın zamanda yaptıracağım. Yetkili serviste bu bakımı yaptırırken farklı bir motor yağı kullanmak istiyorum. Daha önce bunu yapan / yapabilen var mıdır? Birçok servis kabul etmiyormuş. Farklı markalardan bu işi sorun etmeyenleri varmış.
Ben Liqui Moly Top Tec 4400 5w30 isimli yağı kullanmak istiyorum. Araştırdığıma göre iyi bir yağmış. Bu konuda da bilgisi olan ve paylaşmak isteyen olursa tavsiyelerini isterim. Bu markanın Türkiye distribütörlerinden birinden konuyla ilgili destek istedim servisle papaz olmadan önce. Bana kendilerine verilen Renault RN720 numaralı sertifikayı gönderdiler belki işime yarar diye ( dileyenler buradan indirebilirler : https://drive.google.com/file/d/1y673qjGLI1JrqtbecGFy7HGpgNq8h8Ss/view?usp=sharing )

Şimdiden teşekkür ederim.

Selim Selimoğlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeş ne dediğin çok fazla anlaşılmasada sanırım yetkili serviste bakim Yaptırmak ama motor yağ olarak kendi seçtiğin yağı kullanmak istiyorsun.ben bunu servislerin kabul edeceğini sanmıyorum Renault yetkili servisler önceden elf marka kullanırdı şimdi castrol kullanıyorlar. Özel servisleri tercih edebilirsin

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,

2016 model Megane IV 1.5 dCi 110bg aracımın 80000km bakımını yakın zamanda yaptıracağım. Yetkili serviste bu bakımı yaptırırken farklı bir motor yağı kullanmak istiyorum. Daha önce bunu yapan / yapabilen var mıdır? Birçok servis kabul etmiyormuş. Farklı markalardan bu işi sorun etmeyenleri varmış.
Ben Liqui Moly Top Tec 4400 5w30 isimli yağı kullanmak istiyorum. Araştırdığıma göre iyi bir yağmış. Bu konuda da bilgisi olan ve paylaşmak isteyen olursa tavsiyelerini isterim. Bu markanın Türkiye distribütörlerinden birinden konuyla ilgili destek istedim servisle papaz olmadan önce. Bana kendilerine verilen Renault RN720 numaralı sertifikayı gönderdiler belki işime yarar diye ( dileyenler buradan indirebilirler : https://drive.google.com/file/d/1y673qjGLI1JrqtbecGFy7HGpgNq8h8Ss/view?usp=sharing )

Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba gerekli Renault normlarını ve onayını karşıladığı sürece sorun yok sonuçta bu onayı Renault Fransa veriyor yetkili servis mecburen kabul edecek .

greybeard

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba gerekli Renault normlarını ve onayını karşıladığı sürece sorun yok sonuçta bu onayı Renault Fransa veriyor yetkili servis mecburen kabul edecek .

Konuyla ilgili MAİS genel müdürüğüne mail atıp görüş sormuştum. Beni telefonla arayıp kendilerinin Castrol yağ önerdiğini ve bunun dışında yağ kullanılması durumunda markanın aracı garanti kapsamından çıkarabileceğini söylediler. Ancak yetkili servis kendisi inisiyatif alıp böyle bir işlem yapmak isterse sorumluluklarını da üstlenip yapabilir dediler.

Laguna16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bursa mais hala ELF kullanıyor

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servis kendi satmadığı parçayı-yağı kullanıp risk almak istemez. Çünkü aldığınız yağ sahte olabilir. Aslında burada servislerin müşterilere seçenek sunabilmesi lazım ama onlar da küresel çapta anlaşmalar yaptığı ve bir nevi yağın reklamını yaptığı için bunu yapmıyorlar.
Elf Evolution 5w30'dan Castrol GTX 5w30'a geçti servisler. RN0720 onayı olan yağlar için bunlardan daha kaliteli olanları mevcut. Testlere göre en iyisi Liqui Moly Toptec 4400 5w30. En kötüsü de Elf.
Siz 80bine kadar iyi dayanmışsınız yetkili servise. Ben ilk bakımı 6900km'de yaptırdım. Sadece yağ ve yağ filtresini değiştirdim. 2. sene kendim parçaları alıp kendim yaptırdım bakımı. Servis 1100TL isterken ben Elf yağ ve orijinal filtreler ile birlikte 450TL'ye malettim.
Bu sene bakım için Liqui Moly Toptec 4400 5w30 aldım. Yine orijinal filtrelerimi aldım. Her şey hazır. Km'den değil, yıldan bakım zamanı geldi aslında ama bir ay kadar erteliyorum. Araç daha 23.500km'de ama garantisi bitti. Bu fiyatlarla servisin önünden geçmem. Bu sene Liqui tercih ettiğim için bakım maliyetim 100TL kadar artmış olacak. Bu yağ Avrupa'da 2yıl/40.000km diye satılıyor.

greybeard

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servis kendi satmadığı parçayı-yağı kullanıp risk almak istemez. Çünkü aldığınız yağ sahte olabilir. Aslında burada servislerin müşterilere seçenek sunabilmesi lazım ama onlar da küresel çapta anlaşmalar yaptığı ve bir nevi yağın reklamını yaptığı için bunu yapmıyorlar.
Elf Evolution 5w30'dan Castrol GTX 5w30'a geçti servisler. RN0720 onayı olan yağlar için bunlardan daha kaliteli olanları mevcut. Testlere göre en iyisi Liqui Moly Toptec 4400 5w30. En kötüsü de Elf.
Siz 80bine kadar iyi dayanmışsınız yetkili servise. Ben ilk bakımı 6900km'de yaptırdım. Sadece yağ ve yağ filtresini değiştirdim. 2. sene kendim parçaları alıp kendim yaptırdım bakımı. Servis 1100TL isterken ben Elf yağ ve orijinal filtreler ile birlikte 450TL'ye malettim.
Bu sene bakım için Liqui Moly Toptec 4400 5w30 aldım. Yine orijinal filtrelerimi aldım. Her şey hazır. Km'den değil, yıldan bakım zamanı geldi aslında ama bir ay kadar erteliyorum. Araç daha 23.500km'de ama garantisi bitti. Bu fiyatlarla servisin önünden geçmem. Bu sene Liqui tercih ettiğim için bakım maliyetim 100TL kadar artmış olacak. Bu yağ Avrupa'da 2yıl/40.000km diye satılıyor.

Ben de Liqui Moly Toptec 4400 5w30 aldım periyodik bakımda kullanmak üzere. Bakımda kullandığınız diğer parçaların orijinallerini nereden temin ediyorsunuz? Bir de orijinal olduklarından nasıl emin oluyorsunuz? Ben de temin etmek istediğim için soruyorum.
Örneğin geçen sene ben de garantimin bitmesine bir ay kala periyodik bakımımı Motrio isimli Renault'un alt markasının bir şubesine yaptırdım. Sonrasında garanti bitmeden klima ile ilgili bir arızam oldu. Uzatmayayım, Motrio'nun kullandığı bazı parçaların orijinal olmadığı söylenmişti sonradan servis tarafından. Sonrasında ben de bilemedim nereye güveneceğimi :)

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben orijinal parça satışı yapan toptancıdan alıyorum. Düzce için Renault Servis haricinde Tevekkel Otomotiv ve Best Otomotiv var orijinal parça satan. Geçen sene Tevekkel'den almıştım, bu sene Best'ten aldım. Best oto paralel ithalat ile direkt olarak Fransa'dan getiriyor parçaları. Mağaza içinde Clio, Master sandık motorlarına kadar mevcut. Geçen sene orijinal olsun diye 1 hafta parça bekledim. Herkes yerli şampiyon vs marka filtre alıp geçiyor. Orijinal alayım diyen az, maliyet yüzünden. Yan sanayi alsam tüm filtreler 100TL yaparken ben sadece karbonlu polen filtresine 130 lira veriyorum. Hava filtresine 80 lira veriyorum. Nasıl anlıyoruma gelince zaten gösteriyor bu orijinali bu yan sanayisi diye. İkisi de var elinde. Müşteri ne isterse o. Orijinal renault kutusu ve kod numaraları yazan kutularında orijinal ürünler.

Tüm parçalarımı alıp yağ değişimini de shell bölge bayisinde yaptırıyorum. Parçaları dışarıdan getirmem sorun olmuyor onlar için çünkü işyerimin 3 tane Master'ın yağ değişimini orada yapıyoruz. Ekstra aldığımız yağlar falan da oluyor.

Sizin parçalara gelince, Motrio orijinal parça üreticisidir. OEM diye geçer. Bizde karşılığı biraz karıştırılıyor ve yan sanayi gibi anlaşılıyor ama aslında öyle değil. Markanın gereksinimlerini karşılayan nitelikte parça üreten firmadır OEM. Açılımı da Original Equipment Manufacturer yani orijinal ekipman üreticisi. Renault servisleri de 3 yaş üzeri araçlarda Motrio parçaları kullanıyor. Özellikle kapmanyalı bakımlar için verilen fiyatlar bu parçalarla oluyor.

Orijinal filtreleri servisten de alabilirsiniz. İçiniz rahat olur.

Alobar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağ olarak bu bakımda petronas santium 5w30 kullandım.RN0720 ve c4 sertifikaları var.Mersedes kendi araçlarında bu yagı kullanıyor.

mstctp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş