Plastidip Kaplama Denedim

OBBattaloglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar;

Temmuz ayında satın aldığım 2001 model Megane 1 Coupe 1.6 16v aracımın güneş yanıkları gözüme batıyordu, aracımda 3 parça boya olduğu için komple boyatmak istemiyordum. Yüzeydeki pürüzler de folyo kaplamama engel olacağı için plastidip uygulamayı düşündüm ancak uygulaması, soyulması ve satın aldığım malzemenin kalitesi kafamda soru işareti olduğu için deneme amaçlı spoiler'dan başladım.

Sonuç başarılı, bazı uygulama hatalarım var şimdi soyup tekrar spoiler kaplayacağım. Yıl sonuna kadar araç kaputundaki ufak göçükleri de yapıp komple kaplama planlarım var.

Öncelikle kısa bir film hazırladım, buradan inceleyebilirsiniz: https://youtu.be/iYhNcZ48aK8

Artıları: uygulama çok kolay, kutu sprey ile olmasına rağmen beklediğimden daha az hatalar söz konusu. Tabanca ile daha sağlıklı sonuçlar almayı umuyorum. Soyulması beklediğim kadar kolay olmasa da çok zorluk çıkarmadı. Ve okuduğum kaynaklarda sürekli 3 kat veya 5 kat uygulanması önerilirken ben 7 kat uyguladım (klasik Türk mantığı, artmadan yetmez) ve ne yazık ki kuruması 1 günden fazla sürdü.

Eksileri: boya kadar dayanıklı değil, sert bir cisimle zorlandığında ne yazık ki iz yapıyor. Gerçi sert cisimler saca da zarar verecektir, arada uçurum bir fark söz konusu değil.

Suya dayanım konusunda herhangi bir sorun yok, güneş ile arasında bir problem yok :)

Her türlü önerilere ve soruya açığım. Özellikle kalite konusunda "gözünü kapatıp güvenebileceğim" satıcılar varsa önerirseniz sevinirim çünkü kullandığım ürünün kalitesi tamamen soru işareti.

Herkese iyi akşamlar diliyorum.

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende bi ara jantlara uygulamistim, 7 8 ay dayandi sonra komple söktüm.

f6accf9804b34e37f39f0b07f26700c5.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

OBBattaloglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Melih bey merhaba,

Sökme sebebiniz, kullandığınız malzeme markası, kutu ile mi uyguladınız yoksa tabanca ile mi gibi konularda bilgi verebilir misiniz?

OBBattaloglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ayrıca konuyu açarken Megane Coupe bölümünü görmemiştim bu yüzden Megane 1 bölümüne açtım, yetkili arkadaşlar konuyu doğru bölüme taşırlarsa sevinirim.

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Melih bey merhaba,

Sökme sebebiniz, kullandığınız malzeme markası, kutu ile mi uyguladınız yoksa tabanca ile mi gibi konularda bilgi verebilir misiniz?

Markasını tam hatırlayamıyorum. Hepsiburadadan almistim direk tüp ustunde plastidip yaziyordu mavi tüp. Sökme nedenim benim uygulamamla alakali diye dusunuyorum. 2 tüp le 17 inc 4 jant yaptım. Normalde her jant icin 1 tüp harcaniyormus diye duydum, ne kadar dogru bilmiyorum. Belli bi zaman sonra jantin köşelerinden atmaya başladı. Amatör uygulamamla alakali sanırım :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

OBBattaloglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün tavanı yapıyorum inşallah. Gelişmeleri görsellerle beraber paylaşacağım.