R12 1300cc 5 Vites kaldırmaz diyorlar... Sizce?

cazibe93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Forumda yeniyim. Yanlış bişey yaparsam k.bakmyın.. benim size bir sorum olacak. Benim aracım r12 1980 1300 cc bi araç. yadigar manevi değeri yüksek bi araç satmayı asla dşünmüyorum hastasıyım. Fakat şanzımanın 4 olması tek sıkıntım. bu aralar ses yapmaya başladı sanırım ömrü doluyor. 5 vites şanzımana çevirmek isiyorum fakat oto çıkmacılar ve tamirciler bana 1.3 motorun 5 vitesi kaldırmayacagını soyledi. Acaba sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?.. Çok sağolun teşekkürler şimdiden..

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Hiç gereği yok maceranın derim ben ..............

cazibe93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Neden oyle dedinki kardesm :) sıfır motor var a dan z ye yaplms. degistirmeyede gönlüm elvermiyor ilk goz agrım ailede yeri ayrı..

murat66can

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence olur abi uyuyorsa yer sıkıntısı yok ise bence olur dene derim keske demektense yap gitsin

cazibe93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şaside hafif bi oynamayla tam yerine cuk diye oturuyor kardesm hic skntısız. Fakat takldgm nokta r12 lerde 1.3 motorlarn sanzmanı seri şanzıman küçük dişli diye bi soylenti var gercekmi bilmiyorum.. 1.4 motorlarn 5 ilerisinin dislileri biraz daha buyuk o yuzden rampada 1 vites duser diyorlar. Kafamı karstran nokta orası kardesm.. 1-2-3-4 dişlileri 4 şanzımanla aynımı yoksa 5 ileri birazdaha buyukmu bayılma yaparmı?

murat66can

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şaside hafif bi oynamayla tam yerine cuk diye oturuyor kardesm hic skntısız. Fakat takldgm nokta r12 lerde 1.3 motorlarn sanzmanı seri şanzıman küçük dişli diye bi soylenti var gercekmi bilmiyorum.. 1.4 motorlarn 5 ilerisinin dislileri biraz daha buyuk o yuzden rampada 1 vites duser diyorlar. Kafamı karstran nokta orası kardesm.. 1-2-3-4 dişlileri 4 şanzımanla aynımı yoksa 5 ileri birazdaha buyukmu bayılma yaparmı?
eger 5 ileri büyükse bizim bir abi doblo aracına linea sanjumanı takmıştı kurtarmayınca 1ve2. vitesleri doblo dişlileri ile değiştirip kullanmıştı ve doblo kendi orjinal dişlileri ile 120 kmh de 3100 devir çevirirken linea dişlisinde 2800 çeviriyordu ve çok memnundu yani size diyeceğim şu ki 5 ileri dişlisini alıp biraz modifiye ederek kullanabilirsiniz

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
90 model 4 vitesli 1.4 r12 ve 2000 model 1.4 torosumuz var. Kesinlikle 90 model 4 vitesli r12. torosdan daha atik ayni motor. Torosta devir saati olmadigi icin 3.000 de ne gidiyo hic hesaplayamadim.
Bence 1.3 e 5 vites takarsaniz uzun yolda aracinizin yakit sarfiyati dusecektir. Dislileri sökup bakmadan bilemezsiniz belki 1.2.3. Vites 4 ve 5 vitesli tiplerde ayni dislidir. biraz arastirmak lazim. Her kafadanda bir ses cikar deneyip test etmek lazim.

cazibe93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eger 5 ileri büyükse bizim bir abi doblo aracına linea sanjumanı takmıştı kurtarmayınca 1ve2. vitesleri doblo dişlileri ile değiştirip kullanmıştı ve doblo kendi orjinal dişlileri ile 120 kmh de 3100 devir çevirirken linea dişlisinde 2800 çeviriyordu ve çok memnundu yani size diyeceğim şu ki 5 ileri dişlisini alıp biraz modifiye ederek kullanabilirsiniz
Aynen kardeşim bunuda sordum tamirciye fakat 4 şanzımana 5.ci dişlinin sığmadığını söyledi bana. Bizim ailede 3-5 tane r12 olduğu için bende hepsini kullanırım bende şöyle bi izlenim oldu benm r12 1980 1.3 2 viteste son devirde 75 km falan bağırırken amcamın torosu 80 de bağırıyor belki 1.4 motor olduğu için veya dişli sayısı farklı olduğu için. Yanlız 5 vites şanzımana. 1.3'ün seri şanzımanındaki 4 dişliği nakil edip sadece 5 i takabilrmiyiz bi sorayım şimdi aklıma geldi sen deyince sağolasın kardeşim :)

cazibe93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
90 model 4 vitesli 1.4 r12 ve 2000 model 1.4 torosumuz var. Kesinlikle 90 model 4 vitesli r12. torosdan daha atik ayni motor. Torosta devir saati olmadigi icin 3.000 de ne gidiyo hic hesaplayamadim.
Bence 1.3 e 5 vites takarsaniz uzun yolda aracinizin yakit sarfiyati dusecektir. Dislileri sökup bakmadan bilemezsiniz belki 1.2.3. Vites 4 ve 5 vitesli tiplerde ayni dislidir. biraz arastirmak lazim. Her kafadanda bir ses cikar deneyip test etmek lazim.
Aynen kardeşim bi test etmek lazım. Baya yakıt tasarrufu olacak kardeşim benim için.. Çünkü Aynı devir ve yakıtla saatte 80 km ile gitmek var.. Bide aynı devir ve yakıtla saate 100 km ile gitmek var.. ben bi ilçedeyimde pek bi usta tamirci yok denizlide bu şanzıman işlerinine bakan yapıp satan adamlar var onlarla konuşayım bir. Sanırım sürekli yaptıklarına göre en iyi onlar bilir.. Aynen dediğin gibi nasıl oluyorsa amcamın torosuna göre benim r12 1.3 daha seri düşyor.. Sağolasın kardeşim ilgilenip yardımcı olduğun için :)

murat66can

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen kardeşim bunuda sordum tamirciye fakat 4 şanzımana 5.ci dişlinin sığmadığını söyledi bana. Bizim ailede 3-5 tane r12 olduğu için bende hepsini kullanırım bende şöyle bi izlenim oldu benm r12 1980 1.3 2 viteste son devirde 75 km falan bağırırken amcamın torosu 80 de bağırıyor belki 1.4 motor olduğu için veya dişli sayısı farklı olduğu için. Yanlız 5 vites şanzımana. 1.3'ün seri şanzımanındaki 4 dişliği nakil edip sadece 5 i takabilrmiyiz bi sorayım şimdi aklıma geldi sen deyince sağolasın kardeşim :)

Her zaman ne demek bencede eger 4. Disli ile 5. Ci ayni degil ise onlari degistirebilirsiniz hem daha az masraf hemde sanjuman acilmisken bir temizlik yapar kotu olan dislileri de orjinaliyle degistirebilirsiniz