R19 1.4 Hareret & Hava Yapıyor..

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar, araabaının devirdaimi değiştikten sonra, araba devamlı hava yapmaya başladı..
hararet 110-120 derece arasına çıkıyor, açııyorum kaputu, bi bakıyorum hava yapmış neyse havasını alıyorum.. hararet normale dönüyor,90 na iniyor.. ama bir süre sonra tekrar gene 110-120 derece çıkıyor.. bakıyorum gene hava yapmış.. gene alıyorum havasını...

böyle bir kısır döngüdeyim... su mu kaçırıyor acaba diye bakıyorum... suda bir eksilme yokk(eksilme oluyor ama meydana gelen eksilme, hava alma işlemi sırasında akan su..) araba 2 gün çalışmadan yatıyor, hiç bir su eksilmesi yok...

çözemedim gitti... neden yapar bu durumu? bilgisi olan var mı acaba? Lütfen yardım????

*Korkmazbey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun...
Evren sana kaç defa dedim sen bırakmazsan o bırakacak seni...:D

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun...
Evren sana kaç defa dedim sen bırakmazsan o bırakacak seni...:D

Sağol abi.. abi kafayı yicem ama... kaçak var dicem.. kaçak olsa hem su eksiltir, hemde bi yerde iz yapar, nede olsa antifiriz var içinde, sadece su yok.. ne bir yerde iz var ne de suda bariz bi eksilme var... artık korkuyorum... contada ppromlemi var diye.. conta vs mi yaktı diye... ama öyle olsa her zaman hararet olmaz mı? hava almayla düzelir mi? bilmiyorum.. yada yeni takılan devirdaim mi arızalı acaba? bilemiyorum... bulamadıkça sorunu, canım sıkılıyor ya... kafayı yicem....

URAGAN

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
motor soğukken yedek su deposunun kapağını aç.devir daime giden ve devir daimden çıkan hortumların üzerinde hava almak için vidalar vardır ikisini de aç.yedek su deposunun kapağını aç ağzını daya ve üflemeye başla taaki her iki hava alma vidasından berrak baloncuksuz su kesintisiz gelene kadar devam et.bu dediklerimi yaptıktan sonra vidaları kapat.sonra yedek su deposuna max yazan çizgisinin üzerinde su ekle.kapağı kapat aracı çalıştır fan açana kadar rolantide çalıştır.fan açarsa sıkıntı yok.açmazsa fan müşürü yada termostatını kontrol etmeli.yüksek ihtimalle termostatda sıkıntı vardır yada fan müşürü zayıf bir ihtimal olmakla birlikte arızalıdır.her ikiside arızalı olsa 30 liradan fazla tutmaz :) yalnız önemli bir noktayı atlamamakta yarar var.şimdi yedek su deposunun kapağını açtığında çok az bi şekilde hava çıkışı olacaktır fakat eğer bu çok fazlaysa sistemde hava oluşuyor demektir.bu nokta çok önemli işte.mutlak surette araç bi yerlerden su kaçırıyordur yada kaçırdığı su eksilme yapacak kadar sana kendini farkettirmiyorda olabilir ancak bu kaçak sistemin hava yapmasına neden olacaktır.bunu çözmek meselenin esas çözümü olacaktır.ama öncelikle sistemin havasını dediğim şekilde bi alıp ondan sonra kontrol etmek lazım diğer noktaları.birde şu var bizim araçlarda 110 yada 120 derece gibi bir gösterge yapısı yok.aracın fan açtığı noktayı bi fotoğraflama imkanın olursa sana daha fazla yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.şimdiden ğeçmiş olsun bunlar araçlarımızda malesef kronik ama can sıkacak bişi yok çözümü var yardımcı oluruz :eyv

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
motor soğukken yedek su deposunun kapağını aç.devir daime giden ve devir daimden çıkan hortumların üzerinde hava almak için vidalar vardır ikisini de aç.yedek su deposunun kapağını aç ağzını daya ve üflemeye başla taaki her iki hava alma vidasından berrak baloncuksuz su kesintisiz gelene kadar devam et.bu dediklerimi yaptıktan sonra vidaları kapat.sonra yedek su deposuna max yazan çizgisinin üzerinde su ekle.kapağı kapat aracı çalıştır fan açana kadar rolantide çalıştır.fan açarsa sıkıntı yok.açmazsa fan müşürü yada termostatını kontrol etmeli.yüksek ihtimalle termostatda sıkıntı vardır yada fan müşürü zayıf bir ihtimal olmakla birlikte arızalıdır.her ikiside arızalı olsa 30 liradan fazla tutmaz :) yalnız önemli bir noktayı atlamamakta yarar var.şimdi yedek su deposunun kapağını açtığında çok az bi şekilde hava çıkışı olacaktır fakat eğer bu çok fazlaysa sistemde hava oluşuyor demektir.bu nokta çok önemli işte.mutlak surette araç bi yerlerden su kaçırıyordur yada kaçırdığı su eksilme yapacak kadar sana kendini farkettirmiyorda olabilir ancak bu kaçak sistemin hava yapmasına neden olacaktır.bunu çözmek meselenin esas çözümü olacaktır.ama öncelikle sistemin havasını dediğim şekilde bi alıp ondan sonra kontrol etmek lazım diğer noktaları.birde şu var bizim araçlarda 110 yada 120 derece gibi bir gösterge yapısı yok.aracın fan açtığı noktayı bi fotoğraflama imkanın olursa sana daha fazla yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.şimdiden ğeçmiş olsun bunlar araçlarımızda malesef kronik ama can sıkacak bişi yok çözümü var yardımcı oluruz :eyv

sağol bilgiler için.... şunu belirteyim öncelikle; (fotoyu netten buldum)Ekli dosyayı görüntüle 2391
en alttaki paralel çizgi 0 derece, onun hemen üzerinde ilk kalın çizgi 30 derece oluyor, sonra sırasıyla her küçük çizgi 5 dereceye tekabül ediyor, 2. kalın çizgi 60 derece, 3.kalın çizgi ise 90 derece oluyor, küçük çizgiler gene 5'er derece demek, yukarıda 4.kalın çizgi 120 derece oluyor...
120 derece olan 4. çizgiden sonra bir küçük çizgi var, o 125 dereceye denk geliyor ve sonraki diğer 3 kalın çizgi (son 3 çizgi) sırasıyla 130 140 ve 150 derece oluyor.. 150 derece son çizgi, ondan sonrası yok :D

valla dediklerini yaptık zaten... aynen dediğin şekilde havasını aldık berrark billur su geldi..
ama gene hararet yapıyor, çekiyorum kenara açıyorum kaputu, açıyorum borudaki vanayı hava fışkırıyo resmen.... pısss die:D sonra köpüklü su geliyor, bir süre sonra sadece su gelmeye başlıyor... neyse yola devam durmak yok.. ama aracı uzun süre kullanınca gene hararet yapıyor :S (uzun süreden kasıt 10-15 km)

deli olcam yaws :S

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araçta önceden böyle bir problem yoktu sanırım .. O zaman devir daimden kaynaklanıyor olabilir . Boruları gevşek mi bıraktın acaba abi ?

ApSUVai

B A Ş K A N,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
conta problemi gibi görünüyo kardeşim geçmiş olsun conta sıkıntısı başladığında araba hava yapar hareret sürekli kalkar su borularında şişmeler meydana gelebilir.

Jokey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sen bi ihsan ba$kanın anlattigi gibi hava al veya aldır sonra bi bak bakalim muhtemel sorunun cözülecektir.

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Acısıyla tatlısıyla 19 19dur :D
Gelip geçici şeyler bunlar amaan bende 19 olsada hava yapsa :D

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yoktu önceden böyle bir sorun.... ihsanbaşkan'ın dediğini yaptık zaten geçen gün... ama düzelmedi :(

acaba, kireç tortu vardı da, temiz su ve antifiriz ile kireçler tortular çözüldü de kaçaklar meydana mı çıktı? bunu düşünmeye başladım valla... bana da conta gibi geliyor ama inşallah değildir :S