R19 yardım

ömereren

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar abime 96 model 1,6 rt arac aldık kafamıza takılan aracı stop edince 1 2 dk sonra fan sogutmaya başlıyor 15 dk civarı calışıyor normalmidir

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Büyük ihtimalle aracınızın zoğutma sistemindeki termostat sökülmüş.

Özellikle sıcak havalarda, hararet sorunu yaşanan araçlarda geçici bir çözümdür. Yakıt tüketimini olumsuz etkiler ancak aracın aşırı hararet yapmasını zorlaştırır.

Termostat 20 tl gibi bir fiyata alınıp bir tamirciye çorba parasına taktırabileceğiniz veya evinizin önünde biraz teknik bilginiz var ise kendinizin de yapabileceği bir işlem (bilginiz yoksa denemeyin, basit bir bağlantı hatası aracınızdaki tüm suyu seyir halinde boşaltabilir).

Durum analizi yapalım;
1. Normalde hararet sorunu olan aracınızda geçici çözüm uygulanarak hararet sorunu giderilmiş. Yani aslında aracınızda arıza söz konusu, incelenmesi gerekir. Masraf çıkacaktır... Gözünüz korkmasın, aracı bu şekilde de uzun seneler kullanabilirsiniz, tabi biraz da şansınıza bakar ;). Yani uğraşmayın, gittiği yere kadar devam derim.
2. Özellikle kışa girerken termostatı mutlaka taktırın, aksi halde aracınızın yakıt tüketimi çok soğuk havalarda (inanması güç ancak gerçek değerdir) 2,5 katına kadar artar.
3. Fan durmadan aracı stop edip terk ederseniz akünüz bir miktar zayıflamış olarak kalacak, tam şarjlı bırakılmamış olacak, uzun vadede akü ömrü kötü etkilenecek, uzun süre çalıştırılmayan araçta marş sorunu yaşanabilecektir. Bu problemi yaşamamak için fanın durmasını bekleyip ardından stop edin. Akü stabil kalacaktır.
4. Termostat sökülü araçlarda soğuk havalarda kaloriferin araç içini ısıtması çok zayıflar, hatta ısıtmaz.

ömereren

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracı stop etmeyin demişsiniz fan kapanmadan arac calışırken fan calışmıyor zaten stop ediyorum hararet normal yerinde 5 dk sonra fan kendi calışmaya başlıyor 10 dk sogutuyor sonra kapanıyor ve birdaha aracı calıştırana kadar kapalı kalıyor seyir halinde veya rolantide hiç bir şekilde hararet ykselmesi olmuyor internetten araştırma yaptım r 19 sogutma sisteminin bu şekilde calıştıgı söyleniyor ustama sordum aynen aynı yanıtı aldım ben sadece r19 kullananlarda durum nedir onu merak ediyorum

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:) Pardon, şimdi farkettim. Kontak kapatıldıktan bir iki dakika sonra soğutmaya başlıyor demişsiniz. Ben onu "kontak kapatıldıktan sonra bir iki dakika daha fan soğutuyor " şeklinde anlamıştım. Kusura bakmayın 12 3

gokmar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet arkadaşım sadece 19 değil symbollerde de benzer çalışma mantığı var. Kendi 19 um da da kullandığım biri 2005 biri 2008 iki symbolde de aynıydı durum. Kim ne derse desin sıkıntı yok

ömereren

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eyvallah arkadaşım deyişik bir mantık ilk karşılaşmam ondan dolayı şüpe duydum sagolasın