Radar nasıl yakalar?

cnk52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün aracımı servisten aldıktan sonra Fatsa'ya doğru giderken bolaman otobanında 120-130 km ile gidiyordum. Önümde viraj vardı. Ben viraja henüz girmemiştim. Virajın içinde olan otobüs frene basınca bende reflexle frene bastım. Baktım radar aracı. İleride çevirme yoktu. Buralarda çevirme olmadan radar cezasının eve yollandığını pek görmedim ama bekliyor işte insan:D
Şimdi asıl sorum. Radara yakalanmam için, radar arabasının tam kafa kafaya görmem mi lazım yoksa viraja henüz girmeden radar beni yakalayabilir mi?

c_cihan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Antenden bile yakalıyor diye duymuştum :)

cnk52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:D önemli olanı, tam karşıdan mı yakalıyor yoksa belli bir çekim alanı varsa çekim alanına girmek yetiyor mu?
Gerçi öyle bir özellik olsa, radar arabaları tam bize bakacak şekilde durdurmazlar, en azından yola dik olarak konumlandırırlar.

admiral

Barış KARA,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Radar belirli aralıklarla sizin geldiğiniz bölgeye ses sinyalleri yollar yüksek frekansta. Sizin aracınıza çarpan bu yüksek frekanslı sesin geri dönüş hızına göre aracınızın hızı hesaplanır. Radar aracına gelmeden 300 mt civarinda radar tespit ediyor hızı diye okumuştum biryerlerde.
Tamamen gözleri olmayan yarasaların yön bulma teknikleri taklit edilerek bu yöntem bulunmuş.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çevirme olmadan da radar cezası yollanıyor diye biliyorum ben şehir içinde yani burda böyle. şehirler arası prosedürü bilmiyorum ama .

onurssxx

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı görmesi gerek diye biliyorum, Ordu otobanında da gidiş istikametinde son tüneli çıkışta virajın çıkışında duruyor sürekli ve radar ve uygulama yapıyorsa ilerideki kontrol noktasında bekliyorlar :)

vahapaydın

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sözünü ettiğiniz güzergah belirttiğiniz hız için biraz tehlikeli bir güzergah aslında ve sözünü ettiğiniz güzergahta bildiğim kadarıyla hız kameraları da kullanılmakta. Bir de yanılmıyorsam tünellerde de hız tüneli uygulaması yapılıyordu bir ara.

Radarın yakalaması esasına gelecek olursak; yakalama olayı ses dalgalarına bağlı olarak değişir ve ses dalgaları yayılarak ilerler ancak sonunda hep öpüyorlar :D

Son düzenleme:

onurssxx

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sözünü ettiğiniz güzergah belirttiğiniz hız için biraz tehlikeli bir güzergah aslında ve sözünü ettiğiniz güzergahta bildiğim kadarıyla hız kameraları da kullanılmakta. Bir de yanılmıyorsam tünellerde de hız tüneli uygulaması yapılıyordu bir ara.
Yok Cenk'in bahsettiği güzergahta ne tünelde ne de Ordu - Fatsa arasında hız kamerası yok sadece otoban kısmında belli yerlerde araçla radar kontrolü yapıyorlar o da genelde haftasonları.