Rampada çekiş sorunu!!!

S3rd4r19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, aracımda bir sorun var ama bir türlü çözemedik. 96 model 1.6 karbüratörlü europam var. Rampada araç çekmiyor, 2 viteste bile bayılıyor. Ve harareti aşırı yükseliyor. Dikkatimi çeken, fan açıyor ama hararet göstergesi hiç düşmüyor. yani aracı durdurup kenara çeksem bile hararet düşmüyor. Sadece rampa aşağı giderken hızlı bir şekilde eski haline geliyor. 2 ustaya gösterdim, hatta bir tanesi bir sıvıyla kontrol etti conta yanıklığı veya kapak catlakligı yok dedi. Eksoz kontrol edildi, eksoz açık. Baskı balata kontrol edildi. Radyatörcu baktı, radyotoru değiştirelim Tofaş fanı takalım dedi. Ama öncesinde sibap ayarı ve bujileri kontrol ettiricem. Düzelme olmassa radyotoru değiştirmek gerekecek. İlginç tarafı, 3 yıldır yani aldigimdan beri böyle biniyorum. Bir kez boru patladı, birde devir daim patladı. Başka büyük bir sorun açmadı. Motorunda büyük bir sorun olsa bu kadar binemezdim heralde. Acaba diyorum arabadan çok şey mi bekliyorum. Ama 2000 model enjeksiyonlu bir eurpa daha var, bahsettiğim rampayı çıkarken göstergesi hiç hareket etmiyor ama o bakır radyatör taktırdı. Aklımıza gelmeyen farklı bir fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim.
Not: bahsettiğim rampa, bol virajlı 20 dakika süren bir tırmanış.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba radyatör tıkalı olabilir orjinal radyatör ise zaten ömrünü de tamamlamıştır. Devirdaim pompası sağlam mı oda önemli. Tofas fan çok iyi soğutuyor benim flash da vardı ben memnun dum

S3rd4r19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet, orijinal radyatör. Bugün subap ayarı yapıldı ama içime sinmedi, pek bir fark göremedim. Hafta sonu rampada tekrar deniycem umarım biraz faydası olmustur. Subap ayarından sonra araç çalışırken mavi duman attı, sordum, motor yağ yakıyor dedi. Ne yapmamız lazım dedim motor açılması lazım diyor. Bilmiyorum ne yapacağım, satsam bu şekilde satmak istemiyorum, düzelirse zaten satmam, değişik bir psikoloji içindeyim. Radyatörün çekişe etkisi olmaz dimi?

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
hocam geçmiş olsun. radyatör tıkanmaya başlamış..
durumunuz yoksa radyatörü şişletin, radyatör şişlettikten sonra kalorifer peteğini de makineye bağlayıp temizletin. araba daha rahat soğur.
arabada klima yoksa radyatör fanı küçüktür. küçük fanı klimalının fanıyla veya tofaş fanıyla değişin.
ilk çalışmada mavi duman atıyorsa subap lastikleridir. arabaya hemen oluk oluk yağ yakıyor diye suç atmaya gerek yok. yağını biniş sıklığınıza göre (ortalama haftada bir) kontrol edin.
buji, buji kablosunu da çekiş ve yakıtın iyileşmesi için değişin.
Evet, orijinal radyatör. Bugün subap ayarı yapıldı ama içime sinmedi, pek bir fark göremedim. Hafta sonu rampada tekrar deniycem umarım biraz faydası olmustur. Subap ayarından sonra araç çalışırken mavi duman attı, sordum, motor yağ yakıyor dedi. Ne yapmamız lazım dedim motor açılması lazım diyor. Bilmiyorum ne yapacağım, satsam bu şekilde satmak istemiyorum, düzelirse zaten satmam, değişik bir psikoloji içindeyim. Radyatörün çekişe etkisi olmaz dimi?

S3rd4r19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam geçmiş olsun. radyatör tıkanmaya başlamış..
durumunuz yoksa radyatörü şişletin, radyatör şişlettikten sonra kalorifer peteğini de makineye bağlayıp temizletin. araba daha rahat soğur.
arabada klima yoksa radyatör fanı küçüktür. küçük fanı klimalının fanıyla veya tofaş fanıyla değişin.
ilk çalışmada mavi duman atıyorsa subap lastikleridir. arabaya hemen oluk oluk yağ yakıyor diye suç atmaya gerek yok. yağını biniş sıklığınıza göre (ortalama haftada bir) kontrol edin.
buji, buji kablosunu da çekiş ve yakıtın iyileşmesi için değişin.

Teşekkürler. Radyatörcu ustamız, buna bişey yapılmaz ince ve tekli radyatör, en iyisi değiştirmek dedi, sisletmeyi ilk defa duyuyorum.

Kalorifer ısıtmıyordu, makineye bağlanıp temizlettim ama işe yaramadı, oysaki usta makine tıkanıklığı açtı demişti ama faydası olmadı.

Mavi duman olayı kendiliğinden çözülür mü yoksa tekrar mi açması lazım üst kapağı.
Acaba subap ayarını düzgün yapamamış olabilir mi?

Bujileri değiştirdim ama buji kabloları duruyor.

Beyin gidici benim, beynin çekişe etkisi olur mu?

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
youtubeden radyatör şişleme işlemine bakabilirsiniz. değişim diyorsa değişin hocam.
evet benim kalorifer de ısıtmıyordu ılık üflüyordu. temizlettim 2 açuv dolusu tortu çıktı. biraz daha güzel üflemeye başladı ama çok iyi değil hala, tekrar tıkanmıştır.
mavi duman kendiliğinden çözülmez, motor yağ yakmaya başladığı için mavi duman atıyor. acele edip motor yaptırmayın, yağını takip edin. çok yağ yakmaya başladığı zaman motor yaparsınız.
buji kablolarını da değişin.
beynin gidici olduğunu nereden anladınız?
Teşekkürler. Radyatörcu ustamız, buna bişey yapılmaz ince ve tekli radyatör, en iyisi değiştirmek dedi, sisletmeyi ilk defa duyuyorum.

Kalorifer ısıtmıyordu, makineye bağlanıp temizlettim ama işe yaramadı, oysaki usta makine tıkanıklığı açtı demişti ama faydası olmadı.

Mavi duman olayı kendiliğinden çözülür mü yoksa tekrar mi açması lazım üst kapağı.
Acaba subap ayarını düzgün yapamamış olabilir mi?

Bujileri değiştirdim ama buji kabloları duruyor.

Beyin gidici benim, beynin çekişe etkisi olur mu?