Raporla araç alma

Selo61

Selim--TRABZON,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Engelli araç alamında aracı siz ve 3. dereceye kadar kan bağımlıların kullanabilmesi için raporun %90 ve üzeri olması gelekiyor.%90 dan aşşağı olan raporda aracı engellinin kendisi kullanması gerekir.İndirime gelince ruhsatta kamyonet geçen araçlarda indirim oranı %10,otomobil geçen araçlardaki indirim oranı ise %37 dir.

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Engelli araç alamında aracı siz ve 3. dereceye kadar kan bağımlıların kullanabilmesi için raporun %90 ve üzeri olması gelekiyor.%90 dan aşşağı olan raporda aracı engellinin kendisi kullanması gerekir.İndirime gelince ruhsatta kamyonet geçen araçlarda indirim oranı %10,otomobil geçen araçlardaki indirim oranı ise %37 dir.

güzel açıklama yaptınız, teşekürler. İndirim olarak Ötv alınmıyor ve heryıl yatırılan MTV ödenmiyor.

Selo61

Selim--TRABZON,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen mtv ve ötv yok.

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Allah Yardımcınız Olsun

Araç Konusun'da acele etmeyin öncelikle gerekli yerlerden faydalanabileceğiniz seçenekleri bir öğrenin engelli raporunun % kaç oranında olması gerektiği benimde bildiğim kadarıyla yüzde seksen ve doksan üzeri engelli raporlarında aileden biri aracı kullanabiliyor yüzde seksen altı izin verilmiyor engelli kişi tarafından kullanılması gerektiği söyleniyor.

Selo61

Selim--TRABZON,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yukarıda ne yazdıysam ondan farklı bir durum yok,aynen geçerlidir.

admiral

Barış KARA,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle çocuğunuza allah şifa versin, sizden ayırmasın onu.Daha yeni şirketten bir abimiz kızının adına 41000 tl lik chevrolet aveo yu 27500 tl ye aldı. Kızı down sendromlu. Aracı sadece vasileri yani anne ve baba kullanabiliyor. Ötv ödemedi ve mtv ödemeyecek. 5 sene satamazsınız ancak ötv ödenerek satılabilirmiş. Çocuğun özür oranını bilmiyorum.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Selo61

Selim--TRABZON,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ÖTV ödeyerek satsan bile araç hurda olmadıysa 5 yılın dolmasını beklemek zorundasın.

zirvecol

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ALLAH KİMSEYE VERMESİN BÖYLE ARAÇ sizede çok geçmiş olsun öncelikle.

Evet alabilirsiniz diye biliyorum cunku benim yakın bir akrabamın 2 oğluda hasta birisi 12 diğeri 4 yasında sanırsam ve ikisinin ustunede araç var.

tals

Mustafa SEVER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim bilgim yok sadece geçmiş oldun demek istedim araç konusunda Allah gönlüne göre versin...

vahapaydın

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle özürlü olarak indirimli araç almak için en az %45 özür oranına ve H sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Bu durumda aracı özürlü kişiden bir başka kimse kullanamaz.

Ancak araç alınacak engelli aracı kendisi kullanabilecek durumda değil ise; ki bu durumlarda özür oranı %85 - 90'lara çıkıyor araç özürlü kişinin 3. dereceye kadar yakınları veya 3 bir şahıs tarafından kullanılabiliyor. Yeni düzenleme yapıldı özürlüler kanununda tam olarak detaylarını bilmiyorum ama bir araştırma yapmanız daha doğru olur.

Başta ÖTV olmak üzere MTV de ödemiyorsunuz. Aracınız için gelen orijinal yedek parçalar için de bu durum geçerli. Şansınız da yaver gider ise yasal prosedürleri takip ederek KDV'yi de geri almanız mümkün.