Renault 19 1.6 rne rolanti sorunu

Farezmax

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar aracim 1999 model 1.6 e rne modelidir.atiker marka lpg vardır. Rölanti sorunu yaşıyorum.benzinde ve lpg de rölanti 20. Bin devirde duruyor.15 binde de duruyor bir arada 10bin devirde duruyor.arasırada kendi kendine gaz veriyor.bugün tamirciye gittim normal bakim için yağ buji vb.. tamircim kontrol etti bunları değiştirmeye gerek yok dedi.hava filtresini degistirdim.sonra yazcı ya git gaz ayari yaptır gaz filtrelerini değiştirt dedi .gazcı filtreleri değiştirdi.gaz ayarı yapmak için bilgisayara bağladı.ve sonra dediki benzinde gaz veriyorum gazi bıraktığımda araba stop ediyor.bunu motorcu tamircine götür dedi.geri tamircime geldim.kelebek boğazını temizlemişti 1 ay önceden.sağına soluna baktı.sen buna benzinde bin biraz dedi.Rölanti ayarını yükseltti biraz.daha sonra eve doğru yola koyuldum rölanti gene 20 bin devirde çalışıyordu boştayken geri döndüm rolantiyi düşürdü normal 10 bin devirde çalıştı epey bir sure dediki biraz kullan böyle bakalım yapacak mı gene ayni eve doğru yola koyuldum gene rölanti 15 bin 20 bin devirlerde gezdi sonra normale dönüyor gene 15 20 bin yapiyor aradim tamircimi yarin gel rölanti ayar valfini degistirelim dedi.yarin gidip degistircez valfi.fakat bu değişim sorunu düzeltecek mi emin değilim.forumlarda herkes bir şey yazmış en doğru sonuç hangisi tavsiyeleri olan yazarsa sevinirim.

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gaz teliyle rolanti ayar motorunu kontrol ettirin.

Farezmax

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gaz telini kontrol etti.Rölanti ayar valfi ni temizledi aküyü söktü bekledik biraz düzeldi gibiydi.eve dönerken vites boştayken araba 15 bin devir 20 bin devir lerde durdu sürekli eve gelmeme 2 km kala rölanti 10bin devirde düzelmişti.tam eve yanaştım gene rölanti 20 bin devirde ve gaz veriyordu kendi kendine.tamircimi aradım rölanti ayar valfini değiştirelim dedi.yarin gitcem değiştirmeye.bi kaç forumda birisi pasametre demiş birisi volan sensoru diğeri emme monifoltu demiş kafam çok karıştı.Rölanti ayar valfi değişince sorun düzelmezse arabayı yakarim :)) yada komple lpg yi mi soktursem.arızası bulunmazsa en sinir olduğum konu o arabadan buz gibi soğurum...

Farezmax

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yardımcı olabilecek veya önerisi olan birisi yok mu

urall

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
slm

kendi aracımdan gözlemlediğim aynı sizin durumunuza benzer olayı yazıyorum. araç çalışıyor, rolanti 10 bin devrinin üzerine çıkıyor., iniyor. yani kafasına göre takılıyor. ben şunu farkettim.

ayağınızın üzeri ile gaz pedalını yukarıya doğru kaldırmayı deneyin. çalışması ne gibi değişecek. (düzelme anlamında)

bu duruma araç tepki verirse, ustanızada bunu belirtin, arızanın ipucunu anlaması gerekir bu durumdan yola çıkarak. benim aracım düzeni ni bozduğunda ben hemen ayağımın üzeri ile gaz pedalını yukarıya doğru kaldırıyorum araç normal çalışmasına dönüyor.

kazasız belasız günler dilerim.

halook06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardesim gaz kelebeginin ordaki allen vidadan yukselttiyse bu durum olusur onu dusursun o zman duzelir ama fazla degil yoksa stop eder zaten bunlarin nominal rolanti 7-9 yuz devirdir ayni sorunlari. Bende yasadim 200 tl harcadim olmamisti lpg de yapiyorsa zengin karisimdir orani dusursun biraz ama benzindede yapiyorsa kesin pc ye baglattir baglaniyor bizimkiler hata buldurmadan parca degistirtme sakin usta sana deneme yanilmayla bogaz kelebegi degisecek derse o ustayi degistir umarim duzelir uzman etti bu motor beni ne yazikki

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi