Renault 19 1.6 RNE torpidodan su sesi gelmesi ve hararet düşme sorunu?

murat_çavuş

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar Renault 19 1.6 k7m motorlu aracasa sahibim.3 ay önce aldım ilk 2 ay hararet seviyesi resimde kırmızı işaretle gösterdiğim noktada sabit duruyordu lakin son günlerde trafikte aynı seviye uzun yolda sürekli kullanımda resimdeki seviyeye düşüyor.Termostat orjinal 70 tl ye aldım değiştirdim fan müşürüde değişti yazlık-kışlık kullandık durmadan hızlı gidince düşme yaptı resimdeki gibi.
Birde aracı ilk çalıştırdığımda torpido tarafından su dolaşım sesi duyuyorum kaloriferde iyi ısıtıyor kimisi conta yakmış diyor kimisi normal diyor Renault 19 kullanan arkadaşlar veya bu işten cidden anlayan arkadaşlar yorumda bulunursa sevinirim

14199608_10154433867308360_939365050338135946_n.jpg

babapars

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ya termostad degisirken hava alinmadi sistemde hava var yada conta yanik

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

murat_çavuş

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
termostat 2 kez vernet marka daha sonra orjinal fabrikasyon termostatı servisten aldım onu taktım ayrıca termostat yuvasınıda değiştirdim.Fan müşürü değişti lakin sonuç aynı.
Havası alındı,kalorifer peteği kaçırmada yapmıyor bu durumda kesinlikle conta mı yanık? ayrıca conta yanık olması durumunda yağ su karışmadığı halde su sesi ve hararet düşmesi yaparmı?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Geçmiş olsun.Conta yanık olsa hararet yükselmesi lazım.Dediğiniz gibi yağ ve su karışması lazım.
Hava tam olarak alınmaz ise müşir yanlış değer ölçer.Su sesi ise hava olduğunu destekleyen bir emare.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Termostat sanayide 15 lira keşke sanayiden alsaydınız. Termostatın görevini şuradan okuyabilirsiniz http://www.renaultfanclub.com/renau...eler/52311-termostat-nedir-nasil-calisir.html

Gelelim sizin sorununuza termostat değiştiği için bir miktar su azalmıştır ve sistem hava yapmıştır. Eğer araç ilk çalışmada teklemiyor, 3-4 günde su eksiltmiyor, Egzozdan deli gibi buhar çıkmıyorsa, genleşme kabı (antifiriz dolu olan kap) kapağı fırlamıyorsa korkmayın contanız daha sağlamdır.

Sizin hararet sorununuz için şu etkenler var
1-Termostatın derecesi düşüktür. ( düşük derecede açılıyor harareti düşürüyor )
2-Havalar soğumaya başladı.

Su sesi için sisteminizin havasını alın > Bu dediğimi motor soğukken yapın Araba olduğu yerde çalıştırın kaloriferi sıcak konumuna getirin genleşme kabı kapağını tamamen açın yaklaşık 5 dk kadar araba rolantide çalışırtırın suyu eksikse tamamlayın. Radyatör fanının çalışması için Ara ara hafif gaz verin 2000 devir civarına kadar kafidir. Genleşme kabından sistemdeki havayı kendisi atacaktır.

Son düzenleme:

nmetem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta ayni yere iniyor
Sebebi termostat derecesi dusuk
Bn özellikle böyle aldım Karadeniz rampa çok .

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi