Renault 19 Hararet :(

m.ali01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba

140-160 km hızla bile beni üzmeyen renault 19 1.4 aracım bugün hararet yaptı.Hararet ufak ufak yükselmişti normal seviyeyi bir kaç diş geçmişti iner diye devam ettim aniden iyice yükselip hararet lambası yandı anında sağ geçip bekledim yükselmeye devam edince stop ettim.

Kaputu açtım fokurdama su eksilme yok 30-60 dk kadar bekledim yağ baktım var sorun gözükmüyor.

Arabanın fanı çalışmıyor biraz soğunca çalıştırdım eve doğru giderken yine yükselmeye başladı en yakın otoparka çektim hararet yükseldi ama ışık yanmadı.

Araba çalışmasında problem gözükmüyor merak ettiğim conta yakma gibi bir durum yaşamış olabilirmiyim hararette hiç gitmedim yanar yanmaz çektim su yağ var arabada sorunsuz.

Değerli bilgilerinizi bekliyorum
Teşekkürler.

turbogtr55

Ahmet KAYMAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
termostat devir daim yada fan müşirinde sıkıntı olabilir... (bazende gösterge saçmalıyor)
benim aracımda hepsi çalışıyordu sıkıntı yoktu ama hararet gereğinden fazla yükseliyordu.. hatta uzun yolda 90-100 giderken bile hararet yükseliyordu... meğerse radyatörün içi iyice balçık olmuş çamurlaşmış kanallar tıkanmış... şişlendi güzelce temizlendi... şimdi hararetin "H"si yok

m.ali01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
termostat devir daim yada fan müşirinde sıkıntı olabilir... (bazende gösterge saçmalıyor)
benim aracımda hepsi çalışıyordu sıkıntı yoktu ama hararet gereğinden fazla yükseliyordu.. hatta uzun yolda 90-100 giderken bile hararet yükseliyordu... meğerse radyatörün içi iyice balçık olmuş çamurlaşmış kanallar tıkanmış... şişlendi güzelce temizlendi... şimdi hararetin "H"si yok
Çok teşekkür ederim radyatör buz gibi motor sıcak radyatör buz bende açıkcası radyatör tıkanmış olma ihtimalindeyim

Korkum contanın yanıp yanmadığı : (

turbogtr55

Ahmet KAYMAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Radyatör buz gibiyse ya termostat arızalı olduğundan devir daim devreye girmiyor... yada devirdaimin kendisinde sıkıntı var gibi görünüyor... hemen kenara çekip zorlamadıysanız kolay kolay yakmaz contayı diye düşünüyorum...

m.ali01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Radyatör buz gibiyse ya termostat arızalı olduğundan devir daim devreye girmiyor... yada devirdaimin kendisinde sıkıntı var gibi görünüyor... hemen kenara çekip zorlamadıysanız kolay kolay yakmaz contayı diye düşünüyorum...
Işık yanar yanmaz çektim sağa.

İkinci çalıştırışımda 2-3 km gittim hararet yükselince kırmızıya gelgmeden son 2-3 çizgide otoparka çektim.

Yarın gidip yağına bakacağım inşallah karışma yoktur sonuçları yazarım tekrar

İlgilendiğiniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim

m.ali01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tekrar merhaba

Biraz önce aracın başına gittim yağını ve suyunu kontrol ettim olması gerektiği gibi yağda ve suda beyazlama yok herhalde conta yakma gibi durum olmamış anlamına mı geliyor acaba

turbogtr55

Ahmet KAYMAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben çok anlamam ama dediğiniz gibi anlamanın bir kaç yolu var ... buda onlardan biri... büyük ihtimalle yakmamıştır... bir hararet yükselmesiyle, üstelik siz zamanında farkedip tedbirinizide almışsınız... renault 19 o kadar kolay lokma değil :D

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Sistemi Sadece su ile, antifirizsiz kullandiysaniz motor blogundaki kanallar, radyatordeki kanallar kireclenmis ve balcik olmus olabilir.

Yapabilecekleriniz
Devirdaimi kontrol edin.
Termostati degistirin.
Sistemde su kacagi varmi kontrol edin.

Hararet size buyuk masraflar acabilir sadece conta ile kurtarsaniz iyi.
Şimdi contaniz kendini belli etmez ama mutlaka zarar görmüştür.

Sizin sorununuz eger antifirizli su kullaniyorsaniz % 90 termostatdan.

Bazi renolarda devirdaim genlesme kabina su gonderir ve ceker. Genlesme kabinizin sistemi nasil bilmiyorum ama kapagini acin aracida calistirin su kaba geliyorsa devir daiminizde sorun yoktur.

Son düzenleme:

m.ali01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben çok anlamam ama dediğiniz gibi anlamanın bir kaç yolu var ... buda onlardan biri... büyük ihtimalle yakmamıştır... bir hararet yükselmesiyle, üstelik siz zamanında farkedip tedbirinizide almışsınız... renault 19 o kadar kolay lokma değil :D

Sistemi Sadece su ile, antifirizsiz kullandiysaniz motor blogundaki kanallar, radyatordeki kanallar kireclenmis ve balcik olmus olabilir.

Yapabilecekleriniz
Devirdaimi kontrol edin.
Termostati degistirin.
Sistemde su kacagi varmi kontrol edin.

Hararet size buyuk masraflar acabilir sadece conta ile kurtarsaniz iyi.
Şimdi contaniz kendini belli etmez ama mutlaka zarar görmüştür.

Sizin sorununuz eger antifirizli su kullaniyorsaniz % 90 termostatdan.

Bazi renolarda devirdaim genlesme kabina su gonderir ve ceker. Genlesme kabinizin sistemi nasil bilmiyorum ama kapagini acin aracida calistirin su kaba geliyorsa devir daiminizde sorun yoktur.

Herkese Merhaba

Bugün aracı ustaya götürdüm kontrol etti radyatör tıkanmış yeni radyatör aldım 140 TL kale marka 20 TL antifriz 10 TL termostat toplamda 170 TL Mazeme 50 TL işçilik ile arabamı yaptırdım.

Conta yanma veya motorda bir hasar yokmuş usta susuz çalışırsa haralette gidersen sorun olur dedi ne kadar doğru yanlış bilmem.

Şuan kafam rahatladı ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Arabada sorun da gözükmemekte şuan için

turbogtr55

Ahmet KAYMAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Demek ki benim yaşadığım sıkıntıyla aynıymış.. geçmiş olsun...