Renault 19 Klima

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
Herkese merhaba. R19 1.6e RNE Alize kullanıcısıyım. Araba bir seneden fazla süredir bizde.
Kliması artık soğutmamaya başladığı için bugün klima gazı bastırmaya gittim. Klimacı, klima gazının bittiğini söyledi. yağlı gaz mı kuru gaz mı basayım diye sordu yağlı gaz dediği 100 lira daha pahalı olduğu için ve ömrü de aynı olduğu için ucuz olan kuru gaz basmasını söyledim.
Gaz dolumu tamamlandı. Şehir içinde dolaşıyordum. Hararet ibresi klimayı kullandığım için sanırım, her zamanki yerinde değildi, biraz daha yukarıdaydı ama tam ortadaydı. Şüphelendim klimayı kapattım hararet ibresi her zaman olduğu yere indi.
Yani kısaca sorunum klimayı kullanınca hararet biraz yükseliyor. Açıkçası üstüne gitmedim, biraz daha gitsem ne olurdu bilemiyorum.
Klima çalışınca klima fanı sürekli çalışıyordu. Bu yüzden hararet yükselmiyordu. Geçen sene de çok kullandık bugün başıma geldi.
Ekleyeyim, motor komple sıfır yapıldı 5 ay 5 bin km oldu. Ama radyatörünü hiç değiştirmedik.
Sizce sorun nedir yardımlarınızı bekliyorum..
https://www.hizliresim.com/a5jilny

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
fotoğraftakine göre tam o çizgi 90 dereceye tekabül ediyor broadwayden biliyorum yani aracın normal çalışma suyu sıcaklığı seviyesinde klima açık değilken az altında olmasının sebebi hararet müşürü 80 derecelik olabilir o yüzden alt seviye de duruyor olabilir klima açıldığında yüke binince motor biraz daha yükselme yapması bence sorun edilecek gibi değil ama uzun süre test etmenizde fayda var eğer 90 dereceyi geçmiyorsa sorun etmenize gerek yok

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
fotoğraftakine göre tam o çizgi 90 dereceye tekabül ediyor broadwayden biliyorum yani aracın normal çalışma suyu sıcaklığı seviyesinde klima açık değilken az altında olmasının sebebi hararet müşürü 80 derecelik olabilir o yüzden alt seviye de duruyor olabilir klima açıldığında yüke binince motor biraz daha yükselme yapması bence sorun edilecek gibi değil ama uzun süre test etmenizde fayda var eğer 90 dereceyi geçmiyorsa sorun etmenize gerek yok
+1 katiliyorum

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Şehir içinde test etmiştim. Bugün uzun yolda test edeyim. 90 sabitken nasıl sonuç doğuracak acaba.
Sorun etmemin sebebi önceden böyle olmamasıydı. Acaba dedim klima kompresörü mü arıza verdi de hararet eskiye nazaran daha yüksek.

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Şehir içinde test etmiştim. Bugün uzun yolda test edeyim. 90 sabitken nasıl sonuç doğuracak acaba.
Sorun etmemin sebebi önceden böyle olmamasıydı. Acaba dedim klima kompresörü mü arıza verdi de hararet eskiye nazaran daha yüksek.

klima kompresörü araç motorlarındaki motor gibi çalışıyor 6 7 tane piston var içerisinde ve önceden içinde gaz olmadığı için basınç oluşturmadığın da motora fazla yük oluşturmamıştır şimdi içi gaz dolunca pistonlar basınç oluşturmaya başladığı için daha fazla güce ihtiyaç duyuyor o yüzden motor üzerince yakıt ve hararet yükseltme gibi etmenleri olabiliyor ama sağlıklı bir motor da klimayı bile açsanız hararet 90 dereceyi geçmez

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
hocam öncelikle motor sıfır, saat gibi. radyatör hakkında bilgim yok eski olabilir hiç bakmadım.
bugün öğlen sıcağında yine klimayı açtım, şehir içinde 90ı geçmedi uzun yolda orta ve ortanın bir altındaki çizgi arasındaydı. sorun yok.
ama insan eskiye alıştığı şimdi yükselince garip geliyor.
klima kompresörü araç motorlarındaki motor gibi çalışıyor 6 7 tane piston var içerisinde ve önceden içinde gaz olmadığı için basınç oluşturmadığın da motora fazla yük oluşturmamıştır şimdi içi gaz dolunca pistonlar basınç oluşturmaya başladığı için daha fazla güce ihtiyaç duyuyor o yüzden motor üzerince yakıt ve hararet yükseltme gibi etmenleri olabiliyor ama sağlıklı bir motor da klimayı bile açsanız hararet 90 dereceyi geçmez

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam öncelikle motor sıfır, saat gibi. radyatör hakkında bilgim yok eski olabilir hiç bakmadım.
bugün öğlen sıcağında yine klimayı açtım, şehir içinde 90ı geçmedi uzun yolda orta ve ortanın bir altındaki çizgi arasındaydı. sorun yok.
ama insan eskiye alıştığı şimdi yükselince garip geliyor.

90ı geçmediği sürece kafanıza takmayın arada bir motor suyunu kontrol edin özellikle yaz kış antifriz kullanın sıkıntı yaşamazsınız

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat