Renault 19 otomatik cam düğmesi değişimi (resimli anlatım)

turbogtr55

Ahmet KAYMAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bir kaç gün önce cam düğmelerinin ciddi şekilde ıslanması sonucu zaten biraz tutuk çalışan sol ön cam düğmesi kafayı yemişti :) saç kurutma makinesi vb. iyice kuruladıktan sonra biraz kendine geldi ama tat vermedi...ayrıca ledi de yanmıyordu... bende "20 tl" ye yenisini alıp değiştirdim aynı sorunları yaşayanlar için bu basit işlemi fotoğrafladım...

önce kapı tutma kolunun orta bölümünü ince düz tornavida ile zarar vermeden alt kısmından hafif kanırtarak söküyoruz...
dsc0269.jpg

daha sonra tine tornavida ile cam düğmelerini alttan yukarı hafif ittirerek yuvasından çıkartıyoruz ve bağlantı kablolarını söküp yenisini aynı şekilde takıp düğmeleri tekrar düzgün bir şekilde yerine oturtuyoruz...
dsc0270.jpg
dsc0271.jpg

isteğe bağlı ekstra bir işlem olarak takılan ürün malum yan sanayi olduğundan led ışığı çok parlak yanıyor ve yanındaki sağ cam düğmesiyle uyumsuz bir görüntü oluşturuyor... orijinal butonun düğmelerini söküp yeni aldığımız ürünün düğmeleriyle değiştiriyoruz... böylece aradaki parlaklık uyumsuzluğu çözülmüş oluyor... (bu işlemi yaparken biraz hassas davranmak iyi olur.. düğmeler ince ve kırılgan bir yapıya sahip)

işlem tamam :)
dsc0272.jpg

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bana hıyar bir parçacı DAV marka bu tuşa 100 kaat para dedi :D

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Paylaşım için teşekkürler, emeğinize sağlık.:eyv

turbogtr55

Ahmet KAYMAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bana hıyar bir parçacı DAV marka bu tuşa 100 kaat para dedi :D

araban çıkan orjinali dav marka... made in france falan yazıyo... ama 100 tl fazla tabi... yan sanayisi 20 lira olanın orjinali olsun 50 hadi bilemedin 60 :)

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel paylaşım üstad.

Benim bir sorum olacak. Benim sağ ön camı, sol kapıdan açan tuş, camı çok yavaş kaldırıyor. Hatta tam kapatamıyor 2-3 mm eksik bırakıyor. Sağ kapıdaki tuş sorunsuz kaldırıyor. Sorun nereden olur?

turbogtr55

Ahmet KAYMAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cümlenin başını okuyunca cam motorundadır problem diyecektim ama sağ kapıdaki düğme sorunsuz kaldırıyorsa işin rengi değişti :) bakınca saldaki düğmede yada soketlerde gibi görünüyo problem ama bi denemek lazım başka bi tane takıp... ilginç :)

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Düğmelerin yerini değiştirin bence :)

bthn00

Batuhan Arallı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
- Emeğinize Sağlık Güzel Bir Uygulama. :)

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sol kapıdaki düğmeleri sağ cam düğmesi ile sol cam düğmesi yer değişse yine aynı çalışır mı resimdekilerin aynı işlevi görürmü sizce ne dersiniz bendekinin yerleri resimdekinin tam tersi biçimde sağdaki solda soldaki sağda

son resimdeki gibi olsa demeye çalıştım benimki son resimdekinin yer değiştirmiş hali düğmelerin

Son düzenleme:

turbogtr55

Ahmet KAYMAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soketlerde seyyar zaten komple soketinde düğmeninde yerini değiştirebilirsiniz.. Bu arada yeni aldığım yan sanayi düğme içine verdi. Ucuz etin yahnisi misali :D