Renault araçlara zam

myaman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şubat 2017 sonunda 2014 model 1.5 dci Sporttourer SW aracımı alırken, 2016 model sıfır aynı araç 62 bin TL'ye satılıyordu bayide. Şimdi bakıyordum da başlangıç paketi 76.800 TL olmuş. 1 ayda 15 bine yakın artış. Muazzam bir zam gelmiş. Model yılı farkı denilebilir ama 1 senelik farkın bu kadar büyük olması anlaşılır değil. Ötv zamları sadece insanların belini büküyor. İkinci el araç sahipleri de bu fiyatlara bakıp uçtukça uçuyor.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@er.tansel ÖTV zammı ile yerli aracın satışının arttırılmaya çalışılması bağlantısını ben anlayamadım. Bu zam aracın üretim yeri farketmeksizin uygulanıyor. Türkiye de üretirsen ÖTV şu üretmezsen şu yok sonuçta. İkinci bir husus da araçlar Türkiye de üretilse bile yerli araç kategorisine giremez bence. Biz sadece ucuz iş gücümüz olması sebebiyle üretiyoruz araçları teknik anlamda genelde bir katkımız yok. Son olarak da bu ülkenin vatandaşları bence o 49000 tl altı araçları haketmiyor. Bak bunlarda ÖTV daha az demek o yüzden anlamlı olmuyor. Başkasının ürettiği üzerinden vergi almakla maalesef yol alınmaz.

Yerli araçtan kastım yerli üretim araçlar. Otv zammı Türkiye'de üretim yapan markaların modellerini fazla vurmadı. Yoksa tamamen muaflar gibi bir durum yok. Sadece yerli üretim olduğu icin ithal araçlardan daha dusuk fiyatları ve bu sebeple Yen'i düzenlemeye bir çok model takılmıyor. Renault, Ford, hyundai, Fiat gibi markaların o segment araçlarında atıyorum 20 farklı kombinasyon varsa bunlardan ili veya uç tanesi takılıyor vergi barajına olay bundan ibaret. İthal gelen araçlarda fiyatlar daha yüksek olduğundan neredeyse baz donanımlar bile bu dilime giriyor ki Opel, vw gibi markaların satışlarını yavaşlatıp tüketiciyi yerli üretime yönlendirmek amaçlanıyor. Burada da marka kasıtlı bir işlem yok kesinlikle tamamen yıllık cari açığın dengelenebilmesi adına atılan bir adim. İyi kötü tartışılır ayrı konu.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com

icouldnt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
BİR SYMBOL KULLANICISI OLARAK DİYORUM Kİ O FİYATA SYMBOL ALINMAZ. BENZİNLİ MEGANE DAHA UCUZ SYMBOL DEN. VE DİZELİ İLE DE ARADA COK BİŞEY YOK.
ARAÇLARINIZA İYİ BAKIN ÇOOOK ZENGİN OLMAYANLARIMIZIN ÇOĞU ZATEN BANKA KREDİ İLE ALIYOR ARAÇLARINI... YAZIK FİYATLARA BAK..

P0DkW8.jpg

gq680N.jpg
[/QUOTE]