Renault Captur 1.5 Dci yakıt tüketimi sorunu

Shadow39

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar. Aracımı Mayıs ayında aldım. İlk üç dört ay sürekli şehir içi 5.1 litre yaktı. Bu rakamın üstüne hiç çıkmadı. Ağustos ayının ortalarında hiç sebepsiz yakıt tüketimi arttı. KULLANIM YERİ, ŞEKLİ, KULLANAN KİŞİ TAMAMEN AYNI.
Öyle 0.5 litre falan değil çok arttı. Şu an 7.8 litre yakıyor. Gerçekten de yakıyor araç. 5.1 yakan aracın bu denli yakıt tüketimi artma sebebi ne olabilir? Hava filtresi dediler ama o da en fazla 0.5 litre etkilesin yani... Tekrar büyük harfle yazdığım yeri hatırlatmak isterim klima kullanımı vs bile tamamen aynı. İşe git gel kullanıyorum aracı. Bir de arada yakındaki bir alışveriş merkezi. Aldığımdan beri aynı kullanınm şekli ve yeri.

SM-G928C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba.Tüketim dizel partikül filtresi yüzünden artmış olabilir ve dpf rejenerasyonu gerekebilir.Hiç uzun yol yapmadınız mı?

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Havaların soğuması 1 lt arttırıyor ama sizinki biraz fazla olmuş. Geçen sene yazın 5.1lt kışın 6lt maksimum 6.3lt yi görmüştüm.Acaba mazot filtresinden yapar mı.Aldığınız yakıttan kaynaklı olabilir mi ?

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastik havalarina baktiniz mi?fren balatalari sikiyir olmasin a tekerler haadayken rahat donuyor mu bakin, bir de araciniz manuel se vaski balata kaynakli olabilir.

Shadow39

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba.Tüketim dizel partikül filtresi yüzünden artmış olabilir ve dpf rejenerasyonu gerekebilir.Hiç uzun yol yapmadınız mı?
Hocam ağustos ayında yapmıştım 5.3 litre yaktı hızlı gittim. Aslında o dönüm noktası olmuş olabilir ondan sonra yakıt tüketimi böyle oldu diyebilirim.

Shadow39

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastik havalarina baktiniz mi?fren balatalari sikiyir olmasin a tekerler haadayken rahat donuyor mu bakin, bir de araciniz manuel se vaski balata kaynakli olabilir.
Sol arka tekerim patlak havası sürekli iniyor onu yaptıracağım. Araç manuel evet. En iyisi servise götürmek sanırım garantisi devam ediyor

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
kötü yakıt almışsınız...