Renault edc sorunu ve basit cozumleri.

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet d konumunda araç nerdeyse durduğunda 1 e alıyor fakat siz 10 km civarına gelince örneğin kasiste gazı çok az verirseniz 1 e alır kendini ve sonra normal şekilde gaza basığ devam edersiniz ben öyle yapıp 1 e aldırıyorum aracı gereken yerlerde. Manuelde dedğiniz olay siz frene bastığınız için yavşlarken viteste buna yardımcı olmak adına daha erken vites düşürüyor, 4 3 2 1 şeklinde fakat aynı durumu d konumunda yapsanız orada da frenleme esnasında 4 3 2 daha erken düşürecek vitesi fakat 1 e yine düşürmez d konumundayken orda beynin kodlaması daha farklı frenleme esnasında d konumundayken 2 den sonra artık duruyor diye boşa alıyor kendiliğinden yani kısacası sorun değil bunlar olağan şeyler önemli olan bir kullanım şekli geliştirmek. Dediğim gibi kasiste çukurda yavaşlayıp 10 12 km hızla geçince ben gaza sadece dokunuyorum gidemeyince 1 e alıyor kendisi 2 den ve sonra gaza basıp devam ediyorum

osmanemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ne yazıkki servisler bu işi fuzuli görüyo

osmanemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben hepsini yaptırdım son sürüm güncel fakat 1 vites 2 ye geçerken titreme ypıyor akümde yeni

osmanemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet d konumunda araç nerdeyse durduğunda 1 e alıyor fakat siz 10 km civarına gelince örneğin kasiste gazı çok az verirseniz 1 e alır kendini ve sonra normal şekilde gaza basığ devam edersiniz ben öyle yapıp 1 e aldırıyorum aracı gereken yerlerde. Manuelde dedğiniz olay siz frene bastığınız için yavşlarken viteste buna yardımcı olmak adına daha erken vites düşürüyor, 4 3 2 1 şeklinde fakat aynı durumu d konumunda yapsanız orada da frenleme esnasında 4 3 2 daha erken düşürecek vitesi fakat 1 e yine düşürmez d konumundayken orda beynin kodlaması daha farklı frenleme esnasında d konumundayken 2 den sonra artık duruyor diye boşa alıyor kendiliğinden yani kısacası sorun değil bunlar olağan şeyler önemli olan bir kullanım şekli geliştirmek. Dediğim gibi kasiste çukurda yavaşlayıp 10 12 km hızla geçince ben gaza sadece dokunuyorum gidemeyince 1 e alıyor kendisi 2 den ve sonra gaza basıp devam ediyorum

sorun devam ediyor

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araç da özellikle sabahları soğukken yavaşladığımda yada hem yavaşlayıp hem yokuş yukarıysam bazen 2 viteste kalıyor 1e düşürmüyor o zaman titreme yapıyor anca gazdan çek bas yapcam yada dip gaz asılcam o zaman düşürüyor yada titremeyi kesip devam ediyor. Ben benim sorunun kavramanın bitik olmasına bağlıyorum araç 193 binde hala aynı kavramayla yola devam :) onun dışında vites geçişlerinde, düz yolda, trafikte yada uzun yolda hiçbir sorunum yok

Turkuaz07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 2009 model megane 4 edc blue dci 110 binde. Araç soğukken daha belirgin olmak üzere ilk kalkışlarda aniden hızlanıyor, geri viteste de birden geriye fırlıyor. Geç mi kavrıyor anlamadım. Aküsü orjinal ama zayıf olduğundan dediler çok araştırdım (bazı sitelerde de benzer şikayetler vardı akü değişince düzeldi yazanlar çoktu) star stop bazen devreye girmiyordu.Dün akü değişimi yaptım Varta EFB 70 amper takıldı. Serviste şanzıman yağını da değiştirdim ama düzelme göremedim. Rampalarda geri yanaşırken birden geri gitmesi çok büyük sorun arkadaki araca çarptıracak. Fikirlerinizi ve yaşadığınız tecrübeleri paylaşmanızı rica ediyorum.

Newokca

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Başka bir başlıktada belirttim fakat basit diye bir çözüm malesef yok.
Bu tür durumlarda akü 72 amp. aşağısı olmasın ve şarj dinamosunu kontrol ettirin. Hala sorun var ise ve beyin çıkıyorsa bilgisayarda beyne giden elektrik durumunu kontrol ettirin hala sorun varsa şanzıman inecek zaten bilgisayarda sorun yazar.

Not: Göstergede çıkan her arızanın ön sebebi akü ve şarj dinamosudur bana göre, oralarda sorun yoksa ekranda yazdığı şekilde zaten ustasına götürmeniz gerekir.

Son düzenleme:

Uze33

Kayıtlı Üye
33-Mersin
klasik 3.vitesten 4.vitese geçerken ki ses sorununa bir çözüm buldular mı?