Renault Fluence 1.5dci EDC Business Modifiye ve Gelişimler

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

Üzerine emek verdiğim gri renkte ki 2011 1.5dci authentique aracımı otomatik vites araç ihtiyacı nedeniyle sattım ve geçtiğimiz hafta Siyah renkte 2012 1.5dci business EDC 30bin km de temiz bir araç aldım.

Aracımın öncekinden farkları gösterge farkı iç kapı kollarının nikelaj olması iç görüntüyü daha güzel yapmış. Orjinal olarak güvenlik ekipmanı olarak ESP EDC şanzımana sahip Fluenceler'de standart sunulduğu için daha güzel oldu :)

Performans olarak orjinal 105lik düz vites ile 110 EDC arasında çok bir fark yok hızlanma konusunda. Şanzıman oranları ise 1-2-3 ve 4. vites oranları EDC düz vitesten daha kısa bu şehir içinde daha az tüketim ve daha çabuk hızlanma sağlıyor ki fabrika verilerinde de şehir içi tüketimi EDC nin 0.5 litre/100 km kadar daha iyi. 5.vites birebir aynı düz ile EDC arasında. 6.vites ise EDC nin düze göre %5 kadar uzun bu da uzun yolda yakıt tasarrufu sağlarken 6.viteste hızlanmada düz vitesin daha iyi olmasını sağlıyor.

Lastik olarak üzerinde 205 65 r15 94H Michelin Energy Saver modeli var 6mm diş derinliğine sahip ve yol tutuşu freni vs. gayet güzel. Tek dezavantajı aracında orjinalinin yüksek olması sebebi ile lastik yanakları da yüksek olduğunda hızla girilen virajlarda yana yatma fazla oluyor, bunu çözmek için sert süspansiyon ve yay sistemi ve/veya daha sert ve ince yanaklı lastik kullanmak gerekiyor bu yüzden lastik ve jant ile başlayacağım hem bunu çözmeyi hedeflediğim hemde görsel olarak daha güzel olduğu için :)

Aklımdaki modifiye listesi aşağıdaki gibi,

OK 1- Cam Filmi - Arkalar 2 önlere 1 numara yapıldı. 150 TL
OK 2- Park Sensörü - Cenmax düşünüyorum. 250 TL
OK 3- Lastik ve Jant takımı - 17" 7 kollu orjinal fluence jantlarından düşünüyorum serviste 2000 lirayı geçiyor bekleyeceğim biraz ve Lastik olarakta 235 45 r17 94Y Good Year Eagle F1 Asymmetric 2 alacağım. 1300 lira civarında da lastikler tutuyor.
OK 4- Chip Tuning - Başel Chip Tuning tabiki :) 140ps 300Nm civarında güç ve tork alınıyor.
OK 5- Pasta cila ve nano boya koruma kendimiz yapacağımız için maliyeti 100 lira civarında tutacak sanırım dışarda 600 TL fiyat almıştım önceki aracım için.
6- Spor Yay (ihtiyaç duyarsam) - 3 cm takarım bu sefer maksimum ve seçenek fazla olmadığı için Eibach olacak muhtemelen olursa. 450 TL civarında diye hatırlıyorum.
OK 7- Sis farları ve nikelaj kaplaması - Orjinal istediğim için ya çıkma olacak yada bulamazsam sıfır takarım.
8- Arka bagaj Renault logosu altına Dynamique ve üst modellerinde ki nikelajlı çıta uygulaması.

Sizlerin önerdiği bir işlem var mı? aracın fotoğraflarını da paylaşacağım.

Son düzenleme:

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Orjinali bu şekildeydi aldığımda.. :)

6R9JmW.png

Jant Lastik bu şekilde olacak. taktıktan sonra paylaşırım kendi fotoğraflarını
lYdO3b.png

YiGitalp

ID=04, R5 Coupe,
Genel Başkan
Bilgi Girilmemiş
Aracin Hayirli Olsun Can Abim Allah Kaza,Bela Vermesin.:)

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Hayırlı olsun kardeşim kazasız belasız kullan...:eyv
EDC şanzımanda yazılım olmuyor şanzıman uyumsuz çalışmaya başlıyor deniliyordu,sen bu işi çözmeseydin yazılımla oynamazdın diye düşünüyorum...

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracin Hayirli Olsun Can Abim Allah Kaza,Bela Vermesin.:)
Sağolasın kardeşim kimsenin tekerine taş değmesin.

Hayırlı olsun kardeşim kazasız belasız kullan...:eyv
EDC şanzımanda yazılım olmuyor şanzıman uyumsuz çalışmaya başlıyor deniliyordu,sen bu işi çözmeseydin yazılımla oynamazdın diye düşünüyorum...
Sağol abi. Sorun yok EDC lerde yazılımı hep yapıyorduk sorun EDClerin kendi yazılımlarındaydı yetkili servislerde şanzıman beyni güncellemesi ile düzeltiyorlar bunları garanti içerisinde, şu anda benimkinde de var 1. ve 2. vites arasında kararsızlık yaşıyor gibi oluyor araba serviste şanzımana yazılım atılınca düzeliyor. ECU ile ilgili değil :eyv

Baki Cali

,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hayırlı uğurlu olsun Can Bey kazasız belasız keyifli kullanmalar :) aracınız çil çil yanıyor maşallah :masallah

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracınız baya temiz görünüyor bu arada iyi denk gelmiş kazasız belasız :)

AhmetVeysel53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tü tü tü maşallah Allah nazardan,kazadan,beladan sakınsın yanıyor Flu :)

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hepinize teşekkürler arkadaşlar. Değişiklik oldukça paylaşacağım buradan :)

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Kahvaltıya geleydin arabanı yakından görürdük... :)