Renault servislerinin kesemediği fren sesi( bildiklerinizden değil :D )

haldunak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Reanult Megane Sportourer 1.6 dci Gt-line çıldırtması :)

Aracımı 2013 Ekim ayında aldım ve yaklaşık 7-8.000 kmlerden itibaren frenlerden olduğunu tahmin ettiğim sesler gelmeye başladı.Ses süratim 110-120 km süratlerden fazla olduğunda geliyor. Biten balatanın diski çizmeye başladığındaki gibi çok tiz bir ses ve frene basmaz iken geliyor. gariptirki kış aylarının soğuğunda ses yoktu havaların ısındığı aylarda yeniden geldi.

Araç düz yolda yada uzun virajlarda direksiyonu sabit tuttuğumda geliyor. ya direksiyon hafif hareketiyle ya frene dokunup çekmemde ya da hafif yol zıplamalarında kesiyor ve araç stabil gidişine devam ettiğinde ses kaldığı yerden devam.

Aracım 20.000 km bakımında girdiğinde incelemelerini istedim sesi en başta servis görevlileri bulamadılar ancak uzun bir sürüşten sonra ses farkedildi. yani ses, ısınmaya başlayınca geliyor. balatalardan olabilir düşüncesiyle daha 20.000 kmdeki balataları bile değiştirdim ama 50 km sonra gene geldi. servis ayarlarını elden geçirdi

ona baktı buna baktı olmadı. sol arka fren merkezi sanki sıkıyor değişelim dediler değiştirdiler gene kesilmedi.
aynı servis aracımı yarım gün bırakmamı ve detaylı inceleyeceklerini söyledi. aracımı teslim aldığımda ses kesilmişti. ancak ameliyatımda dolayı yaklaşık 1,5 ay yattıktan sonra direksiyona geçtiğimde ses gene devam ettiini gördüm. (disklere baktığımda balata tam oturmamış ki diskin kenarları pas içinde. diskin her yerine temas yok yani şu anda. Sahtekar servisim Akbak Renault balataların kenarlarını taşlayıp öyle takmışlar bu ayrı bir konu hemde sıfır taktıkları balataya)
farklı Renault servislerine gittim ve sesi duydular ve anlam veremedikleri ilk kez karşılaştıkları bir problem. Hepsi çaresiz :D aracımı da yapboza çevirmek istemediğim için sahtekar servisin yaptığı daleverayı halledip sorunumla öyle ilgilenmeyi düşünüyorum.

Bu nasıl bir derttir başına gelen deneyimi olan var mı? Renaultun çözemediğini sizlerle burda çözebilirmiyiz ki :D umarım çözeriz bana da büyük yardımınız dokunur. dualarımı alırsınız.

Uzun yoldaki sürekli gelen ses inanılmaz can sıkıcı...

ARSLAN17

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
frene basmadan ses geliyor ise mekanik sistemden kaynaklanıyor olabilir

haldunak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
mekanik sistem derken?

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
İlginç bir sorun, işin ehli bir cotech tarafından incelenmesi lazım kardeşim de sahtekar servisin yaptığı resmen senin ve araçtakilerin canına kast etmek olmuş, balataların taşlanması nedeniyle disklere etkisi azaltılmış yani aracın fren performansını yarı yarıya düşürmüşler, ben olsam onları öttürürdüm...:eyv

haldunak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dün servis müdürüyle çözemedim sıkıntıyı. hem kendi açımdan hemde onların açısından iyi niyetimle aracıma yapılan işlemin belgesini istedim, işlemin herhangi bir sıkıntı yaratacak durum olmadığını söyledi. ben de o zaman zaten iki kere vermen gerekiyor diyorum o belgeyi:) yok, vermelerinin mümkün olmadığını söyledi eee sebep belli öttürülmek :) önerisi tekrar sıfır balata takmak. zaten takacaksın ama belgeyide vermesini talep ettim. şirketin sahibiyle görüştüm. o belgeyi istemememi rica etti. olaya direkt Renault'un hukuk birimi vs devreye giriyormuş. tamamiyle efendi duruşuyla sakinleştim ama heran işlerini zora sokabilirim. çünkü balatanın değişimiyle ses probleminin kesilmeyeceğini söylüyorlar zaten. burayla da çözüme gitmeye niyetim kalmadı. Maiste de durum aynı, görgülü kardeşlerde de, Net grupta da. hiç bir şekilde anlam verilemiyor. bu sorun ne :D

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Belgeyi alamasan bile durumu MAİS'e bildir kardeşim, kimsenin canıyla oynamaya hakları yok...

haldunak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ekli dosyayı görüntüle 14570 Ekli dosyayı görüntüle 14571 Ekli dosyayı görüntüle 14572
dün sevgili servisime tekrar gittim balatalarım değiştirdiler ki o da kavga dövüş. 2.900 km de taşlanmış blatanın diski getirdiği durum ortada.sadece arkaları değişiriz dediler, neyse işlemsiz dört balatayı taktılar. arada sinirlenip durumu renaulta bildirdim. servisin iddiası bunun hiç bir zararının olmayacağı hala. bakalım renaulttan dönüş olsun teknik inceleme istiyecem. dün yaklaşık 100 km yaptım daha diskin etrafında oluşan pak gitmedi.

Son düzenleme: