Renault symbol eco tuşu

cihanozturk.888@gmail.com

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, öncelikle şunu söyliyim 2005 yılından beri symbol kullanıyorum. Şu anki aracımı 19.000 km'de 1.5 Dci 90 Bg'lik olandan aldım. Aracın eski symbollerle uzaktan yakından ilgisi yok. Bu araç önceki kasalarına göre ciddi oranda iyileştirilmiş. Adeta sınıf atlamış. Çekiş problemi yaşamıyorsunuz. Sürüş güvenliği güzel, oturaklı bir araç. Ancak bu eco tuşu olayını tam anlamıyla çözemedim. Bazı ustalar sadece şehir içinde kullanmamız gerektiğinde ısrarcı. Eco tuşunu şehirdışında kullanmamızın yakıta olumlu etkisi olur mu sizce?

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eco tuşu aracın enjektör ve diger yazılım bilgileri ile oynar yani aracın gücünü belli oranda kisar buda tasarruf demek

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İşte gücü kısması tasarruf demek değil bence çünkü bu gücü kısma olayı yokuş yukarı çıkarken aracın zorlanmasına neden olur ve daha cok yakıt harcatır bana göre..

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güç kısma diye bir şey yok gaz tepkilerini yavaslatir sadece.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gaz tepkisini kısmak dolaylı olarak gücünüz kısıtlanıyor. Şöyle düşünün yokuş yukarı çıkıyorsunuz. Birinci vitesten itibaren ivmelenmeye başlıyorsunuz. Eco modda çıkarken daha fazla gaza yüklenmek durumunda kalınca haliyle araç daha çok yakıt harcıyor. Eco mode devre dışında olduğunda araç daha rahat ivmelenip sabit hızınıza daha rahat ulaşıyorsunuz arabayı zorlamıyorsunuz.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gaz tepkisini kısmak dolaylı olarak gücünüz kısıtlanıyor. Şöyle düşünün yokuş yukarı çıkıyorsunuz. Birinci vitesten itibaren ivmelenmeye başlıyorsunuz. Eco modda çıkarken daha fazla gaza yüklenmek durumunda kalınca haliyle araç daha çok yakıt harcıyor. Eco mode devre dışında olduğunda araç daha rahat ivmelenip sabit hızınıza daha rahat ulaşıyorsunuz arabayı zorlamıyorsunuz.

ne alakası var. gaz tepki süresiyle gücün. yokuş yukarı çıkarken sen gazı lak diye dibe dayamazsan araç çıkmıyor mu? çıkıyor.
işte eko modunda sen lak diye bassanda o yavaşça arttırıyor gazı. ama sonuç olarak yine aynı devirde aynı gücü veriyor araç.

Bir de arabayı zorlamak nasıl oluyor? araba 3000 devirde 90 la gidiyor diyelim. eco mod açık ve kapalı aynı şartlarda. nasıl zorlanmış oluyor??? eco mod aracı yavaşlatmak için frene basmıyor ki zorlasın. şöyle düşünün; ışıklarda kalkıyorsunuz dip gaz patinaj vs kalktınız 5 saniye sonra 70 km hıza (5000 devir) geldiniz, 1 litre yakıt yaktınız. eco mod açıkken yine aynı hareketleri yapsanız da ayağınızın tepkisi motora geç iletiliyor (iletilmiyor demiyorum, 0,1 saniye yerine belki 0,3 saniye) bu sefer 70 km hıza (5000 devir) 10 saniyede geliyorsunuz ama aynı yolu kat edince sarfettiğiniz yakıt azalıyor. aslında gaza basarken ayağınızın altında yumurta varmış gibi basın derler ekonomi için. yani gaza yine dibine kadar basabilirsin ama narin basacaksın, aniden basarsan yumurta kırılı. işte eco mod bunu yapıyor sadece. tabii bir de ek sistemlerin klima vs gibi limitleyebiliyor aracına göre.

Ya da diyorsanız bunu yapan adamlar işten anlamıyor yanlış yapmışlar. Kullanmayabilirsiniz

Son düzenleme:

murat66can

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla bizim kangoo da biraz kullandık hiç sevmedik bizde hiç kullanmıyoruz yakarsa da yaksın canavar gibi maşallah nazar değmesin inşallah :)
ECO acık olunca sadece gaz sönümleniyor fakat ani güç isteğinde bulunursanız örneğin gazı köklerseniz 1-2 sn gibi bir süreçten sonra eco devre dışı kalıyor kitapçıkta da böyle yazıyor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yakın bir zamanda renault servisine uğradım. Eco tuşunu kullanabilirsin dedi bir usta. şehiriçinde tavsiye ettiler.

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, öncelikle şunu söyliyim 2005 yılından beri symbol kullanıyorum. Şu anki aracımı 19.000 km'de 1.5 Dci 90 Bg'lik olandan aldım. Aracın eski symbollerle uzaktan yakından ilgisi yok. Bu araç önceki kasalarına göre ciddi oranda iyileştirilmiş. Adeta sınıf atlamış. Çekiş problemi yaşamıyorsunuz. Sürüş güvenliği güzel, oturaklı bir araç. Ancak bu eco tuşu olayını tam anlamıyla çözemedim. Bazı ustalar sadece şehir içinde kullanmamız gerektiğinde ısrarcı. Eco tuşunu şehirdışında kullanmamızın yakıta olumlu etkisi olur mu sizce?

daha önce de bu konu ile alakalı konuşmuştuk. eco tuşu servisin de dediği gibi şehir içi sakin kullanımda avantaj sağlıyor. uzun yolda ve rampada faydası olmadığı gibi kullanıma bağlı olarak ters etkisi bile olabiliyor. örneğin rampada aracı cok sıkıştırırsan yakıt tüketimin artar. uzun yola gelirsek araç uzun yolda sabit ortalama 100 km. ile gidildiğinde 2.0 araç dahi az yakar dolayısıyla eco nun bu durumdaki etkisi fark edilemeyecek kadar az olur. yani şin özeti eco yu ben şehir içinde kullanıyorum sakin kullanımda faydasını da görüyorum. ayrıca eco aracın bariz gücünü düşürüyor. bazı arkadaşlar sırf polemik olsun diye konuşuyor galiba. zira ben aracı alırken de danışmıştım aracın beygir gücünü düşürdüğünü söylemişti. ben de banu bariz şekilde hissediyorum. bundan önceki aracım 75 beygirdi eco da araç o performansa düşüyor 130 ila 140 ları geçmiyor kaloriferin bile şiddetini azaltıyor. eco nun durumu böyle benim gözlemlediğim 1 yılı aşkın bir süredir clio 4 hb. 1.5 dci icon kullanıyorum ve her şeklini denedim diyebilirim.

ersinmart

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dip gaz yapınca ecomod devreden çıkar. Dolayısıyla aracin son hızına engel olmaz.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk