Renault Talisman Cam Suyu Tankına Seviye Sensörü Monte Edip, Kadranda Sergilemek

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Herkese merhaba.

Türkiye'de satılan yeni nesil Renault arabaların hiçbirinde cam yıkama sıvısı tankında seviye sensörü bulunmuyor.

Özellikle Talisman'larda başta olmak üzere Türkiye dışında satılan Renault araçlarda ise bazı model yılları ile yüksek donanım seviyelerinde nadiren bu seviye sensörünün üretim esnasında monte edildiğini görüyoruz. Bu bilgiye ise cam yıkama sıvısı tankına seviye sensörü monte etme fikri bende oluştuktan sonra ulaştım.

Renault Talisman aracımın bu sensörü monte ettikten sonra gösterge panelinde cam yıkama sıvısı azaldığında ikaz etmeye uyumlu olduğunu ise araştırmalarım sonucunda keşfettim. Sensörün bulunduğu yerden içeriye gösterge paneli ile alakalı bir sokete kadar kablo çektim. Soket numarası R107.Sigorta panelinin alt tarafına iliştirilmiş üzerinde 3 sıra kablo bulunan büyük bir soket.Sokette A3 'te bulunan bej renkli kabloya bağlantı yapacaksınız. Kablo altyapısı hazır değil.Tanktan bu sokete kadar kablo çekilmesi gerekiyor.

Videoda izleyeceğiniz/izlediğiniz yeni tankı, seviye sensörünü ve contalarını ben G.Kore'den getirttim. Orada yaşayan bir arkadaşım bana satın alma konusunda yardımcı oldu. Malzemelerin online satışı yok. Ancak videoda paylaştığım parça referans numaraları orjinal Renault-Samsung parça numaraları olduğundan Renault Servislerinden talep edebilirsiniz. Ya da kısa bir şamandra oto seviye sensörü satın alıp, tank üzerinde delik delerek sızdırmaz bir şekilde monte edebilirsiniz. Ben fiyatı uygun olduğundan ve orjinal takıntımdan dolayı orjinal tank ve orjinal seviye sensörü ile bu işi yaptım. Bana tüm malzemeler dolar 5-6 TL civarında iken 25 dolara mal oldu.

Bu videoda Renault Talisman aracımın cam yıkama sıvısı tankını, üzerine seviye sensörü monte etmek için yuva bulunan orjinal tank ile değiştirip, yeni tanka seviye sensörü monte edilmesini ve sistemin çalışmasını gösteren videoyu izleyebilirsiniz.

İyi seyirler.

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın
Süpersin üstadım :bravo

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Çok teşekkür ederim.

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın
Befe Üstadım, cam silecek kutusuna çektiğiniz kablo soketi tam olarak nerede ve hangisi? Acaba bir fotoğraf çekmeniz mümkün mü? Sigorta kutusunun orada diye yazmışsınız. Teşekkür ederim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Befe Üstadım, cam silecek kutusuna çektiğiniz kablo soketi tam olarak nerede ve hangisi? Acaba bir fotoğraf çekmeniz mümkün mü? Sigorta kutusunun orada diye yazmışsınız. Teşekkür ederim.

Merhaba.
Kusura bakmayın. Mesajınızı şimdi okudum.Tabi ki. Fotoğraf çeker çekmez buraya eklerim.

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
İlk fırsatta fotoğraf çekmeye çalışacağım. Benim o kısım biraz dolu. Belki alt trimi sökmem gerekebilir.Ama gerekirse sökerim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın
Çok teşekkür ederim Üstadım resimler için. Hakkınızı helal edin.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Rica ederim. Helal olsun.