Renault Talisman DW6 EDC Şanzıman Yağ ve Filtre Değişimi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Herkese merhaba.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü (25.05.2022) 2016 model Renault Talisman aracımın 90 bin km'de ya da 5. yılda değişmesi gereken şanzıman yağını 6. yılda değiştirdim. Fiyat teklifi aldığımda indirimsiz fiyat 5800 TL idi. Bu fiyata 6 lt DW6 şanzıman yağı+şanzıman yağı filtresi ve kabı+işçilik dahildi.

Geçen sene bu fiyat 4000 TL civarında idi. Ancak 2 Temmuz'a kadar devam edecek olan ve renault port'a özel işçilikte ve yedek parçada mevcut indirimler ile 6lt yağ+işçilik+filtre bana 4600 TL'ye mal oldu. Peşin fiyatına (bankasına ve kredi kartına göre değişmekle birlikte)
taksit yapabileceklerini söylediler.

Bakımı RENAULT ERNAZ Sakarya'da yaptırdım. Volkan Bey'e ve değişimi yapan Erol Usta'ya buradan da teşekkür ederim. Sizinle paylaşabilmem için bu fotoğrafları çekmeme izin verdiler. Yapılan işlemi detayları ile anlattılar. İçime sinen bir işlem oldu.

Ben aracımı genelde şehir içi kullanıyorum. Yeni yağın rengi sarı iken, şanzımandan çıkan yağ kehribar rengini almıştı.

c7j88aq.jpg

g7d4kyh.jpg

1'er litreden 6 kutu yağ kullanıldı.

rdylfwl.jpg

mt6h619.jpg

Eski Filtre:

o39lea7.jpg

Yeni Filtre:

js3a1l2.jpg

Filtreler arasındaki renk ve tortu farkı, yağın ve filtrenin neden değiştirilmesi gerektiğini gösteriyor bence.

Parça numaralarını merak edenler için yağ ve filtre parça referansları:

n6h7va0.jpg

j6ptyu3.jpg

Bir fark hissettim mi?
Vites geçişleri, yağ değişiminden önce özellikle performanslı kullanımda hissedilirken, değişimden sonra neredeyse hiç hissedilmiyor.

Ernaz Sakarya'ya teşekkürler.

Son düzenleme:

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Güle güle kullanın , maşallah aracın altı halâ sıfır gibi. Ernaz personelinede ilgisinden dolayı teşekkürler.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Çok teşekkür ederim Uğur Bey.
Ernaz çok ilgiliydi gerçekten.Arabanın altı bana da temiz geldi.Sürekli asfaltta kullanıyorum.Belki ondandır.Sağolun.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi