Renault'lar Gerçekten Kağıt mı Yoksa Uydurma mı?

emretrg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar;
Renaultlar her ne kadar fiyat/performans olarak cazip gelse de genelde insanlardan Renault markasına karşı güvenlik konusunda bir ön yargı oluştuğunu görüyorum. Son dönemdeki Euro N Cap'tan 5 yıldız alan araçları hariç tutuyorum ancak eski modeller ve donanımsal özelliklerden yoksun Symbol gibi araçlar hakkındaki algılar son derece olumsuz. Genelde en çok duyduğum şeyler şunlar:

-Renaultlar kağıt gibi araba. Malzemesi plastik ve hafif. En ufak bir kazada pert olur.
-Renault'un ABS hava yastığı gibi özellikleri diğer araçlardaki gibi güvenilir değil.

Ayrıca kaza haberlerinde dikkat ederseniz çok sayıda Renault'un kazaya karıştığını görürsünüz. Tabi bunu kimseyi araçtan soğutmak için söylemiyorum. Sonuçta çok satılan bir araba olduğu için herhangi bir kazada görme şansı da artıyor doğal olarak. Sizce bu olumsuz algının oluşmasının nedeni nedir? Haklılık payı var mıdır?
Renault haricinde kağıt araba denilen veya sağlam olmayan diğer ucuz markaların bazıları şunlar;

Chevrolet (euro ncap testlerinde başarısız)
Citroen
Dacia
Geely (mercedes çakması tasarım bmw çakması logoyla çinlinin yaptığı araçtan ne beklenir ki)
Hyundai (renault'tan aşağı kalır yanı yok)
Kia
Lada
Peugeot
Skoda
Tofaş (acilen kalanların toplatılması lazım)

Bu markalar hakkında ya çok olumsuz şeyler duydum ya da güvenlik konusunda benim aklımda öyle kalmış. Siz ne düşünüyorsunuz?

Uther77

Savaş ŞEN , Able Seaman,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Dediğiniz gibi kazaya karışma oranı çok satıldığı için fazla olması gayet normal bende clio 3 kullanıyorum ve euro ncap tan 5 yıldızlı bir araç ayrıca Latitude nin bir tofaşı ortadan ikiye ayırması da var Renault motor olarakda çok sağlam ve uzun ömürlü aynı zamanda ekonomik motorlar üretmektedir sadece önyargıdan oluşan bişey kağıt gibi araba bir arabayı ortadan çarpmayla ortadan ikiye ayıramaz

emretrg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dediğiniz gibi kazaya karışma oranı çok satıldığı için fazla olması gayet normal bende clio 3 kullanıyorum ve euro ncap tan 5 yıldızlı bir araç ayrıca Latitude nin bir tofaşı ortadan ikiye ayırması da var Renault motor olarakda çok sağlam ve uzun ömürlü aynı zamanda ekonomik motorlar üretmektedir sadece önyargıdan oluşan bişey kağıt gibi araba bir arabayı ortadan çarpmayla ortadan ikiye ayıramaz

2000 Megane önerir misiniz?

adanalı01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eski araçlar arasında en ekonomik ikinci eli olan parça sıkıntısı olmayan az yakan bir markadır bence renault bu yazdığınız markalar arasında konuşuyorum ama yeni araçlar zaten N cap testinden 5 yıldız alan araçlar ve o paralara daha nasıl güvenlikli bir araç olabilir ki

ben şuan 2000 model megane 1 rxt kullanıyorum gayet sorunsuz donanımlı ekonomik bir araç bence bastığın zamanda gidiyor hiç üzmedi şimdiye kadar beni ve abs konusunda da kaç kere abs sayesinde kaza atlattım direksiyon manevrasıyla kesinlkle öneririm ben 200 megane ancak rxt yada rxi :)

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İnsanları anlamıyorum.Hepsinde bir renault düşmanlığı var.Tofaşa araba diye binerler renault deyince burun kıvırırlar.Şöyle bir dönüp geçmişe baksalar %90'ının gençliği veya çocukluğu renaultla geçmiştir.

emretrg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eski araçlar arasında en ekonomik ikinci eli olan parça sıkıntısı olmayan az yakan bir markadır bence renault bu yazdığınız markalar arasında konuşuyorum ama yeni araçlar zaten N cap testinden 5 yıldız alan araçlar ve o paralara daha nasıl güvenlikli bir araç olabilir ki

ben şuan 2000 model megane 1 rxt kullanıyorum gayet sorunsuz donanımlı ekonomik bir araç bence bastığın zamanda gidiyor hiç üzmedi şimdiye kadar beni ve abs konusunda da kaç kere abs sayesinde kaza atlattım direksiyon manevrasıyla kesinlkle öneririm ben 200 megane ancak rxt yada rxi :)

Evet sizinle konuşmuştuk Megane Coupe hakkında Tugay Bey. Gerçi bu foruma sık girmiyorum henüz arabayı da almadım ama aklımda 2000 Coupe var halen. Allah kaza vermesin siz gene de temkinli gidin de ABS'ye kalmasın iş. Bu fiyat aralığında ESP'li araç bulmak zor ama ESP daha fazla güvenlik sağlıyor diye biliyorum. Özellikle şeritten çıkma ya da ani sağ sol yapmayı gerektiren durumlar olduğunda yoldan bir anlık çıkmanız karşı şeritten gelen araca vurma, şarampole yuvarlanma, yol dışına çıkarak takla atma gibi durumlarla sonuçlanabilecekken ESP sistemi 4 tekerleğe de ayrı ayrı fren yaparak aracı yolda tutuyor ve bu tür faciaları önlüyor. Tabi öncelikli olarak bilinçli kullanmak önemli ama.

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şahsen kalite, sağlamlık, verdiği güven yönünden güncel olarak marka sıralamak istersem "alım gücü yüksek batı avrupa ülkelerinde en çok satılan marka sıralaması ortalaması" verisine bakarım. bu sıralama çelikten-kağıda doğru olan sıralamaya ayna tutar düşüncesindeyim.

adanalı01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kaza olacaksa her türlü olur emre hocam ama katılıyorum aslında abs ile esp birlikle sunulmalı ancak dediğinz gibi bu fiyatlarda espli araç bulmak zor hala üretilen sıfır araçlarda abs bile olmayanlar var :(

AhmetVeysel53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2004 Megane II Sedan aracımla 100 Km yakın bir hızla kamyona arkadan çarpıştı kuzenim aracın sadece sol ön farı kırılmıştı.

resatsirin

Reşat ŞİRİN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu kadar elestirye mercedes bmw alin o zaman

1990 model mercedes alin 2010 model symbol ile sizde kafanizi yormayin madem