RFC ailesi yardımınıza ihtiyacım var

AdnanSim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abiler selam,arabamızın bir sıkıntısı var onun çözümü hakkında size fikir danışmak istiyorum.Hemen anlatmaya geçersek;
Malum Ege Bölgesi'ni bir iki gündür yağışlı hava etkisi altına girdi ben İzmir'de okuyorum araba Muğla'da babamda babamın başına gelmiş.Yağmurlu bir günde giderken su birikintisine falan girmiş babam aşırı yağış var zaten neyse araba stop etmiş çalıştıramamış(Büyük ihtimal dispiratöre su kaçtı).Sonrasında sanayiye çekmişler arabayı sonra bikaç kurutma işleminden sonra araba çalışır vaziyete gelmiş.Sonra babam eve gelmiş.Ertesi günü arabayı çalıştırmış kalktıktan sonra biraz ilerlemiş ayağını gazdan çekince stop etmiş,bana dediği cümleleri aynen aktarıyorum''jigleyi çekip ısıtıyorum yüksek devirde sıkıntı yok ama jigleyi az çekili bıraksam yada kapatsam ayağını gazdan çekince stop ediyor.Jigle tam çekiliyken sıkıntı yok,arabayı gaz vererek kaldırırkende sıkıntı yok ama trafik ışıklarına geldiğimde ayağmı gazdan çekince stop ediyor.bunu motor sıcakkende yapıyor.Ayrıca araç gaz vermeden çalışmıyor,rolantide hiç durmuyor,yüksek devirde verirsen çalışıyor.'' Şimdi benim aklıma bizim araçlarda karbüratörün arkasında elektronik rolanti düzenleyici var,yada rolanti ayar valfi adını tam hatırlamıyorum silindir şeklinde 5-7 cmlik bir parça.Sıkıntı burada gibi geliyor bana sizce sıkıntı nerededir ?

YiGitalp

ID=04, R5 Coupe,
Genel Başkan
Bilgi Girilmemiş
Banada O Parçadan Olma İhtimali Yüksek Gibi Geliyor Ama Bu Konuda Bilgisi Olanlar Daha Net Cevap Vereceklerdir...:eyv

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
​araçta hava filtresiyle oynanmışmı???

AdnanSim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hava filtremiz herşeymiz orjinal abi

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Öncelikle aracı benzinde çalıştırmanız gerek benzinde de gazı bıraktığınız zaman rolantide durmayıp stop ederse uzun düz bir tornavida bulun karburatör kapağının üstünde bir delik var oradan tornavidayı sokun ve rolanti ayar vidasından ayar yapın rolantiniz düşük büyük ihtimalle. rolantinizi biraz yükseltirseniz sorununuz kalmaz.

eğer benzinde sorun yok sadece gazda yapıyorsa gaz beyninin üzerinde pirinç bir vida var oradan rolanti ayarını yapabilirsiniz. Başka bir nedenden olma ihtimali çok düşük.

AdnanSim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç benzinli abi bu arada.LPG yok.Şu hararette devir bu şekilde;
gqdo.jpg

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Bencede olay karbüratörden kaynaklanıyor ve bir sıkı ayarla olay çözülür gibi sanıyorum çalıştırırken ayarıyla oynanmış sonrada rölanti ayarı eski haline getirilememiş ....

ercan_korulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun kardeşim.Rolanti sorunu o elektronik kontrol edici parçadan olabilir.
Ama işin tuhafı yağışlı havada olması?Acaba oraya kadar su gelirmi?Bi ara çok yağışlı havada bendede tuhaflıklar olmuştu gazda.Araca gaz verirken kesik kesik gaz yiyor tekleme yapıyordu.Yüksek devire ulaşınca teklemeyi kesiyordu.Bir anlam verememiştim.

AdnanSim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fikirleriniz için teşekkür ederim,hiç olmadı perşembe günü Muğla'ya gidicem düzelmezse detaylı anlatırım abilerim,dediklerinizi bi yaptırayım.Teşekkürler :)

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Geçmiş olsun kardeşim.Rolanti sorunu o elektronik kontrol edici parçadan olabilir.
Ama işin tuhafı yağışlı havada olması?Acaba oraya kadar su gelirmi?Bi ara çok yağışlı havada bendede tuhaflıklar olmuştu gazda.Araca gaz verirken kesik kesik gaz yiyor tekleme yapıyordu.Yüksek devire ulaşınca teklemeyi kesiyordu.Bir anlam verememiştim.

termostatın sanırım 89 yada daha üstü normalde o hararet çubuğunun bu mevsimde tek çizgi yada ilk çizgi ile 2. çizginin arasında olması gerek yağmurlu havada karter koruma kapağınız yoksa motora gelen yağmur suyu buharlaşıp distributöre yada buji kablolarının sağına soluna geliyor buji kabloları atlama yapmasına neden oluyor aracın teklemesine de neden olabilir diye düşünüyorum.

Bu arada rainbowmu araç ?