RFC.. Bu Konuyu Çözene Helal Olsun...Kafayı Yedim Saatlerdir.

ReD

Akın E., T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
işte cevap budur :D

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
matematikle basit hesaplar dısı ugrasmam ben bi keresınde lisede hoca 2x2=5 dedi formul actı carptı boldu bişiler yaptı 2x2 5 cıktı :D ogun bugundur ben matematıkden sogudum

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
matematikle basit hesaplar dısı ugrasmam ben bi keresınde lisede hoca 2x2=5 dedi formul actı carptı boldu bişiler yaptı 2x2 5 cıktı :D ogun bugundur ben matematıkden sogudum

hehe hehe hehe çok yaşa e mi hehe

ozkan2614

Özkan ÇELİK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3ün 5 in hesabını yapmayın boşverin hehe:halay

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hepsinde on lira var diyelim

atıyorum

ahmet =10 ayşe=10 veli=10

ortak radyo alacaklar hepsi ortaya atınca cepte 0 lira kalır

ahmet=0 ayşe=0 veli=0

çırak 3 tl yi üç kişiye bölüştürüyor dikkat çıkar her birine 3 tl değil kişi başı 1 tl veriyor bu sefer cepte
yani cepte 9 olmadığında göre 3 ile dokuzu çarpmak çeldiricidir:) sonunu okumayan herkes çözebilir:)

ahmet=1 ayşe=1 veli=1

çırak ta cebe 2 attı böylelikle çırak=2

radyoda da =25

topla hepsini

25+3+2=30

Vural kardeşim çok haklısın bende öle hesapladım ama o düz kolayı işin ona bakarsan radyo 25 t le ise 3 de ahmete mehmete ayşeye verince 28+bide çırak 2+ =30 bu en kolayı ama benim anlattığım gibi olunca çözümünü asla kimse çözemiyor çok kafa karıştırıyor.

Onur Gönüllü

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün bunu tam yemeğe oturduğumda söylediler düşünmekten yemek yiyemedim :D nasıl yapmıcan :)hadi yapmadım de Özkan kardeşim :)
3ün 5 in hesabını yapmayın boşverin hehe:halay

Onur Gönüllü

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
10 10 10 3 kişinin parası var .
30 TL lik radyo aldılar .

Radyo 5 TL ucuzmuş . Fiyatı 25 olmuş . 5TL iade ediyor .
2 TL yi çırak alıyor , 3 TL yi vatandaşlar alıyor .

Vatandaşlar radyonun 28 TL olduğunu sanıyorlar .

1. vatandaşın 10 TL si vardı , Sıfır TL si kaldı sonra 1 TL si oldu
2. vatandaşın 10 TL si vardı , Sıfır TL si kaldı sonra 1 TL si oldu
3. vatandaşın 10 TL si vardı , sıfır TL si kaldı sonra 1 TL si oldu

Radyonun fiyatı 25 TL 3x1=3 + 2 TL = 30 .

Eğer 9 diye hesaplanırsa olay tamamen yanlış olur .

ama Kadirim bak 3 kişi 10 ar lira veriyor geri 1 er lira verirsen bu 3 kişi radyoyu 27 tl ye almış olmuyorlar mı ???çırakta da 2 geriye kalan 1 yok neden kolayını seçiyorsunuz böylede çıkması gerek ???ama çıkmıyor işte

bilalrx

Bilgi Girilmemiş
mantıksal, tüme varım-tümden gelim yöntem hesapları... :ütü

örnek:
0- MERDİVEN
bir merdivenin orta basamağındasınız.anneniz sizi yukarıdan çağırıyor. 3 basamak çıkıyorsunuz tam o sırada babanız :
çabuk buraya gel diyor.geriye dönüp 5 basamak iniyorsunuz bu kez anneniztekrar bağırıyor.merdivenin geri kalan 14 basamağını çıkıp annenizin yanına varıyorsunuz.merdiven kaç basamaktır.zor gibi görünsede çok kolay 5. sınıf sorusudur...:cool:

1-ÜÇ ÇOCUKLU BARMEN

Bara gelen adam barmenin ikisi ikiz üç çocuğu olduğunu öğrenir.Yaşlarını sorar.
Barmen çocukların yaşlarının çarpımının 72 olduğunu söyler. Adam bu yetersiz der.
O zaman barın kapı numarasına bak çocukların yaşlarının toplamını göreceksin der barmen.
Bakar gelir adam. Adam "Bu da yetersiz der" ve biraz daha ipucu vermesini ister barmenden .
"En küçük çocuğum dondurmaya bayılır" der barmen.
Adam çocukların yaşlarını anlamıştır bu sefer.
Siz de anladınız mı çocukların kaç yaşında olduklarını...

-----------------------------------------------------------------

2-BİDON

Elinizde 5lt ve 3lt hacimli iki adet bidon mevcut. Sadece bu iki bidonu kullanarak 4 lt suyu nasıl elde edersiniz

--------------------------------------------------------

3-ÇEK NEREDE ?

A ve B kutularının birinin içinde 10 milyar liralık çek bulunmaktadır. A kutusunun üzerinde "B'nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır ve çek B'nin içindedir"
yazmaktadır. B kutusunun üzerinde ise "A'nın üzerindeki yazı kısmen doğrudur ve çek B'nin içindedir" yazmaktadır. Buna göre çek hangi kutudadır?

---------------------------------------------------------
4-ÇİÇEKLER

Elimdeki çiçeklerin ikisi hariç hepsi papatya, ikisi hariç hepsi gül ve ikisi hariç hepsi karanfil olduğuna göre elimde hangi çiçekten kaç tane bulunmaktadır ?

--------------------------------------------------------------
5-VAGON

Bir trenin üç vagonunda toplam 90 yolcu vardı.Eğer birinci vagondan ikinci vagona 12 yolcu geçip, ikinci vagondan üçüncü vagona 9 yolcu
geçerse vagonlardaki yolcuların sayıları eşit oluyor.Başlangıçta her bir vagonda kaç yolcu vardı?

6-KUŞ

İki dalda 25 tane kuş vardı.Birinci daldan ikinciye 5 tane kuş geçti.İkinci daldan ise 7 tane kuş uçup gitti.O zaman birinci dalda ikinci
daldaki kuş sayısının iki katı kadar kuş oldu.Önceden her bir dalda kaç kuş vardı?

---------------------------------------------------------------
7-ÖRDEK

Bir gölde tek bir ördek yüzüyormuş.Kafasını kaldırıp yukarı baktığında diğer ördekleri görmüş.Onlara kaç tane olduklarını sorduğunda Ördekler şöyle cevap vermişler:”Biz kaç tane isek yine o kadar sonra bizim yarımız kadar, ondan sonra da çeyreğimiz kadar ve sonunda sen eklenirsen biz yüz tane olacağız”.
bir gölde tek bir ördek yüzüyormuş.Kafasını kaldırıp yukarı baktığında diğer ördekleri görmüş.Onlara kaç tane olduklarını sorduğunda Ördekler şöyle cevap vermişler:”Biz kaç tane isek yine o kadar sonra bizim yarımız kadar, ondan sonra da çeyreğimiz kadar ve sonunda sen eklenirsen biz yüz tane olacağız

Biraz Ugraşın Cevapları vericem.....ıslık

Son düzenleme:

Onur Gönüllü

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
mantık felan tamamen silindi :) yapılırmı bu Bilal emmi..
mantıksal, tüme varım-tümden gelim yöntem hesapları... :ütü

örnek:
0- MERDİVEN
bir merdivenin orta basamağındasınız.anneniz sizi yukarıdan çağırıyor. 3 basamak çıkıyorsunuz tam o sırada babanız :
çabuk buraya gel diyor.geriye dönüp 5 basamak iniyorsunuz bu kez anneniztekrar bağırıyor.merdivenin geri kalan 14 basamağını çıkıp annenizin yanına varıyorsunuz.merdiven kaç basamaktır.zor gibi görünsede çok kolay 5. sınıf sorusudur...:cool:

1-ÜÇ ÇOCUKLU BARMEN

Bara gelen adam barmenin ikisi ikiz üç çocuğu olduğunu öğrenir.Yaşlarını sorar.
Barmen çocukların yaşlarının çarpımının 72 olduğunu söyler. Adam bu yetersiz der.
O zaman barın kapı numarasına bak çocukların yaşlarının toplamını göreceksin der barmen.
Bakar gelir adam. Adam "Bu da yetersiz der" ve biraz daha ipucu vermesini ister barmenden .
"En küçük çocuğum dondurmaya bayılır" der barmen.
Adam çocukların yaşlarını anlamıştır bu sefer.
Siz de anladınız mı çocukların kaç yaşında olduklarını...

2-BİDON

Elinizde 5lt ve 3lt hacimli iki adet bidon mevcut. Sadece bu iki bidonu kullanarak 4 lt suyu nasıl elde edersiniz

--------------------------------------------------------

3-ÇEK NEREDE ?

A ve B kutularının birinin içinde 10 milyar liralık çek bulunmaktadır. A kutusunun üzerinde "B'nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır ve çek B'nin içindedir"
yazmaktadır. B kutusunun üzerinde ise "A'nın üzerindeki yazı kısmen doğrudur ve çek B'nin içindedir" yazmaktadır. Buna göre çek hangi kutudadır?

---------------------------------------------------------
4-ÇİÇEKLER

Elimdeki çiçeklerin ikisi hariç hepsi papatya, ikisi hariç hepsi gül ve ikisi hariç hepsi karanfil olduğuna göre elimde hangi çiçekten kaç tane bulunmaktadır ?

5-VAGON

Bir trenin üç vagonunda toplam 90 yolcu vardı.Eğer birinci vagondan ikinci vagona 12 yolcu geçip, ikinci vagondan üçüncü vagona 9 yolcu
geçerse vagonlardaki yolcuların sayıları eşit oluyor.Başlangıçta her bir vagonda kaç yolcu vardı?

6-KUŞ

İki dalda 25 tane kuş vardı.Birinci daldan ikinciye 5 tane kuş geçti.İkinci daldan ise 7 tane kuş uçup gitti.O zaman birinci dalda ikinci
daldaki kuş sayısının iki katı kadar kuş oldu.Önceden her bir dalda kaç kuş vardı?

---------------------------------------------------------------
7-ÖRDEK

Bir gölde tek bir ördek yüzüyormuş.Kafasını kaldırıp yukarı baktığında diğer ördekleri görmüş.Onlara kaç tane olduklarını sorduğunda Ördekler şöyle cevap vermişler:”Biz kaç tane isek yine o kadar sonra bizim yarımız kadar, ondan sonra da çeyreğimiz kadar ve sonunda sen eklenirsen biz yüz tane olacağız”.
bir gölde tek bir ördek yüzüyormuş.Kafasını kaldırıp yukarı baktığında diğer ördekleri görmüş.Onlara kaç tane olduklarını sorduğunda Ördekler şöyle cevap vermişler:”Biz kaç tane isek yine o kadar sonra bizim yarımız kadar, ondan sonra da çeyreğimiz kadar ve sonunda sen eklenirsen biz yüz tane olacağız

Biraz Ugraşın Cevapları vericem.....ıslık