RN Sertifikası olmayan yağ

trk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba aracım clio4 1.2 joy. 2013 model 140.000 km de. Dün arabamın rutin bakımını yaptırdım. Yağ olarak ustam petrol ofisi maxima 5w-30 yağ koyalım dedi. Kutunun arkasında elf,shell,costrol gibi markalarda oldugu gibi RN700-710 sertifikası yazmadığını söyledim. Ustam önemli değil bu kaliteli ve uyumlu bir yağ boşuna fazla para ödeme dedi bende kabul ettim. Bu konuda bir sorun olur mu ?
Diğer bir sorum eski hava filtresini çıkardığımızda ustam filtreye biraz yağ sıçramış arabayı biraz sıkıştırmışsın dedi aslında ben gayet sakin kullanan bir insanım sadece uzun yolda Ankara çevreyolunda hız denemesi yapıp aracı zorlamıştım. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir hava filtresinde yağ bulunmasının mantığını nedir bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim herkese sağlıklı günler

CLIO-IV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
"Karter havalandırma valfi veya hortumu tıkalı olursa hava filtresine yağ dolar. Diğer adı da pcv valf'tir..."

Her ne kadar sorun çıkarma potansiyeli düşük olsa da uluslr. kuruluşlarca test edilmiş sertifikalandırılmış yağları tercih etmekte fayda var. Bu bakımda kullanır, sonrakinde shell helix ya da elf le değişim yapabilirsiniz. Sıkıntı olmaz..

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O onay kodları boşuna verilmiyor. Usta kafasına göre yağ koymuş. Bence bir daha o kendine usta diyene araç emanet etmeyin.

boun6734

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
onaylı olması elbette daha iyi fakat yağın [FONT=&quot]spesifikasyonları[/FONT] tutuyorsa sorun olmaz, kullanma kılavuzu ile yağın üzerindeki karşılaştırılmalı. ACEA C3 A3 vs bilgilerin olduğu kısım

Tommi-Makinen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hava filtresinde yag olmasi bana biraz sira disi geldi , yillardir hic kendi araclarimda ratlamadigim bir durum dogrusu.Bence baska isinin ehli bir ustaya bundan bahsetmek Renault servisine gostermek gerekli.