Rodaj Sonrası Yağ Değişimi

akademik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar herkese merhaba,

Araç 1.5 dCI EDC. Araçla inşallah yarın 1500 km'yi bitireceğim.

Aracı Kuşadası Mimar'dan aldım. Fakat İstanbul'da oturduğum için bir uzun yol yapmam gerekti. Aracı el kitabında yazan şekilde ve sabit hızda olmayacak şekilde uzun yolda kullandım. Bu arada aracı yormamaya özen gösterdim. İyi bir rodaj yaptığımı düşünüyorum. Bu konudaki tartışmaları okudum forumdaki. Özellikle ani hızlanmalardan kaçındım. Uzun yolda motor yeni olmasına rağmen 5.2 gibi bir ortalamaya ulaştım. Şehir içinde ise şu anda 5.9 gösteriyor. Umarım bu değerler daha da düşecek.

Sorum ise şu: Aracın rodajı tamamlandıktan sonra yağ değişimine ihtiyaç var mıdır? Varsa bunu serviste mi yaptırayım yoksa dışarda yaptırsam bu garantiyi bozar mı? Özellikle dışarda yaptırır isem hangi yağı kullanmam gerekir?

Şimdiden teşekkürler ve keyifli sürüşler.

ulusoycelal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar herkese merhaba,

Araç 1.5 dCI EDC. Araçla inşallah yarın 1500 km'yi bitireceğim.

Aracı Kuşadası Mimar'dan aldım. Fakat İstanbul'da oturduğum için bir uzun yol yapmam gerekti. Aracı el kitabında yazan şekilde ve sabit hızda olmayacak şekilde uzun yolda kullandım. Bu arada aracı yormamaya özen gösterdim. İyi bir rodaj yaptığımı düşünüyorum. Bu konudaki tartışmaları okudum forumdaki. Özellikle ani hızlanmalardan kaçındım. Uzun yolda motor yeni olmasına rağmen 5.2 gibi bir ortalamaya ulaştım. Şehir içinde ise şu anda 5.9 gösteriyor. Umarım bu değerler daha da düşecek.

Sorum ise şu: Aracın rodajı tamamlandıktan sonra yağ değişimine ihtiyaç var mıdır? Varsa bunu serviste mi yaptırayım yoksa dışarda yaptırsam bu garantiyi bozar mı? Özellikle dışarda yaptırır isem hangi yağı kullanmam gerekir?

Şimdiden teşekkürler ve keyifli sürüşler.

Merhaba öncelikle araciniz hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın. Yağ değişim olayini hic duymadım ama öyle birşey varda serviste yaptirin aracinizin garantisi bozulmasın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
rodaj sonrası yağ değişimi gerekmez normal km. si veya yılı dolunca servise gitmelisiniz yok illa değişmek isterseniz servise gitmeye gerek olmaz. normal zamanı gelmediği için. fakat servis sizin haricen değişiminizi baz almaz. şu andaki km. niz veya yılınızda yine bakıma gitmenizi garanti açısından ister. bu bir akıl yürütme tabi kesin bilgi deği. rodaj sonrası yağ değişimi gerekmediğini kesin biliyorum. kendi aracımı sıfır aldım ve rodaj sonrası değil km si dolmadığı için bir yılı dolduğunda yağ bakımına gittim ve garantide sorun olmadı.değişim gerektiğini de hiç duymadım. yanlız rektefe dediğimiz motor yapma işleminden sonra bazıları kısa bir sürede yağ değişir. gereklimi hüsnü kuruntumu bilinmez