Rolanti dalgalanması

Aliertugrul1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar benim aracım Clio4 1.2 joy paket tüplü, araç rolantideyken ibre hafif hep hareket halinde titreme var bariz belli.arac 90 binde benzinde de yapıyor bunu tüptede. Benden önceki sahibi buji ve kablolari bir de subap ayarı yaptırmış 80bindeyken. Ne yapmalıyım özel servise götürüyorum bir ara getir bakariz gibisinden konuşuyorlar yetkili servise mi gitmeliyim?

orhankose

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar benim aracım Clio4 1.2 joy paket tüplü, araç rolantideyken ibre hafif hep hareket halinde titreme var bariz belli.arac 90 binde benzinde de yapıyor bunu tüptede. Benden önceki sahibi buji ve kablolari bir de subap ayarı yaptırmış 80bindeyken. Ne yapmalıyım özel servise götürüyorum bir ara getir bakariz gibisinden konuşuyorlar yetkili servise mi gitmeliyim?
hiçbi sonuç elde edemezsin.tüm 1.2 lerde aynı şey var.servise gitsende bişey yapamazlar.araç boştayken debriyaja basınca rölantinin yükseldiğini ve titremenin gittiğini göreceksin

Aliertugrul1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motorda da bir titreme var rolantide normal mi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
LPG yi devre dışı bırakıp benzinde 200 km kadar kullanmayı denediniz mi ?
Faydası oluyor du ( LPG li aracım var iken)

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar. Aracınıza önceki sahibinin supap ayarı yaptırdığını söylediniz. Aracınız soğukken daha az, ısındıkça daha fazla rölanti dalgalanması yapıyorsa ya supap ayarı fazla sıkıdır, yada supap oturma tabanlarında aşınma meydana gelmiştir. Yeni nesil motorlarda periyodik supap ayarı yapılmaz. Genellikle ya kapak işlem görür, yada supap değişimi sonrasında bir kez kapakçı tarafından ayar yapılır ve o şekilde kalır. 80.000km de supap ayarı yapıldı ise, sizden önceki sahibi tarafından da aynı şikayetler mevcutmuş. sorununuzu sensör yada lpg de gideremediyseniz, bir de motor kompresyonunu ölçtürün derim. Basit bir işlemdir ve her silindir için net bir sonuç verecektir.

sirgloomy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı problem bendede var hocam rolanti 600 650 arası gidip geliyor yolcu koltuğunun önünde motorun üzerinde bir sensör var onun elektirik soketini cıkarttıp çalıştırdığım zaman araba süper ama gitmiyor çekiş düşüyor bu seferde sensörü değiştirdim değişen bişey olmadı ama soketi söktüğüm zaman araba iki tane arıza mesajı gönderdi yarın kontrol ettireceğim cihaza bağlatıp problemi bir türlü çözemediler dün kendim keşfettim bunun üzerine gideceğim