Rölanti devri ve devir dalgalanması

orhandagdel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli megan sedan 4 kullanıcıları size iki sorum olacak. 1.Aracınızın rölanti devri nedir? 2.Seyir halinde devir dalgalanması yaşadınız mı?

SEZZERS

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Devir araç ısınıncaya kadar 1000devir bandında çalışır. Normal ısıya ulaştıktan sonra 650-700 devir arası çalışır rölantide. Seyir halinde dalgalanma da yüksek ihtimalle enjeksiyondan kaynaklı.
Kötü mazot
Pompa arızası
Mazot filtre kirliliği
Enjektör geri dönüş sıkıntısı

GM 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

orhandagdel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevap için teşekkür ederim. Aracım megan 4 sedan. Aracım ısındıktan sonra bile hiç 700-750 devirlere inmiyor. Rölanti devri 900 rpm. Rölanti devrini düşürebilir miyiz, ne yapmak lazım? Motor 1.2 litre 130 bg, benzinli turbo beslemeli. Rölanti devrinin motor hacmi ile ilgisi var mıdır?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Benzinli motorun dizele göre daha yüksek rölanti devri olur 900 devir bence normal rölanti deki dalgalanma çalışan elektrik sisteminin etkisiyle olabilir

SEZZERS

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hacimle ilgisi yok lpg var mı araçta ben aracı dizel olarak değerlendirmiştim

GM 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TARIK TOSUN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevap için teşekkür ederim. Aracım megan 4 sedan. Aracım ısındıktan sonra bile hiç 700-750 devirlere inmiyor. Rölanti devri 900 rpm. Rölanti devrini düşürebilir miyiz, ne yapmak lazım? Motor 1.2 litre 130 bg, benzinli turbo beslemeli. Rölanti devrinin motor hacmi ile ilgisi var mıdır?

Sayın arkadaşım, benim arabamda sizin arabanız ile aynı konfigürasyonda. Rolanti devri 900 devir+-50 RPM. Seyir halinde dalgalanma olayını geçen sene bende yaşadım. Bu arada vites kutusundan bir ses gelip gelmediğini kontrol edin. Bu sorun uzun yolculuklarda, muhtemelen debriyajın ısınmasından dolayı, yaklaşık 30-45 dakika sonra meydana geliyor. Sabit devirde ve hızda giderken +- 300 RPM devir oynuyordu. Benim arabada debriyaj seti garantiden değişti. Sorun çözüldü.

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sayın arkadaşım, benim arabamda sizin arabanız ile aynı konfigürasyonda. Rolanti devri 900 devir+-50 RPM. Seyir halinde dalgalanma olayını geçen sene bende yaşadım. Bu arada vites kutusundan bir ses gelip gelmediğini kontrol edin. Bu sorun uzun yolculuklarda, muhtemelen debriyajın ısınmasından dolayı, yaklaşık 30-45 dakika sonra meydana geliyor. Sabit devirde ve hızda giderken +- 300 RPM devir oynuyordu. Benim arabada debriyaj seti garantiden değişti. Sorun çözüldü.

Uzun yolda debriyaj ısınmaz yoğun trafikte ısınır ve titretir

TARIK TOSUN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun yolda debriyaj ısınmaz yoğun trafikte ısınır ve titretir

Sayın arkadaşım, bende şehirlerarası yolculuklarda değil, 35-40 dakikadan daha fazla süren yolculuklarda bu sorunun meydana geldiğini belirttim.

ReKo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar megane 4 sedan 1.6 lpg li aracim var volandan ses geliyor gibime geldi debriyaja basinca gidiyor ses araba boştayken belirgin ne olabilir