Şanzıman bilyasi

emruhu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar. Öncelikle herkese selamlar.
2012 model (2.yari) Clio 4 0.9 tce icon aracım var. 6 senedir biniyorum. Araç 75.000 km de. 2 ay önce Bartın'da İstanbul'a giderken 4. Viteste arabadan ağlama gibi bir ses duymaya başladım. Boşta iken yok. 3.000 devirde iken var bu ses. Rampa aşağı az, ama rampa yukarı daha fazla. Sonra dikkat ettim. 5. Viteste de aynı sorun bulunuyor. Aracı boşa alırsam veya debriyaj basarsam kesiliyor. Bartın'da yaşıyorum. Yetkili Servis ya da kapsamlı bir özel servis yok. Renodan anlayan bir ustaya götürdüm aracımı. Usta test sürüşünde hemen teşhis koydu. Şanzıman rulmanı dedi. Niye böyle birşey olmuş olabilir dedim. Renault bu arabalarda kalitesiz malzeme kullanıyor dedi. Bir gün önceden şanzımanı sökup sabah 5 te Anakaraya şanzımanciya goturecegiz dedi. Sonraki gün de toplarmisiz. İşin aslı pek ikna olmadım. Ayrıca arabayı kaldırıp bakmadı bile. Sadece duyduğu ses ile. Buraların en tanınmış reno ustası. Bu sorunu yaşayan başka kimse var mı aramızda.

Saygılarımla...

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şanzımandan ziyade debriyaj rulmanı olmasın?

açıkcası tarif ettiğiniz sesde giderilme şeklide (debriyaja basınca gidiyor gibi) bana debriyaj rulmanı gibi geldi,
dahası renaultun şanzımanı asıl kötü olan oda dci için sizinki gibi 0.9 tce ve 1.2 benzinlilere gayet 10 numara bir şanzıman, parça anlamında konuşuyor ise iyice zırvalamış clio 4lerin OEM debriyaj üreticiside ,çap ve kalınlığı olsun teknik özellikleride gayet iyi.

renault servisinden öte bence hususi şanzımancı bir ustaya gidin yani adam dahili doktoru gibi herşeyi çözmeye çalışan doktor/usta (servis ve sizin tarif ettiğiniz adam gibi) olmasından ziyade bir konudu prof olmuş birine gidin.

allah korusun beyninizde tümör için nasıl dahiliye uzmanı ile işi çözmüyorsanız bundada öyle, şanzımanı şanzımancıya sormak daha yerinde bir karar olur

emruhu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şanzımandan ziyade debriyaj rulmanı olmasın?

açıkcası tarif ettiğiniz sesde giderilme şeklide (debriyaja basınca gidiyor gibi) bana debriyaj rulmanı gibi geldi,
dahası renaultun şanzımanı asıl kötü olan oda dci için sizinki gibi 0.9 tce ve 1.2 benzinlilere gayet 10 numara bir şanzıman, parça anlamında konuşuyor ise iyice zırvalamış clio 4lerin OEM debriyaj üreticiside ,çap ve kalınlığı olsun teknik özellikleride gayet iyi.

renault servisinden öte bence hususi şanzımancı bir ustaya gidin yani adam dahili doktoru gibi herşeyi çözmeye çalışan doktor/usta (servis ve sizin tarif ettiğiniz adam gibi) olmasından ziyade bir konudu prof olmuş birine gidin.

allah korusun beyninizde tümör için nasıl dahiliye uzmanı ile işi çözmüyorsanız bundada öyle, şanzımanı şanzımancıya sormak daha yerinde bir karar olur
Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. işi uzmanına çözdürmek konusunda size kesinlikle katılıyorum. Lakin benim problemim bartında yaşamam. buralarda şanzımancı yok. Ankara'ya götürebilirim belki ama onda da tanıdık usta yok. Bartın yakında önerebileceğiniz biri var mıdır?