şanzımanı dağıttık galba

titanxy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bugün maslak oto sanayiye gittim vites topuzunu değiştirmek için.adam eski topuzu çıkarırken baya bi uğraştı.yenisi de takarken eliyle vuruyordu aşağı doğru.sonra tık diye bir ses geldi.vites değiştrirken arabanın altından garip sesler gelmeye başladı.usta segmen attı dedi ama bana pek inandırıcı gelmedi.sonra eliyle vitesi yukarı doğru çekip yerine oturttu.arabayı kullandım vites de bi anormellik yok ama ilerde bu başıma dert açarmı ?
sen yine pazartesi günü gel bi bakalım dedi ama götürsemmi yine o adama bilmiyorum.:mad:
....
....
....
birde motordan zannediyorum ki v kayışlarından arabayı ilk çalıştırdığımad motor ısınana kadar bi ses geliyo.onu sormak için kaputu açtım.usta motor teliyle gaz verdi bir baktım hortumlardan bi tanesinden su fışkırıyo.usta bunun değişmesi gerek dedi.
....
...
bi vites topuzu değiştirmeye gittik başımıza neler geldi.( bi tavsiyesi önerisi önerdiği bi ustası olan var mı ? aynı adama gidip gitmemekte kararsız kaldım.

....
bunların bana maliyeti ne tutar birde ?

sinyor

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben senın yerınde olsam o ustaya gıder kafasının etını ıyıyce yerım sen bunları yaptıktan sonra olaylar basıma geldı dıye ama konu hakkında daha cok bılgı sahıbı arkadaslar var motordan anlayan onlarında tavsıyelerını al derım

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
​Vites koluna sert vurmamak lazım,segmanından çıkmıştır,asılınca yerine oturabilir ancak tekrar körüğü söküp kontrol ettirmekte fayda var...

titanxy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sanırım yerine oturdu arabayı kullandım tekrar bi sorun çıkmadı yolda.ama usta sen içeri doğru çok bastırma dikkatli kullan pazartesi bakalım dedi.yerine oturttuktan sonra tekrar sürekli çıkma yaparmı.ben sürekli acaba yolda sorun çıkarırmı diye mi düşüncem.direk servisemi gitsem ?

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rahat ol. Bir şey olmaz. Çünkü vites topuzunun alt kısmında bulunan sistem kollarla şanzımana bağlı. İstesende şanzımanı dağıtamazsın.Topuzun girişi konik olduğu için, güç uygulayarak takılır ve çıkarılır. Rahat ol, sorun yok. :eyv

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben arabanın orasını burasını değiştirirken böyle şeyler başıma çok geliyor. Sıkıntı yok. Ben de topuzu deri yaptım. :eyv

SLC

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabanın vites topuzuylan V kayış sesinin ve Su fışkırmasının nedeni ne ?
Adam bilerek mi yaptı ?

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabanın vites topuzuylan V kayış sesinin ve Su fışkırmasının nedeni ne ?
Adam bilerek mi yaptı ?

Araba gelmişken kontrol olsun diye yapmış. Rahat ol. Her tamirci yapar bunu. İyi niyet :eyv

titanxy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
topuzu taktıktan sonra arabayı çalıştırdım.ses geliyodu ilk çalıştığında araba onun için v kayışına baktı.bu arada motordan gaz verdi gaz verince hortumlardan birinden su fışkırttı.devirdaim suyu sanırım oda çünkü arabam sürekli su eksiltiyodu

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Su fışkarmısı , Ses gelmesi vitesle alakalı değil ...

Kuş sesi geliyorsa Triger değişme zamanın gelmiş ..
Su fışkırıyorsa sistemde tıkanıklık var .

Viteslerede bişey olmaz.