Scenic 2 radyator problemi

cuneytkl

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar..
pompa da degisti sorun duzelmedi.. yapacak bisey yok.. motor acilacak... motor contasi degisecek.. umarim biryerlerdde catlak yoktur..
Bu motorlarda kafada yamulma catlak cok goruluyormus.. Kismet bakalim..
Hafta icinde bir ara ustayla gorusucem bakalim musait oldugu bir zamanda acicaz

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar..
pompa da degisti sorun duzelmedi.. yapacak bisey yok.. motor acilacak... motor contasi degisecek.. umarim biryerlerdde catlak yoktur..
Bu motorlarda kafada yamulma catlak cok goruluyormus.. Kismet bakalim..
Hafta icinde bir ara ustayla gorusucem bakalim musait oldugu bir zamanda acicaz
Motor suyuna yağ karışması var mıydı? Birde eğer conta yada kapakdan suya kaçak var ise motor suyunda egzos kokusu olur sizin motor suyunda böyle bir şey varmı?

34VR1415

cuneytkl

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motor suyuna yağ karışması var mıydı? Birde eğer conta yada kapakdan suya kaçak var ise motor suyunda egzos kokusu olur sizin motor suyunda böyle bir şey varmı?

34VR1415

-Yag temiz sorun yok
-Motor suyunda cok hafif lekelenme var, suda koku v.s. denk gelmedi..
-Egszozdan beyaz duman v.s. atmiyor. araba sicak veya soguk olsun farketmiyor
-Hararet yapmiyor. Gosterge max 5 cizgiye kadar cikiyor
-Sistemde kacak v.s. de gorunmuyor
Sistemin havasini aldirdigimda ve su kapagini kapatmadan kontrol ettigimde.. su birsure sabit kaliyor. araba isinmaya baslayinca kaptaki su yavas yavas sisiyor ve tasmaya basliyor. Okudugum kadariyla suyu tasirmamasi gerekiyormus.
Sabah motor sogukken su kapagini actigimda fisildama oluyor ve sus seviyesi artiyor kapta.Soguk motorda fislama v.s. de duyulmamasi lazimmis.

Anlyacaginiz sistem biryerden hava aliyor ve suyu atmaya basliyor... 1 haftadir fazla degilse bu sorunla ugrasiyorum Ben denedim usta denedi v.s. sorunu cozemedi.. Ustaya gore motor contasinda degil motor blogunda sorun var.. o yuzden pek motor acma isine girmek istemiyor..

Guvendigim baska bir ustaya goturdum araci.. O da benzer seyler soyledi.. Motor Performansli ekonomik ama 100-150 000 den sonra biraz sorunlu diyor (Bu arada Arac 270 000km de).. Umarim sorun contadadir dedi..
Bu motorlarda genelde kafada isiya bagli yamulma, catlaklar v.s. goruluyormus sorun olarak..

Butun yaz sorun yoktu.. aslina bakarsaniz belki de hep vardi.. hararet yapmadigi icin farkedilmedi belkide.. 1 ay once farkettim ben de tesaduf olarak.. Arac sicak ama kalorifer soguk uflemeye baslayinca bir terslik oldugunu anladim.. Yazin kalorifer ihtiyaci olmadigi icin belkide hep boyleydi.. Kimbilir..

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
-Yag temiz sorun yok
-Motor suyunda cok hafif lekelenme var, suda koku v.s. denk gelmedi..
-Egszozdan beyaz duman v.s. atmiyor. araba sicak veya soguk olsun farketmiyor
-Hararet yapmiyor. Gosterge max 5 cizgiye kadar cikiyor
-Sistemde kacak v.s. de gorunmuyor
Sistemin havasini aldirdigimda ve su kapagini kapatmadan kontrol ettigimde.. su birsure sabit kaliyor. araba isinmaya baslayinca kaptaki su yavas yavas sisiyor ve tasmaya basliyor. Okudugum kadariyla suyu tasirmamasi gerekiyormus.
Sabah motor sogukken su kapagini actigimda fisildama oluyor ve sus seviyesi artiyor kapta.Soguk motorda fislama v.s. de duyulmamasi lazimmis.

Anlyacaginiz sistem biryerden hava aliyor ve suyu atmaya basliyor... 1 haftadir fazla degilse bu sorunla ugrasiyorum Ben denedim usta denedi v.s. sorunu cozemedi.. Ustaya gore motor contasinda degil motor blogunda sorun var.. o yuzden pek motor acma isine girmek istemiyor..

Guvendigim baska bir ustaya goturdum araci.. O da benzer seyler soyledi.. Motor Performansli ekonomik ama 100-150 000 den sonra biraz sorunlu diyor (Bu arada Arac 270 000km de).. Umarim sorun contadadir dedi..
Bu motorlarda genelde kafada isiya bagli yamulma, catlaklar v.s. goruluyormus sorun olarak..

Butun yaz sorun yoktu.. aslina bakarsaniz belki de hep vardi.. hararet yapmadigi icin farkedilmedi belkide.. 1 ay once farkettim ben de tesaduf olarak.. Arac sicak ama kalorifer soguk uflemeye baslayinca bir terslik oldugunu anladim.. Yazin kalorifer ihtiyaci olmadigi icin belkide hep boyleydi.. Kimbilir..
Anladığım kadarıyla motor ısındıktan sonra hava yapmaya başlıyor belkide termostat açıp motor suyu radyatör e gidince bu bölümde hava yapıyor olabilir mi nedersiniz?

34VR1415

cuneytkl

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilemiyorum.
Radyatorde de bisey gorunmuyor..
yarin ustaya gidicem bakalim ne diyecek. nezaman uygun olacak motoru acmakicin

cuneytkl

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar tekrar.. Malum sorunuma cozum bulamadik.
Pompa termostat w.s. degistirdik ama tik yok..

En sonunda ustami motoru acmaya ikna ettim :). Vallahi ne yalan soyliyeyim 4 yada 5 saat sadece mootora ulasana kadar gecti..
Turbo borusu yok triger yok plastik kaplamalar. Anahtar sokuyorsun vidayi gevsetiyorsun vida motor yuvasina dayaniyor cikmiyor. orasini kaldir burasini indir 5 saat motora ulasana kadar gecti en sonunda bu halde braktik..
038037849.jpg

2 gun sonra ise devam.. Bu sefer egr v.s. cabuk ilerledi 1 saatte silindir kapagina ulasabildik..
038044075.jpg

Sorun silndir kapak contasindan gorunuyor. conta uzerinde silindir ile su kanali arasinda isli kurumlu bir alan vardi. diger silindir yataklarindan farkli olarak...
Nasil olsa motor acildi. subap contalari. segmentlere de bakalim dedim.. Ama ne diyeyim bilemiyorum. arabanin altini tamamen soktuk desem yalan olmaz
Karter silindir bloguna ve ayni zamanda vites kutusuna bagli. direksiyon da kartere bagli. Yer zaten yok. Karteri soktuk. Motordan ayirdik ama cikartamiyoruz. Altta demir cubuklar var radyatore kadar giden onlara takiliyor.
On sag tarafi tamamen bosalttik. lastikler amortisorlere bagli kadi. Anca cikarttik derken. hala gelmiyor karter. bu sefer de yag pompasinin borusuna takildi. Anliyacaginiz neden fransiz arabalarini sevmiyorlar anlamis oldum.. ama neyse indirdik

038044076.jpg

Pistonlari da cikartinca isin gercek yuzu ortaya cikti..
038044074.jpg

ustamin dedigine gore. Bu parca parlaksa genelde pek ellemeye gerek yokmus. ama bende orta kisimlarda sari alanlar gorunmeye baslamis artik. Sariliklari da gec sari alanlardan parcalar kopmus..

Parcalarin bir kismini siparis ettik..
Silindir kapagi contasi, subap kapagi contasi, karter contasi, Segmentler geldi
Contalar ELRINGö segmentler alman malı koldenshmıt gıbı bıseydı galıba hatırlamıyorum sımdılık parcalar 1000TL

cuneytkl

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Biraz temizlik yaptik. EGR, kollektorler, silindir kapagi, turbo hepsi yikandi.. Asagida temizlik sirasinda egr nin bagli oldugu blok..

038055503.jpg

Bu da temizlik sonrasi

038055505.jpg

038055506.jpg

Tabi turbo da elden gecti.. turbo aksinda bosluk vardi. ve silindirlere yag atiyordu.. iste turbodaki bosluk ve etkileri

Soguk kisimda pervane surtmesi sonucu asinma

038055508.jpg

ayni zamanda pervane uzerinde de asinmalar

038055509.jpg

iste yeni aldigim gobek kismi.. Sifir turbo 3000 TL dediler. yan sanayi 1700.. Sadece gobek 900TL
Nekadar dayanacak gorecegiz..

038055511.jpg

Yeni ve eski gobek

038055510.jpg

Bu da motorun temizlenmis hali

038055502.jpg

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Gelişmelerden haberdar ettiğiniz için teşekkürler . Geçmiş olsun

cuneytkl

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tekrardan merhaba
Bugun aracimi aldim.. Fazla yol katedemedim anca 30km deneyebildim. Simdilik hersey normal gibi.. Bakalim ilerleyen gunlerde durum ne olacak
Genel toplam
Parca 900tl
Iscilik 1000tl
Turbo gobegi 900tl
Toplam 3000TL

Tamirati gercekten zor bir motor.. Enbuyuk zorlugu sokmesi gerci.. cok cins yerlerde vidalar var. Insallah problemsiz kullanabiliriz artik..

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
İnşallah