Scenic II 2005 Oto. Şanzıman Arızası ve Modifikasyonu Mümkün mü ?

CaglarORAL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, scenic II 2005 1.6 previlege sahibiyim. Araçta 4 ileri otomatik şanzıman mevcut sanırım ZF marka. Aracımı gerçekten çok seviyorum ancak yolda çoğu zaman normal seyirde ilerlesem de arada sırada şanzımanın yetersizliği beni düşündürüyordu. Geçen gün otobanda giderken araç hafif yokuşta vites küçültmek istedi ve 3. vitese geçerek çok yüksek bir devirde çalışmaya başladı. Daha ben manuele alıp 4 e tekrar almaya yada yavaşlamaya fırsat bulamadan küt diye bir ses geldi ve şanzıman devre dışı kaldı. Hiç hoş olmayan mekanik bir koku arabaya doldu ve eve zar zor varabildim. Araç çalışıyor ancak vites kutusu tamamen devre dışı ve sanırım bujilerde de sorun var çünkü motor rölantide bile stop edecekmiş gibi bir ses çıkararak aşırı titriyor. Tabi ki ben uzman olmadığım için bu kadar açıklama yapabiliyorum. Servise götürmeden önce tavsiyesi olan var mı diye soracaktım bir de 4 ileri şanzımanı 6 ileri ile değiştirme imkanım var mı ? Bu konu hakkında bilgisi olan veya beni yönlendirebileceğiniz yerler var mı ?

İstanbul / Çekmeköy de yaşıyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

meganeizmit

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba
Konu hakkında uzman olmasam da aracınızın ateşleme sistemindeki en ufak arıza için bile vites hatası olarak arıza vereceğinden eminim. En yakın renault özel yada yetkili servisine gidip bilgisayar üzerinden arızayı tespit ettirebilirsiniz.

CaglarORAL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet konuyu inceleyen herkese teşekkür ederim. Aracımın arızası yanan bujilerden kaynaklı enjektör arızasıymış. Değişim yapıldıktan sonra araç çalışır hale geldi.