Scenic II Açılır Tavan Sorunu

masato

M.Alper ESATOĞLU
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Son zamanlarda 2007 model aracımın açılır tavanında bir sıkıntı yaşamaktayım. Sorun sunroof açılıp kapanırken sürekli olarak teklemesi. Zorlanarak açılıp kapanması. Bazende sinekliği itemediğinden kapanmıyor.
Bir kaç ustaya ve servise danışmamdan sonra sorunun açılır tavan tespit takımında olduğunu söylediler. Kimileri sunroof paleti diyor. Biraz araştırdıktan sonra olayın 4 tane plastik takoz olduğunu öğrendim.Tabii bu takozları servisde değiştirince işçilikle beraber 600 TL ye kadar çıkıyor masraf. Bir usta 80 TL ye yapıyor. Başka bir servis 500 civarında yapıyor. Bu işin aslını anlayamadım. Parçanın muadili 30 TL ye satılıyor elbette orjinali gibi olmaz ama değişecek parçaların 200-250 TL arasında olmasını anlayamadım doğrusu. Bu konuda sıkıntı yaşayan bir arkadaşım işi 80-100 TL arasında çözdü.
Bende 80 TL ye yaptırsammı diye düşünüyorum. Bu parça yüzünden oluşabilecek 3 tane sorun var.
1. Yukarıda anlattığım şekilde açma kapama.
2. 130-140km/h gibi hızlarda uğultu sorunu ki bunuda yaşıyorum.
3. en kötüsü ALLAH korusun içeri su sızması. Bu durumda presli tavanın dönüşü olmuyor.
Bu konuda bildiklerimi, öğrenebildiklerimi sizlerle paylaştım. Bu konuda yardımcı olabileceklerden de tecrüblerini paylaşmalarını diliyorum. İyi forumlar diliyorum.

masato

M.Alper ESATOĞLU
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar problemi çözdüm. 100TL ye mal oldu ama sıkıntı kalmadı. Malesef bu kadar basit bir işlem için servise verme ihtimalimiz olan onca paraya bir kez daha acıdım doğrusu. İşlem hepi topu 15 dakikalık bir işlem. Bireysel olarak bile yapılabilecek bir işlem. Sunroof arka ayakları gerekli tornavida ile sökülmesinden sonra, sunroof askıya alınıyor ve boşa çıkan ayak kızağından uygun biçimde çıkarılıyor. Çıkan parçada bulunan 2 adet parçalanmış plastik değiştirilip, yağlanarak yerine takılıyor. (tabii takılmadan önce kanala hava tutturmakta ve içini temizletmekte fayda var.) Vida ile sunroof ayağı sabitlendikten sonra aynı işlem diğer ayak için yapılıyor ve işlem tamam. Malesef çok da zaman alamyan bir iş için 150 tl işçilik ve dışarda 30 TL ye kadar bulabileceğiniz ayakları için 250TL gibi anormal rakamlar isteyen servislere buradan sesleniyorum. Biraz insaf...

Rainbowx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer ileride böyle bir sorunumuz olursa en azından fikir sahibi olduk :) Teşekkür ederim.. Bende yeni aracımı çözmeye çalışıyorum :)

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ilerde bu sorunu yaşarsam eğer inşallah yaşamam....şimdiden çok yardımcı olmuş oldun teşekkürler

zar-86

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cam tavan acılırken tık diye bir ses geliyo sanki bir yere takılıyo sonra geri kapanıyo ne yapmam lazım

masato

M.Alper ESATOĞLU
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cam tavan acılırken tık diye bir ses geliyo sanki bir yere takılıyo sonra geri kapanıyo ne yapmam lazım

Arabanız hangi model bilemiyorum ama panoramik tavan ise şayet genel olarak yukarıda bahsettiğim problemden ötürü açılıp kapanma sorunları yaşanıyor. Çözümde çok basit. Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama iyi bir sunroof ustası bulup sunroofun arkasında bulunan plastik papuçları değiştirirseniz sıkıntı kalmaz.

Aloha&scenic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar mrb. 2014 scenic icon aldım. Ful artı ful serisinden. O kadar çok özellik var kı tam incelemeden sonra rahat rahat kurcalarım diye ruhumun sesini dinledim aldım. Hafta sonu teslim alacağım. Icon kullanan var mı? Iyi mi yaptım kötü mü yaptım? Dizel olduğu için içeriye ses geliyor mu? Yakıtı nasıl? Tiyolar verirseniz cok memnun olurum. Ayrıca kullanma klavuzu linki olan var mı arkadaşlar? Bye. Aloha/scenic

MEHMET TEKİN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2. 130-140km/h gibi hızlarda uğultu sorunu ki bunuda yaşıyorum.

Merhaba
Sunrof'dan gelen ses bende'de yaşanıyor.
Siz nerede yaptırmıştınız.

hda

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben sorunu bu plastik parçaları teflondan işleterek çözdüm. İklime bağlı olarak plastikler birkaç sene sonra yine aynı problemi yaratıyor.

7kGRbr.jpg

PqbXob.jpg

hda

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ses içinde sunroof contasına kaliteli bir silikon sprey sıkıp bir bez ile hafifçe silmenizi öneririm. Bende sesi kesti.