Scenic katlanır ayna

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba. Aracımda katlanır ayna özelliği var. Hatta bu özelliği sağolsun Savaş Deniz kardeşimin büyük desteği ile otomatiğe gerçek yapması gereken işleme çevirmiştik. Aracın kart açma kısmına basıldığı yada kapı tutamağından açma hareketi yapınca katlı olan aynalar açılıyor ; işlemin tersinde aynalar kapanıyordu. Buraya kadar her şey güzel. Fakat aracın aynaları katlı iken bizim Türk insanı ayna manuel katlanmış deyip zorla aynayı aça aça bizim otomatik aynalar ara sıra çalışamaz oldu. Bir müddet önce de sol ayna artık hareketi tamamen bıraktı.
Madem sol ayna artık rahmetli ; şu aynaya bir operasyon yapayım dedim. Ayna motorunun üstünde plastik perçinli iki kısım minik uçlarını kesince üst kapak çıktı. Tabiri caizse kelle göründü :) Her şey ortada. Minik bir tıraş motoru büyüklüğünde bir motor ; bir tane minik devre ve plastik dişli gurubu. Bu motora enerji verdiğimde zorlandığını gördüm. İşe bu motoru aramakla devam ettim. Ankara Ulus Konya sokaktaki elektronikçileri altüst ettim birebir aynı boyutta motor bulamadım.
İki tane orjinalinden 2-3 mm daha uzun motor aldım. Önce narin olan sağ ayna motor ile değiştirdim. Sonuç çok iyi sağ ayna gayet güzel çalışıyor. Hatta arap misali dişli gurubuna gres yağını bolca doldurup sağ aynayı topladım. sağ ayna sesinde yarı yarıya azalma oldu. O hevesle döndüm sol aynaya . Bu aynada tuhaf bir haller var. ayna motorsuz elle katlamak istediğimde ayna katlanan göbek kısmından kütürtüler geliyordu. Yeni motoru takmadan bu sesin sebebi nedir diye baktığımda ; aynanın katlanan göbek kısmında sertçe bir yay ve altında bilezik şeklinde beyaz bir halka vardı. Yayı kanalından kurtarıp boşa çıkardığımda altındaki bu plastik beyaz halka paramparça olmuş. O parçaların toplanıp adam olmasının mümkünatı yoktu. Komple bu parçaları temizledim ama anladım ki bu plastik bilezik şeklindeki parça dalga şeklinde yükseltileri var. Bu parça olmadan yeni motor ile montajı yaptım. Bu plastik parçanın önemi bur da belli oldu. Çünkü motor aynaya ilk hareketi verir iken ; bu plastik parçanın yükselen kısmına gelip aynayı 1-2 mm yukarı kaldırıp ayna göbeğin kanaldan kurtulup dönmesini sağlıyor. Hali ile bu parça olmayınca ayna kanala oturmuş vaziyette ve motor çevirmeye gücü yetmiyor.
Bu plastik parçanın da tek satılma ihtimali olmadığından ve aynı parçanın üretiminin de mümkünatı olmadığından başladım çıkma katlanır ayna aramaya. Maalesef Ankara da bulamadım. İstanbul da bir kaç yerde var. Nerdeyse sıfır fiyatı isteniyor. Sıfır fiyatları ise 250 tl den 500 tl arası.

Bir arkadaşa aldığımız faz II Scenic sahibi aynalar katlanmakta sorun yaşayınca Kaskodan değiştirtmişti. Bu şekilde arızalı ayna elinde kalan varsa ; ve benimle irtibata geçerse çok sevinirim. Bana arızalı katlanır aynadaki göbek yayın dibindeki beyaz plastik halka lazım. Aynanın kırık olması da önemli değil. Bana göbek kısmı sağlam sol ayna lazım. Bu plastik parçayı bulur ve sol katlanır aynayı da aktif edince resimle paylaşırım . Saygılar.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hatta kumpas denen milimetrik ölçü aletim var. Yarın bu katlanır ayna motorun ölçüleri alıp siz değerli Scenic dostlarla paylaşayım belki bu motordan bulunduğunuz şehirde bulabilirseniz çok iyi olur. Çünkü benim bulduğum bu motorlar 2-3 mm uzun geldi. mecburen arka kısmındaki plastiği kesmek zorunda kaldım. Yarın bu motorla beraber ölçüleri paylaşayım.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Özel macunlarla tamiri olmaz mı acaba?

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maalesef kardeşim ; parçalar çok küçük ve dağılmış vaziyette. Sağlam bir tane bulabilirsem kendim% 99 benzerini yaparım.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bana arızalı katlanır ayna lazım. Bildiğiniz var ise haber verirseniz sevinirim.