Sıfır olarak alacağım aracın MTV'si

youizahoe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar hepinize merhaba. Mais'ten 2017 model sıfır Clio Icon 1.2 EDC araç alacağım.
20-30 Haziran tarihleri arasında teslim edilecek denildi bana. 1 Temmuz'dan önce aracı teslim alırsam Temmuz MTV sini benim mi ödemem gerekir?
Eğer böyle bir şey varsa teslim alınma tarihini öteleyebilir miyim?

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet.Temmuz mtv'sini siz ödersiniz.Aracınızı aldığınız günkü vergi dilimini satıcı öder.İleri tarihteki oluşacak olan vergiyi alıcı öder.

Alırken satıcı konuşmuştuk ocak ayında faturasını keseceklerdi.Fakat o günkü acil ihtiyacımdan dolayı ,araba kiralayacağıma 28 Aralık 2016 günü teslim almıştım.Sonuçta 3 günlük kira parasıyla vergi neredeyse aynıydı.2016 temmuz vergisini onlar , 2017 ocak vergisini ben ödedim.

Satıcı ile görüşüp bu durumu çözebilirsiniz.Onlar ona göre ayarlıyorlar.

youizahoe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet.Temmuz mtv'sini siz ödersiniz.Aracınızı aldığınız günkü vergi dilimini satıcı öder.İleri tarihteki oluşacak olan vergiyi alıcı öder.

Alırken satıcı konuşmuştuk ocak ayında faturasını keseceklerdi.Fakat o günkü acil ihtiyacımdan dolayı ,araba kiralayacağıma 28 Aralık 2016 günü teslim almıştım.Sonuçta 3 günlük kira parasıyla vergi neredeyse aynıydı.2016 temmuz vergisini onlar , 2017 ocak vergisini ben ödedim.

Satıcı ile görüşüp bu durumu çözebilirsiniz.Onlar ona göre ayarlıyorlar.

Cevap için teşekkür ederim.
MTV ödemek istemediğimi Mais'e söylersem anlayışlı karşılayıp teslimi temmuz ayına sarkıtırlar mı diyorsunuz?
Sonuçta böyle bir durumda bir MTV daha ödemiş olacaklar, zorluk çıkarırlar diye tahmin etmiştim ben.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevap için teşekkür ederim.
MTV ödemek istemediğimi Mais'e söylersem anlayışlı karşılayıp teslimi temmuz ayına sarkıtırlar mı diyorsunuz?
Sonuçta böyle bir durumda bir MTV daha ödemiş olacaklar, zorluk çıkarırlar diye tahmin etmiştim ben.

Mayısta alıp temmuzda faturasını kestirmeyecekseniz kabul ederler.Sektörde her zaman yapılan birşeydir.
Ama dediğiniz gibi siz kaporasını yatırıp sıranızı bekleyeceksiniz,araç gelecek motor şase nosu belli olacak ve ötvsini vs ödeyecekler.Sonrasında plaka tescil işlemleriyle birlikte size teslim edecekler.
Burada yapacakları tek şey temmuz 1 itibariyle vergi dairesine gidip ötvsini ödeyecekler mtvside Temmuz 2017ye çıkacak.Onuda sonra ödeyecekler ,takibini yapmanızı öneririm.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Ben aracımı alırken teslimatı ertelemişlerdi.Konuşun.Bence yardımcı olurlar.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Temmuzdan once alirsaniz temmuz vergisini de siz odersiniz ocak vergisini de siz odersiniz.. sadece ocak vergisini aracin plaka masraflari adi altinda size odetirler.. arac siz onu alana kadar trafige cikisi yapilmadigindan trafige ciktiginda 1 temmuzdan 1 gun once bile alsaniz ocak vergisini ödersiniz.. aslinda agostosta da alsaniz temmuzu yine odersiniz sadece plaka masrafi adi altinda alirlar sizden.

Kisacasi aracinizin ruhsatinin ciktigi gunden geriye dogru olan son vergiyi size odetirler. Satici oder diye birsey yok.. satici ruhsati cikmamis araca vergi odemez.. siz araci aldiginiz gun plaka masrafi adi altinda size odetirler.. her halukarda size yansir. Ama temmuz 1 de alirsaniz ocak vergisi yansimamis olur okadar

Son düzenleme:

duzguns

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1 temmuzdan önce aldığınız her tarihte ocak mtvsini ödersiniz. aracı da teslim almanız için çok bekletemiyorlar diye biliyorum

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şayet satarken bu fiyatı toplam rakamdan düşerlerse alıcı ,düşmezler ise 1 temmuzdan önce alınan sıfır aracın ocak vergisini satıcı öder.Aksi bir durum alıcının kandırılmasına girer ve alıcı için yasal hak doğurur.ı da 1 hafta veya 10 gün bekletirler ama süre çok olursa bayi beklemeyebilir.

Son düzenleme:

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şayet satarken bu fiyatı toplam rakamdan düşerlerse alıcı ,düşmezler ise 1 temmuzdan önce alınan sıfır aracın ocak vergisini satıcı öder.Aksi bir durum alıcının kandırılmasına girer ve alıcı için yasal hak doğurur.Arkadaşlar aracı 2.el alırken bile vergi borcu varsa noter satış gerçekleştirmez.Kaldı ki bu -0- araç alımı.
Aracı da 1 hafta veya 10 gün bekletirler ama süre çok olursa bayi beklemeyebilir.

evet üzülerek söylüyorum çoğu zaman plaka masrafı altında sizden alınır bu ücret.. ha mecburi midir elbette değildir. sizin araç bedeli olarak iskonto yapılmış hali örnek veriyorum, anahtar teslim 60 bin tl ye alıyorsanız o mtv de bu 60 bin tl ye dahildir.. Allah aşkınıza plaka masrafını hiç bir galeri cebinden ödemesi mümkün olabilir mi. farklı bir kalem olarak size yansıtılır o kadar. ya plaka masrafı ya bayii karı adı altında.. sonuçta bu galeri bir mal satıyor ve bu malın geliş fiyatı-taşınma ücreti-plaka masrafları + bayii karı vs. artık ne gider var ise.. tamamı araç fiyatı üstüne eklenir ve alıcı tarafından karşılanır. şimdi şöyle bir savunma gelebilir.. "plaka masrafları bayii tarafından karşılanacak şekilde anlaştık fiyatta" şeklinde düşünebilirsiniz.. sonuç olarak hiç bir şey değişmeyecektir. bayii sizden o plaka masraflarını anlaştık dediğiniz araç fiyatına çoktan dahil edip sizden de tahsil etmiş olacaktır. sonra vermeyeceğinizi sandığınız ücreti baştan vermiş oldunuz.

siz çok sıkı da pazarlık etsenizde, ilk denilen rakama da alsanız.. galerinin karı üzerinden bir indirim yaptırmış olursunuz. özel durumlar hariç de hiç bir galeri sattığı maldan zarar etmez..
Ben plaka masraflarını galeriye ödettim demek biraz insanın kendini kandırması oluyor o kadar.

ilk cümlenizde siz de demişsiniz zaten toplam rakamdan düşmezlerse satıcı öder, düşerler ise alıcı diye... şimdi soruyorum o toplam rakamı siz ödemiyor musunuz? hadi toplam rakamdan düştünüz size kaldı diyelim yine siz ödüyorsunuz... her halükarda siz ödemiş olmadınız mı şimdi :)

Bir ara coca cola reklamları çok fazla veriliyordu televizyonlarda millet de isyan ediyordu hem reklamı izlemek istemiyoruz hem de bu reklamların parasını bize fatura ediyorlar kendi ceplerinden ödemeleri lazım diye.. coca colanın reklama ayırdığı bütçe gökten inmiyor ya.. adam bunu ürünün arkasında yazmış diye demediklerini bırakmamıştı insanlar (sanırım reklam gideri %3 gibi bir şey yazıyordu kutunun üzerinde) :)

Dipnot: 2016 Kasım sonu almış olduğum aracın 2016 temmuz mtv si henüz ödenmemiş durumda. akraba tanıdık vs. ile aldık ve nakit sıkınıtısından ötürü ilk alım maliyetini en minimum düzeyde tutmak amaçlı öteledik. 2. el araçta hepimizin bildiği gibi mtv borcu kapatılmadan satış gerçekleştirilemez ama bu durum insanları ödemeye mecbur etmek içindir. bu mecburiyet olmasa kimse hiçbir aracın hiçbir vergisini ödemez, sürekli alır satar keyfine bakar. bir şekilde o ücreti ödemesi lazım.. devlette demiş ki alıyorsan al sıkıntı yok ama ödemeden sattırmam.. sıfır araçta ilk alımda, alma esnasında mtv yi ödemek zorunlu değildir (ki ben hala ödemiş değilim).. ama sıfır araçta da zorunlu trafik sigortasını yaptırmak mecburidir mesela aksi takdirde plaka çıkmaz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

3harfli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı Aralık'ta satın aldım bende. Temmuz vergisini ödediler. Ocağı ben ödedim. Kasko sigorta vergi tüm masraflar fiyata dahildi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi