Sıkıştırma sonucu yanık kokusu

ariulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar arkadaşlar

Aracım 1.5 dci 65bg 73 bin kmde . Aracımı genelde çok sıkıştırmam sakin kullanırım. Fakat bir hafta önce 2. ve 3. viteste dip gaz yapıp 4500 devirlere kadar çıktım aracın içine tam tarif edemediğim bir koku geldi. Yanık kokusu gibi hafif yağ kokusu gibi tam kestiremedim. Aklıma geldi dün yine aracı biraz zorladım aynı koku yine geldi. Ne olabileceği hakkında fikriniz var mı ? (Not: Motor ısınmıştı.)

cantekin67

Cantekin YAVUZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Muhtelemen üst kapak contandan kaçırıyor, keçeler den de olabilir. Sızan yağ egzoza damlıyordur.

Geçmiş olsun.

Alper22

Alper ACAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motorunuz turbodan vs biyerden yağ attmıştır.. motor aşırı zorlanmadan dolayı ısındığı için o yağ buharlaşır ve onun kokusu aracın içine gelir.

ariulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgiler için teşekkür ederim. Bu durumda yapmam gereken bir şey var mı

Onurksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dci motor için 4.500 devir bence çok fazla, bende 1.5 dci 80 bg kullanıyorum 3.500 devirden sonrası gereksiz inliyor motor

serci07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsun.

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşların dediği gibi zorlamaya bağlı yağ kaçağı olabilir. yine de ustanın yanına gidip motor sıcakken rölantide motoru zorlayın ve çıkan egzoz gazı rengine bakılsın

c_cihan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Muhtemelen arkadaşların dediği doğrudur ama şu da olabilir;

Debriyaj balatası azalırsa ve yüksek devirde ayağınızı debriyajdan yavaş kaldırırsan debriyaj sıyırır ve o da yanık kokusu verir, bu da olabilir bence...

ariulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilidiğim kadarıyla 60 bin bakımında baskı balata değişti bu kadar sürede sıkıntı yaratır mı bilmiyorum. Ama aklıma takıldı en kısa zamanda bir ustaya göstericem.